2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 26 Maart 1916 Mededeelingen. Uit de Gemeente. Ik vroeg eens aan een kluizenaar in Italië, hoe hij er toch toe kon komen heelemaal alleen in een armzalige hut op een bergtop te gaan wonen, ver van alle andere menschen verwijderd. Hij antwoordde: „God is mijn naaste buurman". Sterne. Ik ben bereid om te werken, maar 'k heb werk noodig, waaraan 'k mij met mijn gansche hart geven kan, en dan kan 't mij verder niet schelen of 't moeilijk is. Louise Alcott. Dank God, dat gij uw kruis niet hebt te kiezen, en dat gij het niet afwerpen, niet voortslepen, niet ter schouwe dragen, maar in stilte dagelijks bij vernieuwing moogt op vatten aan den voet van het kruis van Golgolha. Van Oosterzee. Zandvoort. De Extra-collecte, op Zondag 26 Maart te houden, strekt ten voordeele van de stichtingen voor epileptici te Heem stede en Haarlem. De Jongelingsvereeniging hoopt het uitgestelde Jaarfeest te vieren op Donderdag, 30 Maart a.s., 's avonds 772 uur in „Ons Huis", üs. F. M. Eere-voorzitter, spreekt een Openingswoord, terwijl er voordrachten en samenspraken worden gehouden en zangnummers ten gehoore worden gebracht. In de pauze wordt een tombola gehouden. De toegangskaarten-verkoop is Maandag 27 Maart, des avonds van ll\210 uur in „Ons Huis De entrée kost 25 ets. per persoon. De Vereeniging tot ondersteuning van behoeftige zieken en kraamvrouwen ontving, in antwoord op haar „Bede om hulp", voorkomende in den vorigen Zondagsbode, van Mevr. Wed. B. te Aerdenhout f 25.van Mevr. B. te Aerdenhout f 10.— van Mej. E. M. te Amsterdam f 5.van Mevr. P. te Zandvoort f 5. - en van Graaf van R. te Aerdenhout f 25.— en van Jkvr. v. L. te Aerdenhout f 5.Hartelijk dank! Vooreerst kan de Vereeniging haar werk nu weer voortzetten. Ds. P. M. houdt a.s. Maandag alléén 's avonds spreekuur. Met attestatie is ingekomen uit Cleve (Rheinprovinz) Maarten Edam Hzn. en Marijtje Duyvis (Echtl.). Burgerlijke Stand van Zandvoort. 17—24 Maart 1916. Geboren Saartje, dochter van H. Paap en S. Schaap. Mina, dochter van L. Koper en D. Keur. Bloemendaal. Zondag a.s. zal door den Heer Koopman de laatste avondbeurt van dit winterseizoen worden gehouden. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. Geboren: Petrus, zoon van J. van Woensel en N. van Rixel. Wilhelmus Cornelis, zoon van P. Hoogewerf en H. M. van Maris. OverledenJ. van der Aarde, 38 j. K. Kooij. 45 j. C. Schwartsenburg, 23 j. E. Ebling, 83 j. T. Langereis, 17 j. J. H. H. van Nes, 63 j. Hoe Bloemendaal zingen leerde. Vervolg). Dit is de proclamatie, door Dominé de Genestet opge steld, en „op den 8 April 1776 van den Predikstoel voor gelezen", om de gemeente te bewegen haar lijzig lied te ruilen tegen wat opgewekter wijze van zingen: „Wordt bij deze aan de Gemeente bekend gemaakt, dat door den Ed. Agtbaren Magistraat en de Eerw.Kerkeraad van Aalbertsberg, Tetterode en de Vogelenzang (in navolging van meerdere en grotere Gemeenten, voornamentlijk die der Aanzienlijksten in ons Holland) is geresolveerd, om de nieuwberijmde en thans in gebruik zijnde Psalmen, in de openbaare Godts- dienst op enen vluggeren trant als voor dezen te zingen en dat wel zo, dat met den aanvang van ieder Regel de Eerste Noot, als mede op het einde der Regels ofte Laatste Noot als ene geheele Noot gezongen zal moeten worden, en de tussen in zijnde Noten, niet langer als een Kwartnoot zal worden gezongendat ook bij ieder Stip ofte uiteinde der Regels, eene rusting zal moeten worden gehouden ter lengte van enen geheelen Noot; en alsdan met den voor zanger gelijkelijk wederom opheffen, wordende de Bloemen- daalsche voorzanger dezer plaatse ten dien einde door hunne Ed. Agtbaarheden en Eerwaardigheden geordoneert en gelast bij dezen zig enigen tijdt in de Kerke alhier te vervoegen, om alzo zig aan het voornoemde Gezang te leeren gewennen, als mede aan de Gemeente. En dat wel des Donderdaags en Saterdags Avondts van 7 tot 8 uuren, waarmede op aanstaande Donderdag-avondt eerstkomende een begin zal worden gemaakt. Verzoekende een ieder onzer Gemeente, die daar toe Lust en Genegenheid heeft, mede op dat bestemde uure in de Kerke te komen, zullende dus zo lang worden geexerceert, totdat men het voornoemde Gezang in den gewonen openbaaren dienst des Heeren in gebruik zal kunnen invoeren, welke tijdt bij nadere Resolutie aan de Gemeente des Heeren alhier zal worden bekend gemaakt." Na deze proclamatie te hebben voorgelezen, heeft ds. de Genestet „hier over den zegen des hemels toegewenscht en de Gemeente tot een neerstig opkomen ter gewoner tijdt aangespoort". Blijkbaar heeft zij aan die aansporing gevolg gegeven. De gemeente had er wat voor over om haar Kerk gezang te verbeteren. Ze kwam trouw op, Donderdags- en Zaterdagsavonds. De voorzanger had zich in de nieuwe manier van zingen geoefend, solo zingende voor Burgemeester, Wethouders en Kerkeraad. En onder leiding van den aldus „geëxerceerden" zangleider, oefende zich de gemeente, telkens een uur achtereen. Zij zong al de Psalmen door, een heele noot aan het begin en een heele noot aan het einde van iederen regel, en wat tusschen begin en einde lag in een vierde gedeelte van den tijd. 't Ging best. Want, zoo vertelt ons ds. de Genestet. „dit werk is binnen korten tijdt zo gelukkig en gewenscht volbragt, dat en de Magistraat en de Kerkeraad oordeelden, dat ik op den 28en dezer maand April van den Predikstoel moest voorlezen, dat er op den volgende Donderdag zijnde de 2 Meij, voor het laatst ter Exercitie zou gezongen worden, en de nieuwe zangwijze op den 5de Meij alhier ter openbaare Godsdienstoefening zou ingevoert worden." Zoo is 't ook gebeurd, blijkbaar tot groote voldoening der gemeente. Maar er gebeurde ook nog iets anders. Door dat vluggere zingen, was de Kerk te vroeg uit. Of liever: zoover kwam het niet. Magistraat en Kerkeraad hadden voorzien, dat de dienst, niet enkele minuten, maar geruimen tijd korter zou duren, wanneer het gerekte gejammer plaats maakte voor opgewekten zang. Daarom werd besloten, dat telkens niet één psalmvers, maar „ene geheele Pauze voor en ene geheele Pauze na"' zal gezongen worden. Weet ge wat een „Pauze" is? Kijk maar eens in uw Kerkboekje. Daar vindt ge na iedere drie, vier of vijf berijmde psalmverzen het woord Pauze. Dat vervangt of

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3