Zondagsrust herstelt het evenwicht, dat, door de agitatie gedurende de werkdagen, verbroken werd- Voor eiken dag FEUILLETON. kruis heeft niet het laatste woord, noch de doornen van den vloek, noch de schande van den dood, noch het onrecht en de misdaad, maar de kroon en de heerlijkheid, het leven en de gerechtigheid, die hebben de overwinning. God heeft Hem die hier het kruis draagt en gesmaad wordt, een naam gegeven boven allen naam en een plaats in zijn troon. Nooit kunnen wij hoog en heerlijk genoeg van onzen Heiland denken. Spotkoning was Hij bij de menschen, maar Koning der koningen door de uitspraak Gods. Wat wij, zijn discipelen, na Hem en om zijnentwille dragen moeten. Ziedaar altijd het kenmerk van den waren discipel den smaad van Christus te dragen en het kruis op te nemen en Hem na te volgen. En ach, wij willen heeren zijn en macht hebben en genot, en wij dulden geen tegenspraak, geen moeite, geen vervolging. Hoe weinig gelijkt de discipel op zijn Heer! Hij wil gewoonlijk gansch anders zijn en het gansch anders hebben dan zijn Meester. In plaats van ons kruis op te nemen en te dragen, leggen wij zoo vaak een nieuw kruis den Heiland op de schouders en drukken een nieuwe doornenkroon Hem om de slapen. Die in waarheid een belijder van Christus is, zal in meerdere of mindere mate den smaad van het kruis niet kunnen ontgaan. Anders mogen wij onze belijdenis wel eens herzien. Wat Hij van zijn discipelen tot in eeuwigheid afneemt. De vloek, door Jezus gedragen, brengt hun den zegen, zijn dood hun het leven, zijn banden hun de vrijheid, zijn striemen hun de genezing, zijn smaad hun de heerlijkheid. En ook van de aarde die om de zonde doornen voortbrengt, neemt Hij den vloek weg thans verwachten wij de nieuwe aarde, waar gerechtigheid woont. Heerlijk Evangelie. Gelooven wij het En indien wij het gelooven, leven wij als geloovigen, dat is, gehoorzamen wij Hem, hebben wij Hem lief? Is er één enkele reden waarom wij Hem niet zouden liefhebben De eenige zou zijn dat wij onze zonden liever hadden dan Hem. Maar dan doen wij mede met de spotters, de smaders, Pilatus, het volk. Zullen wij in de kerk het Hosanna zingen en in ons hart roepen „neem weg, kruis Hem'' Deze tijd is een tijd van berouw en schuldbelijdenis De lijdensweken zijn stille weken, weken om op Jezus te zien. Jezus dan kwam uit, dragende het kruis en wij zien op Hem. En op Hem ziende, zien wij onze zonden, afschuwelijk en schuldig en veroordeeld. Op Jezus ziende, zien wij onze zonden verzoend. En straks is het Jezus kwam uit, uit het graf der ver nedering en wij zien op Hem. En op Hem ziende, zien wij onzen Koning en Verlosser. De doornenkroon is verdwenen, de spotmantel is één blinkend gewaad der heerlijkheid geworden. De strijd is volstreden tot overwinning, maar de lidteekenen van den strijd zijn gebleven de teekenen der nagelen in handen en voeten. En op Jezus ziende, zien wij die doorboorde handen zegenend over ons uitgestrekt. M. F. v. L. Verzameld door C. B. De bloemen des velds veranderen niet van plaats, om de zonnestralen te gaan zoeken. God verzorgt ze daar, waar ze zijn. De bloemen des velds doen ook niet haar best om elkander te verdringen en te zien, of ze't zoodoende niet beter kunnen krijgen. Ze zijn tevreden met wat God wil. dat ze zijn zullen. Deden de menschen nu ook maar, zooals doen de bloemen des velds, die veranderzieke menschen, die jaloersche menschen Hilty. Er is vriendelijkheid in echte gestrengheid, en gestreng heid in echte vriendelijkheid. Brown. Ook de beste hervormingen zijn hier als schoenen, die men een kind aanmeet en die weldra niet meer passen. De menschheid blijft eeuwig kindom eeuwig te groeien. Spurgeon. In den Vader zijn wij, in den Zoon leven wij. in den Heiligen Geest bewegen wij ons. Cyprianus. Voor hen. die in Christus, de eenige volmaakte open baring van God, zijn ingeplant, wordt geheel het menschelijk leven een voortdurende goddelijke openbaring. Funcke. Geven is zaliger dan ontvangen. Nog zaliger dan het geven is het vergeven (d.i. vergeten) Pascal. Wie aan de stof gelooft de stof zal hem beheer- schen wie echter aan God gelooft God zal hem beheerschen en hem tot heer maken ook over de stof. Lhotzky. Het Evangelie in Spanje. XI. De krijgsraad die over zijn zaak moest oor- deelen, kwam eerst in December bijeentegen kolonel Labrador werd het maximum der straf geëischt, zes jaren gevangenisstraf, doch tot het minimum, zes maanden en één dag werd hij veroordeeld. Gaarne hadden de rechters hem willen vrijspreken, doch zij zagen daartoe geen kans, daar volgens hun meening de wet hun dit niet toeliet; wel bevalen zij den kolonel voor gratie aan. In het vonnis werd nog gewezen op den schitterenden staat van dienst van den beschuldigde; wij lezen daar o.a. het volgende „door zijn superieuren is kolonel Labrador herhaaldelijk op de meest eervolle wijze ver meld; hij onderscheidde zich steeds door zijn ijver en hart voor den dienst en door zijn groote kundevan dit laatste getuigt een werk over ontplofbare stoffen dat hij vertaalde en van noten voorzagvoorts is hij de uitvinder van een sluitstuk, dat voor de kanonnen bij de vloot gebruikt wordt. Hij is versierd met het kruis van San Hermenegildo, dat een volkomen smette- loozen staat van dienst veronderstelt en met twee andere ridderkruisen ter belooning van bijzondere verdiensten op het gebied der krijgs- techniek Tweemaal vroeg hij dringend verlof om mede in den oorlog te mogen uittrekken, doch beide malen werd hem geantwoord dat het vaderland de diensten, die hij toen op ander gebied verleende, onmogelijk kon missen. Daar het recht om in hooger beroep te komen den veroordeelde niet was verleend, was het eenige wat hem overbleef, gratie aan den Koning te vragen. Labrador zelf wilde daarvan echter geen gebruik maken, daar hij zich niet schuldig rekende en geen gratie doch recht begeerde zijn vrouw deed het toen voor hem en de Koning verleende de gratie ook werkelijk. Op zijn slaat van dienst blijft toch de smet van een veroordeelend vonnis kleven, die door de gratie niet uitgewischt wordt, en dit zal hem bij eventueele promoties niet nuttig zijn. Kolonel Labrador heeft zich flink en moedig als een braaf christen-krijgsman gedragen en God zal hem zegenen, gelijk Hij hem reeds zoovele jaren gesterkt en gezegend heeft. Immers, dit was waarlijk niet de eerste maal, dat men getracht heeft hem het leven als officier onmogelijk te maken. Een protestantsche officier in Spanje is immers een onding en een smaad op den staatsgodsdienst! Het begon reeds toen hij als kadet aan de militaire akademie kwam en meer dan eens heeft hij op het punt gestaan zijn ontslag te nemen, maar door de kracht en genade Gods heeft hij volgehouden. Eerst de eenvoudige 'marine-soldaat Pablo Fernandez, daarna de hooggeplaatste marine officier Juan Labrador, beiden getuigen voor Christus en lijdende om de zaak der gewetens vrijheid; zóó komt die zaak heerlijk vooruit. Uit de historiebladen is in elk geval niet meer uit te wisschen, dat in Spanje in 1913 eerst een soldaat en later een hoogst verdienstelijk officier tot zes maanden gevangenisstraf ver oordeeld zijn omdat zij wegens gewetensbe zwaren weigerden naar de mis te gaan en zich voor de hostie neder te buigen. Is het niet hoog tijd, dat zulke ongerechtig heden een einde nemen en dat protestantsche soldaten die bereid zijn hun leven voor het vaderland te offeren, niet in hun heiligste ge voelens gekwetst worden en gedwongen tegen hun geweten te handelen. Wat zou Rome er van zeggen indien roomsche soldaten zoo in Engeland of bij ons werden behandeld, waar de protestanten in de meerderheid zijn? Rome eischt, zeer terecht, vrijheid in die landen waar het in de meerderheid is, maar gunt die vrijheid aan protestanten in Spanje niet. Protestanten zijn ook maar ketters en ketters verdienen geen vrijheid. Zij mogen dankbaar zijn als zij „geduld" worden. (Wordt vervolgd.) M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 2