Mededeelingen. Een rustige Zaterdagavond is een onmisbare voorbereiding tot een gezegenden Zondag-morgen. FEUILLETON. VOOR ELKEN DAG. Zandvoort Het Paaschfeest. De eenvoud, de soberheid, de ingehouden kracht, de omhulde majesteit, de verborgen Godheid van Jezus Chris tus begrijpen zij niet. Dat men, om den verloren zoon te dichten, moet zijn: God geopenbaard in het vleesch, heb ben de modernen niet begrepen, maar de orthodoxen vaak even slecht; het verhaal klonk hun te gewoon, te mensche- lijk en er stond geen woord over het verzoenend bloed des kruises in 1 1 Alsof iemand die gelijkenis kon dichten, die zijn hartebloed niet overhad voor een diep verloren menschheid. Alsof dat verzoenend bleed alleen uit zichtbare droppelen kon bestaan. Alsof het hart des Heeren niet bloedde in de woestijn, evengoed als in Gethsemané, in het midden der zondaren staande evenzeer als aan het kruis! De geschiedenis van den Verloren Zoon mocht wel met bloedige letters in onze bijbels worden gedrukt 1 Welk een smart zelfs in dat; „Kind gij zijt altijd bij mij," tot den oudsten zoon gesproken Een dogmatiek, een catechismus, een geloofsformulier is nuttig wie zal 't ontkennen Maar wie deze verstandelijke betoogen of uiteenzettingen in de plaats stelt van Jezus zeiven, zooals Hij zich aan ons geeft, vergist zich grootelijks, Daarom is Johannes in zijn zendbrief ons een goed leermeester- Hij zelf begint zijn brief met die kostelijke woorden „Hetgeen van den beginne was, hetgeen wij gehoord, het geen wij gezien hebben met onze oogen, hetgeen wij aan schouwd en onze handen getast hebben van het woord des levens dat verkondigen wij u De gelegenheid om Jezus te hooren, te zien, te aanschouwen, te tasten is ons gegeven in de Evangeliën. Waarom ont glipt ons zooveel, waarom zien wij zoo weinig van deze heerlijkheid Zijn wij uit God geboren Zijn wij dienstbaren van God of kinderen (Overgenomen) H P1ERSON. Verzameld door C. B. Telkens als ik bij de menschen ben geweest, ben ik minder mensch teruggekeerd. Thomas a Kempis. Het streven der menschheid naar het goede wordt niet beoordeeld door de tyrannen, maar wel door de martelaren. Tolstoi. Er blijft een aureool, een schilterschijn om veel dingen, die in hun aard niets anders zijn dan gruwelen; en zooiets is de oorlog. Streuvels. Niets werkt de verlaging en vernedering van de mensche- lijke ziel zoo in de hand, als het zoeken van genot en het zich overgeven aan genietingen. Fr Paulsen. Het is van veel meer gewicht dat wij de verplichtingen der liefde nakomen tegenover anderen, dan dat wij ons bezig houden met de vraag wat God toch die anderen wel heeft willen zeggen met zijn leidingen. j. Wendland. Ik verwacht maar éénmaal door dit leven te gaan. Als er eenige vriendelijkheid of iets goeds is dat ik doen kan, laat ik dat dan nti doen. ik zal dezen weg niet ten tweeden male voorbij gaan. William Penn. Wilt gij de wereld kiezen En dus uw God verliezen, Gedenk, o mensch 1 bij 't scheiden Verliest gij ze allebeiden. Tauler. De opbrengst van het lste kerkezakje in April. Diakenen zijn gewoon de collecte voor de Armen niet te tellen dadelijk na de godsdienstoefening. Eéns per maand heeft de telling plaats en dan is de uitkomst soms teleurstellend, maar ook soms verblijdend. Dit laatste was het geval toen de April- collecten 1.1. Maandagavond een totaal bleken te bedragen van f 182.61. aldus verdeeld; 2 bankb a f 10.1 zilver bon a f 2.50, 10 rijksdaalders, 25 guldens, 100 kwartjes, 455 dubbeltjes, 210 stuiver-stukjes, 136 halve stuivers, 2533 centen en 76 halve centen. IV. Thans willen wij nog over de viering van het Paaschfeest bij de Joden spreken. Het was met het feest der Weken of Pinksteren en het Loofhuttenfeest een der drie groote Joodsche feesten. Het werd oorspronkelijk op bevel van Jehova ingesteld ter herinnering aan de bevrij ding van de Israëlieten uit de Egyptische sla vernij en het sparen van hun eerstgeborenen in de vreeselijke laatste plaag die over Egypte kwam in den nacht die aan het vertrek van Gods volk vooraf ging. Het feest duurde zeven dagen, gedurende welke het eten van gezuurd brood verboden was Aldus werd het gebod gegeven„In de eerste maand, aan den veer tiender. dag der maand, in den avond, zult gij ongezuurde brooden eten, tot den een-en-twin- tigsten dag der maand in den avond" (Exod. 12:18). Daarom wordt het feest in de Heilige Schrift dikwijls het feest der ongezuurde brooden ge noemd. Het zuurdeeg was het beeld der zonde. Bij de drie zooeven genoemde groote feesten der Joden vinden wij, naast de historische be- teekenis, ook een herinnering aan de natuur- feesten, dankdagen voor den oogst: zoo is het Paaschfeest tevens de viering van het begin van den gersteoogst, het feest der Weken of Pinksterfeest dat van het begin van den tarwe oogst en het Loofhuttenfeest dat van het begin van den wijnoogst. Aan het Pinksterfeest werd de historische herinnering van de wetgeving op Sinai gehecht en aan het Loofhuttenfeest die van het wonen in tenten in de woestijn. Maar wij keeren tot de viering van het Paasch feest terug. Een volkomen lam, dat is zonder gebreken, moest op den eersten dag van het feest gedood worden, tusschen twee avonden, gelijk er staat, dat is in de avondschemering, en dewijl dit lam een beeld is van het Lam Gods, dat de zonden der wereld wegdraagt, spreekt Paulus van Christus als „ons Pascha dat voor ons is geslacht". Daar de Israëlieten Egypte verlieten in de maand Nisan, werd deze maand aangenomen als de eerste van het heilige of kerkelijke jaar; en op den veertienden dag van deze maand werd hun bevolen hetpaasch- lam te dooden en zich van gezuurd brood te onthouden. De volgende dag, zijnde de vijf tiende was het groote Paaschfeest, dat zeven dagen duurde, maar alleen de eerste en zevende dag waren bijzonder heilig. Elke familie doodde een lam of een jonge geit en als het gezin niet groot genoeg was om het lam op te eten, mochten twee gezinnen zich vereenigen. Met het bloed van het gedoode lam besprengde men de deurposten en den bovendorpel van elk huis, opdat de doodsengel, het bloed ziende, voorbij zou gaan. Het lam werd gebraden en denzelf den nacht met ongezuurd brood en bittere kruiden gegeten. Het moest geheel worden op gegeten en geen been mocht gebroken worden. De Joden, het paaschlam etende, hadden hun lendenen omgord, schoenen aan de voeten en den staf in de hand. Zoo streng was het gebod om het Pascha te houden, dat hij die het durfde nalaten, ter dood veroordeeld moest worden. Het kon alleen te Jeruzalem gehouden worden, en als iemand te laat voor het feest te Jeruzalem kwam, was het hem geoorloofd zijn paasch- feestviering uit te stellen tot den veertienden dag van de volgende maand des avonds. Voor dit feest waren bijzondere offers bestemd, die eiken dag moesten gebracht worden; maar op den eersten en laatsten dag van het feest was het een verbodsdag, dat is men mocht geen arbeid verrichten en er werd een godsdienstige samenkomst gehouden. Sedert de verstrooiing zijn er door de Joden geen offers meer gebracht, zij hadden immers geen tempel en geen altaar meer, en van daar dat Paschen in dit opzicht onder de latere Joden verandering heeft ondergaan. Bij de Joden die in of nabij Jeruzalem wonen, duurt het feest zeven dagen; bij alle andere Joden acht. De sabbath, die aan het feest voorafgaat, wordt de groote sabbath genoemd, waarop de rabbi van elke synagoge een lezing houdt om den aard van het naderende feest'en de ceremoniën, die in acht genomen moeten worden, te verklaren. Op den dertienden dag van de maand wordt des avonds door het hoofd van elk gezin het meest nauwgezette onderzoek gedaan of er ook gezuurd brood of zelfs maar een stukje zuur- deesem in huis is, waarbij gebeden wordt„wij danken u o Heer, dat gij ons geboden hebt het zuurdeeg uit onze huizen weg te doen". Opdat de huisvader eenig zuurdeeg zou vinden, dat verbrand kan worden, wordt te voren wel eens hier en daar een stukje zuurdeeg in huis ver stopt! Wanneer al het zuurdeeg, dat gevonden werd, verbrand is, maakt men ongezuurde koeken, gewoonlijk alleen uit meel en waler bestaande, die in ronden vorm en vol kleine gaten gebakken worden. Op dn veertienden dag van de maand moet de eerstgeboren zoon van elk gezin vasten, ter herintieiing aan de bescherming aan de eerstgeborenen van Israël verleend, toen die der Egyptenaren stierven. Slot volgt.) M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 2