Zending- Ingezonden. roepend hart, vindt Hem, die zich gaarne vinden laat. Die het schreeuwen naar Hem wekte, om zich te laten vinden als den levenden God, die het gebed hoort. Zoo iemand dorst, zegt Jezus, die kome tot mij en drinke. En het water dat Ik hem geven zal, zal hem niet alleen nimmer meer doen dorsten, maar zal in hem worden tot een fontein van water, springende tot in het eeuwige leven. Dorstigen, vermoeiden, afgejakkerden, bezwijkenden, ver smachtenden, schreeuwt dan naar God! Zijn open armen, zijn hart, wachten om u daarin rust te bereiden en ver kwikking. Maar: om dit te ervaren, moet men God niet alleen zoeken in nood en angst. Maar ook in rustige dagen moet Hij gezocht worden met ingespannen krachten. Gods ver borgen omgang vinden zielen waar zijn vrees niet alleen haar intrek neemt zoo nu en dan, maar waar zijn vrees in woont. Spreker verhaalt dat hij verleden Zondagavond naar Haarlem ter kerke is gegaan. Wat een dringen eer men in de volle tram een plaats kon krijgenEerst wachten in zoo'n ellendig loophok, staan tot men niet meer staan kan. Dan terecht komen in een luidruchtig gezelschap van pret makers. Eindelijk in Haarlem. De straten vol. Een stroom van menschen die lachten en schreeuwden en stoeiden En toen inééns die overgangDat komen van de Groote Markt, met het roezig menschen-gedoe, in het heiligdom waar de avond-stemming alles in een atmosfeer van vrede hulde. De plechtige orgelklanken, die rustige stem van den biddenden prediker! Hier vond het hijgend hert verademing en rust. Zalig, dat er bij Gód voor allen en ten allen tijde vrede is. Na de pauze zong het koor „De Martelaars", een kracht nummer, voor gemengd koor bewerkt door den Directeur, en door de zangers gloedvol gezongen, terwijl ze ook voor de overige liederen „Paaschlied", „Jezus' liefde" en „Vergeet- mij-nietjes" énkel lof verdienen. Het laatste stuk „Nederland en Oranje", met zijn daverend slot „Oranje boven werd met zooveel geestdrift ten gehoore gebracht, dat 't bijna niet mogelijk was voor de aanwezigen om, niet alleen met hethart maar ook met den mond, daarmede niet in te stemmen. Jammer dat de solo voor violoncel achterwege moest blijven. Maar gelukkig kwam het schoone geluid en de vaardige bespeling van dit roerend instrument toch nog tot hun recht bij de begeleiding van het „Panis Angelicus", dat freule Van Lennep gevoelvol verklankte. Tot blijdschap van allen werd dit nummer door haar nog als toegift ge zongen, terwijl het koor nogmaals „De liefste plek" deed hooren. Toen was het oogenblik gekomen dat Ds. P. M. een slotwoord zou spreken. Hij dankte de Kerkvoogden voor hun inwilliging van het verzoek om het kerkgebouw dezen avond aan Immanuel af te staan en hij prees hun zorgen voor het inwendige van het Bedehuis, met zooveel toe wijding en eerbied Gode gewijd. Hij bedankte ook freule Van Lennep, den Heer Wolterbeek en Mej. van Beaumont, niet met vele woorden, maar met de hoogste dankzeg ging: den lofzang der stilheid. Daarna dankte hij de zangers en zangeressen. „Mijn" koor betitelde hij Immanuel, trotsch als hij zich voelde om van zulk een vereeniging Eere voorzitter te wezen. De Directeur kreeg een afzonderlijke dankbetuiging. Hém noemde spreker een „man", die zijn sporen had verdiend en die nog lang door zijn bezielende leiding „Immanuel" moge voeren van overwinning tot overwinning. Ten slotte riep spreker alle aanwezigen, inzonderheid hen die hier anders nóóit worden gezien in de kerk, een hartelijk gemeend „tot weerziens a.s. Zondagochtend om 10 uur!" toe. Met het samen zingen van Gezang 50 vs. 4 werd deze opgewekte en opwekkende avond besloten. Bij de deuren werd voor Immanuel's kas gecollecteerd. C. B. Het Hospitaalkerkschip. III „Op 29 Mei was „de Hoop voor den eersten kruistocht gereed en vertrok na een toespraak door onzen voorzitter, Mr. G. Vissering, en een godsdienstoefening geleid door Us. Westenburg, naar IJmuiden en van daar met alle zeilen bij otn de Noord. Den 2den Juni reeds werd de eerste hulp ingeroepen door en verleend aan Sch. 35, en zoo vervolgens, waar zulks mogelijk was. „Daar het aandoen van elke Engelsche haven buitengesloten was, hadden wij den kapitein gemachtigd, bij voorkomende behoefte aan versche victualie, tot het afgeven en ontvangen van waschgoed, het verzenden en aan boord nemen der vaderlandsche brieven, een Noorsche haven aan te doen. Tweemaal werd daartoe Stavanger binnengeloopen. „Geneeskundige hulp verleenden wij aan 22 loggers uit Scheveningen, 25 uit Vlaardingen, 10 uit Katwijk, 7 uit Maassluis, 6 uit IJmuiden en 1 uit Enkhuizen. Bij zwaar weer raakte onze boot bekneld, die wij in IJmuiden door een nieuwe vervingen. Welke waarde die „boot- voor ons bezit, kan het beste blijken, wanneer wij u even beschrijven het aan boord brengen van een patiënt in open zee. Wij stellen ons daartoe „de Hoop voor, kruisende metalle zeilen bij om de Noordop enkele mijlen afstand liggen eenige loggers achter hun netten te visschen, één daarvan hijscht het sein, twee vlaggen (Nederlandsche of andere) onder elkander, ten teeken dat er een patiënt aan boord is. Onmiddellijk verandert „de Hoop" van koers en houdt op dien logger aan, zoo mogelijk zeilende en anders met behulp van den motor. „De Hoop zoekt nu een plaats uit op ongeveer 100 M. van dien logger, zorgende boven~<ten~~wmcrte blijven, waardoor zoo straks het werk van de boot zeer wordt ver gemakkelijkt. Nu wordt de boot overboord gezet, twee matrozen onzer equipage springen er in, terwijl onze predikant plaats neemt in de kajuit, en met flinke slagen wordt geroeid naar den seinenden logger. Geldt het een met ernstigen patiënt, dan heeft deze weldra de plaats van den predikant ingenomen, die van deze hem geboden gelegenheid gaarne gebruik maakt om een korte godsdienstoefening op den logger te houden en lectuur uit te deelen. Is de patiënt ernstig ziek of gewond, dan wordt hij meestal door middel van een eind touw onder de armen door genomen, in de boot gevierd, waarbij goed „op 't zeetje gewerkt wordt. Ondertusschen is „de Hoop omgezeild om aan lij van den logger de boot weer op te wachten. Naar bevind van zaken wordt nu onze patiënt door den dokter behandeld en teruggezonden of in het hospitaal opgenomen, waaraan steeds een warmwaterbad voorafgaat. De boot, die in het eerste geval den patiënt op zijn logger terugbrengt, voert tevens den predikant aan boord van de Hoop terug. „In de tweede helft van October werd door voorbijvarende loggers voortdurend gewaarschuwd tegen drijvende mijnen, waarom besloten werd den 25sten van die maand IJmuiden binnen te loopen en de campagne voor dit jaar te eindigen. „Behandeld worden 73 patiënten, waarvan drie in het hospitaal aan boord werden opgenomen. Twee maal werd „de Hoop" door gewapende Engelsche trawlers aangehouden en op last van den commandeerenden officier onderzocht. Eens werd het schip gepraaid door een Duitsche onderzeeboot, die het echter verder met rust liet. „Zoolang ons vaderland de zegeningen van den vrede deelachtig blijft, hopen wij ook te blijven zorgen dat het hospitaalkerkschip „de Hoop" haar vlag gedurende de zomermaanden op de Noordzee onder Gods onmisbaren zegen zal blijven voeren en in eere houden". Tot zoover het verslag. Moge de wensch van het Bestuur, in de laatste regels uitgedrukt, verwezenlijkt worden en .de Hoop" nog vele jaren honderden visschers naar geest en lichaam ten zegen zijn. M. F. v. L. (Buiten verantwoordelijkheid der Redactie.) Open brief aan den Schrijver der artikelen „Zandvoort tegen Rome" in de „Nieuwe Haariemsche Courant". De Redactie van de Nieuwe Haariemsche Courant was zoo beleefd mij de nummers toe te zenden van haar dagblad, waarin u, naar aanleiding van mijne artikelen in den Zondags bode, de Mat ia-vereering bespreekt Terwijl ik met open vizier in het strijdperk trad, verschuilt gij u achter het pseudonym „Max". Ik acht zulk een pole miek niet ridderlijk, want op anomyme wederlegging mijner artikelen kan ik niet antwoorden. Daarom noodig ik u, waarde of Eerwaarde „Max" open lijk uit «tv masker af te leggen en uw stukken met uw naam te onderteekenen, gelijk ik de mijne deed. Indien gij daartoe den moed niét mist en u bekend maakt, zal ik u uitdagen tot een mondeling debat in het publiek over de vraag of Rome Maria aanbidt of niet Tijd en plaats van dit debat kunnen dan in nader overleg met elkander worden vastgesteld. Zandvoort, Mei 1916. G. Posthumus Meyjes

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 4