2e Blad van „De Zondagsbode'' van Zondag 25 Juni 1916 Voor eiken dag Mededeelingen. Uit de Gemeente. Zending. rijke sacramenteele kracht is voor den protestant verloren gegaan". Deze voorstelling doet het voorkomen als was er aan een „liefelijk symbool'' niet veel waarde te hechten. Het is, zegt Mej- Dorper, maar een symbool. En de trouwring dan? Ook die is een „teeken en zegel". Zijn waarde ontleent hij niet aan het metaal waaruit hij is vervaardigd. Hij is énkel: zinnebeeld Toch zal men liever zijn kostbaarsten ring verliezen dail zijn trouwring. Wat nu de symbolische handelingen van Doop en Avondmaal betreft, ze zijn als zoodanig volstrekt geen bloot plechtige formaliteiten, maar wel degelijk krachten. De Doop maakt tastbaar het sterven met Christus, gevolgd door het opstaan tot een nieuwen wandel. En zoo maakt het Avondmaal reëel de vergeving der zonden, die roept tot heiligmaking. Bij beide Sacramenten valt de nadruk op den goddelijken factor, maar er zijn aan verbonden verstrekkende gevolgen voor het zedelijk leven van den mensch. Wat Mej. D- gelieft te noemen „de genaderijke sacra menteele kracht", is niets anders dan een geheimzinnige tooverwerking die lijnrecht in strijd is met de conditie die het Evangelie stelt om Gods genade deelachtig te worden persoonlijk geloof. Of het daarom niet beter zon wezen om, op Hervormd standpunt, van Doop en Avondmaal niet langer te spreken als van „Sacramenten", aan welke benaming nu eenmaal de historische beteekenis van het „opus operatum" ten grondslag ligt? Ongetwijfeld zou het de vóór- keur verdienen om dien onjuisten naam niet meer te gebruiken en alleen te spreken van „teekenen en zegelen". Maar in. ieder geval hebben wij ons, als wij ons bedienen van den kunst-term „De Sa cramenten" gedurig, te herinneren dat Doop en Avondmaal geen sacramenteele, maar symbolische handelingen zijn. P. M. Verzameld door C. B. Het christelijk heimwee moet vleugels aan de voeten geven, niet lood er aan hangen. La Saussaye. Tijd is goud.... gooi nooit een enkele minuut weg, zet liever elke minuut op interest. Op den grafsteen van J. Donough. Als de lust zijner oogen den mensch ontzinkt, ontmoet hij de waarheid de beproeving plaatst den mensch vlak tegenover God. Kingsley. Onze gewone stemming hangt af van de stemming, waarin wij onze omgeving weten te brengen. Nietzsche. Vele menschen beginnen met kracht, maar zonder vol harding; zij worden dikwijls voorbij gesneld door hen, die later van huis gingen en langzaam, maar standvastig voort- wandelen. La BRUYèRE. De Christen moet levend sterven, om stervend te leven N. N. Gezegend de mensch, die hooger staat dan zijn gebreken, wiens gebreken niet hooger staan dan hijzelt Talmud. Zandvoort. Ds. Posthumus Meyjes preekt Zondag 25 Juni,'s morgens om 10 uur, in de Groote Kerk te Haarlem. De maandelijksche extra-collecte voor de kerk wordt gehouden op Zondag 25 Juni. Reisbelasting. Belasting is geen woord van blijden klank. Vooral in ónze dagen niet, nu de bestaande belastingen worden verhoogd en nieuwe belastingen worden ingevoerd. Maar „Reisbelasting" is geen gedwongen cijns. Ze wordt niet gehevenmen krijgt geen aanslagbiljet, nóch waar schuwing om binnen zooveel dagen net verschuldigde be drag te storten bij den ontvanger. „Reisbelasting" is de naam eener Vereeniging die bedoelt dat zij, die zelf voor ge noegen of om gezondheidsredenen op reis of naar buiten gaan, zichzélf eene vrijwillige belasting opleggen ten bate van minvermogenden _n daaronder in de eerste plaats van kostwinners, die tot herstel van gezondheid een verblijf van eenige weken in de buitenlucht noodig hebben. Groote giften zijn natuurlijk zeer welkom, maar ook kleine bijdra gen worden niet gering geacht. Als maar ieder, die het voorrecht heeft naar buiten te kunnen gaan, meedoet, zal er genoeg geld inkome i. En hoe weinig opoffering kost, op al de uitgaven aan het buiten-zijn verbonden, één en kele gulden aan „Reisbelasting". Op het totaal der hötel- of pension-rekening maakt één gulden geen verschil. Toch beteekenen al die guldens van de badgasten die te Zand voort vertoeven, reeds een bedrag van eenige duizenden, waardoor velen, inzonderheid zwakken, wien het ook in gezonde dagen aan zoo heel veel ontbreekt, in de gelegen heid gesteld worden om eenige weken in de buitenlucht op te knappen en zoo, versterkt en opgefrischt, terug te keeren naar hun gezin. Badgasten zondert een zeker, door U zélf te bepalen percentage uwer uitgaven te Zandvoort, af ten bate van „Reisbelasting". En zendt die „heffing in ééns" aan het lid van het Hoofdcomité, Mevrouw L. Middelbeek-Goede, wier adres tot den lOden Juli e.k. is: Hoogeweg No. 5 te Zandvoort. P. M. Voor verleende hulp door de Wijkzuster is ontvangen van N.N. te Zandvoort f7.50. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 16-23 Juni 1916. OndertrouwdC. L. Wagenaar en A. Koper. A. Koper en M. L. van Dijk. Getrouwd G. A. Seders en P. M. Bakkenhoven. GeborenEngel, zoon van K. van der Meulen en P. Paap. Bernardus Johannus, zoon van H. van den Schin kel en M. M. Lefferts. OverledenS. J. Korstenbroek 3 dg. A. F. M. Bastiaans 66 jr. Zandvoort. Verslag van de Vereeniging tot Ondersteuning van behoeftige zieken en kraamvrouwen te Zandvoort. 1 Nov. 1915 - 1 Mei 1916 Het batig saldo bedroeg op 1 Nov. 1915 (zie Zondags bode, 4den jaargang No 34) f 128.88 Aan contributie en giften kwam tot 1 Mei 1916 in een totaal bedrag van f 148.88, zoodat de ontvangsten in het laatste half jaar f277.76 waren. In'antwoord op een in den Zondagsbode geplaatste „Bede om hulp" (4den Jaarg. No. 47) ontving ik nog f 75. zoodat met de ondersteuning kon worden voortgegaan. De uitgaven bedroegen, alleen aan melk, f303.18. Der halve was het batig saldo op 1 Mei 1.1. f49.58. Mevr. H. O.P. M.-H. Verslag van de wijkverpleging over de maand Mei. In deze maand werden door mij 18 patiënten van 1—3 maal daags verpleegd. Zij ontvingen samen 451 keer hulp; 16 behoorden er tot de Ned. Herv. en 2 tot de R.C. Kerk. In 5 gevallen moest plotseling hulp worden verleend, terwijl 2 zieken naar Haarlem zijn vervoerd. Zr. Dina Bronders. James Hudson Taylor. Stichter en leider van de „China Inland Mission". In 1853, op nauwelijks 21-jarigen leeftijd werd de weg voor hem gebaand, toen de „Vereeniging voor Evangelisatie in China" hem uitzond als haar zendeling. Zoo was hij dan in het land van zijn bestemming waar zijn hart reeds zoo lang naar uit was gegaan, en al aanstonds zou het blijken, dat hij geen gewoon, alledaagsch zendeling zou zijn, indien wij ons deze uitdrukking mogen veroorloven. Het was hem onmogelijk te doen als de anderen en in een der havens te blijven, waar er arbeiders genoeg waren van verschillende kerken en vereenigingen. Zijn hart brandde van deernis voor de vele millioenen Chineezen, die nooit in aanraking kon den komen met den eenigen Naam onder den hemel gege-

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3