Zandvoort, Aerdenhout, Bloemendaal en Overveen No. 13 ZONDAG 30 Juli 1916 5de Jaargang. Predikbeurten. DE ZONDAGSBODE VOOR VERSCHIJNT ELKEN ZATERDAG ABONNEMENTSPRIJS: Per Jaargang voor Zandvoort en Bloemendaal f 1.50 elders (franco) 2.50 Afzonderlijke nummers0.05 R E D A C T I E G POSTHUMUS MEYJES - Zandvoort Jhr. Dr. M F. VAN LENNEP - Aerdenhout J. A. VAN LEEUWEN - Bloemendaal Mej. C. BIENFA1T - Aerdenhout Adres voor de Administratie: P. SAAF - Zandvoort - Telefoon No. 27 PRIJS DER ADVERTENTIËN: 1—5 regels Elke regel meer Dienstaanbiedingen, 1—5 regels Elke regel meer Bij abonnement extra korting f 0.55 0.10 0.35 0.06 Dit nummer bestaat uit 2 bladen. Ned Zandvoort, Herv, Gem. Zondag 30 Juli 1916. .m. 10 uur: Ds. G. POSTHUMUS MEYJES. (Extra-collecte voor de Kerk.) Bloemendaal, v.m. 10 uur: Ds. CREUTZBERG, Predikant te IJmuiden. Ziet wie deze dingen geschapen heeft Heft uwe oogen op omhoog, en ziet wie deze dingen geschapen heeft; die in getale hun heir voortbrengt, die ze alle bij name roept, vanwege de groot heid zijner krachten en omdat hij sterk van vermogen is: daar wordt er niet één gemist. Jesaja 40 vs. 26. Het profetenwoord, dat ik ten grondslag legde aan onze overdenking voor dezen morgen, wekt ons op om de wereld boven én rondom ons gade teslaan, daarzij voor normale oogen de duidelijkste merkteekenen draagt van haren Maker. Het zich rustig verdiepen in het schoone Boek der Schepping bevestigt het geloof aan God, den Almachtige, Schepper des hemels en der aarde. In onze dagen zijn velen een tegenovergesteld gevoelen toe gedaan. Men laat niet na te verklaren dat natuurwetenschapen geloof vijandig tegenover elkander staan dat natuurkennis nooit opvoeren kan tot Godskennis; dat de wetenschap nu toch wel heeft uitgemaakt dat er geen God is. Het materialisme verklaart alles uit de stof. Het beaamt het woord van den beroemden sterrenkundige Laplace, die. toen hij aan keizer Napoleon Bonaparte een exemplaar van zijn standaardwerk over de mechanica der hemelen kwam aan bieden en de keizer hem bij die gelegenheid vroeg: „is het waar dat gij in dit werk over het heelal niet een enkele maal den naam van den Schepper hebt vermeld?" antwoordde: „Sire, ik had een dergelijke hypothese niet noodig". Alles is stofwisseling en stofverandering. Uit de stof. doorde stof, tot de stof zijn alle dingen. Als men, deze leer verkondigend, nu maar niet meent dat men een blijk heeft gegeven van op de hoogte te zijn van den stand der tegenwoordige wetenschap Want het materialisme is inderdaad totaal uit den tijd en hopeloos verouderd. Kon men voorheen de stof niet verder ontbinden dan in atomen, de huidige wetenschap ontbindt ook de atomen, n.l. in elec- tronen en deze weer in electriciteit of een anderen vorm van kracht. Stof is gebleken niets anders te zijn dan energie. En zoo is het materialisme een onhoudbare wereldbeschouwing geworden, want de grondslag daarvan is door de wetenschap ondergraven. Het onstoffelijke van de stof is evident gebleken. Maar de evolutie-hypothese dan? Is, volgens haar, niet alles het product van ontwikkeling? Heeft zij niet uitgemaakt dat alle georganiseerde wezens trapsgewijze zijn voortgekomen uit oer-cellen? Hoe kan men dan nog spreken van een Schepper des hemels en der aarde? Op deze bedenking antwoord ik dat de ontwikkelings-theorie nog al tijd niets meeris dan een theorie. Van een wetenschappelijk vastgesteld feit is geen sprake. Iets uitmaken doet men niet met een veronderstelling. En als iemand nu opmerkt dat ook het bestaan van God niet onomstootelijk is bewezen, zoodat men dan evengoed van de scheppings hypothese dient te spreken als van de evolutie hypothese, dan loochen ik het goed recht dezer gelijkstelling. En ik zou voor deze loochening meer dan één argument kunnen aanvoeren. Maar ik wil nu alleen volstaan met de verdediging dezer stel ling dat er, om het nu maar eens héél zwak uit te drukken, oneindig méér te zeggen is voor de overtuiging dat alle din gen hun grond hebben in een persoonlijken Schepper, dan voor de meening dat ze door en uit zichzélf zijn voortgebracht en ontwikkeld. Wie zijn oogen opheft omhoog, ziet geen bloot- natuurlijke krachten, waarin het stoffelijk heelal zijn oorsprong zoude hebben, maar hij ziet Wie deze dingen geschapen heeft. God heeft Zijn majesteit gelegd op de hemelen. De gansche aaide is van Zijne heerlijkheid vol. De hemelen vertellen Gods eer en het uitspansel verkondigt Zij ner handen werk. Misschien zeggeA sommigen uwer: daar twijfelen wij geen oogenblik aan voor ons staat de waarheid dat het God is die in den beginne den hemel schiep en de aarde, onbewogen vast. Het zij zoo! Maar zou het niet kunnen dat uw geloof nog eens, wanneer gij deugdelijk kennis neemt van de argumenten der tegenstanders, in ongeloof omslaat? Niet twijfelen, nooit getwijfeld hebben, is allerminst gelijk te stellen met volkomen verzekerd te zijn. Men kan niet-twijfelen, omdat men nimmer onderzocht. Een overgenomen geloof is geen eigen geloof. En omdat er niets zoo persoonlijk is als het geloof, verdient alleen het eigen geloof den naam van geloof. Doch ook al zou het ernstig onderzoeken van de grondslagen waarop het geloof rust, u niet doen wankelen, heeft uw geloof geen versterking en verlevendiging noodig? Kunt gij rekenschap geven van uw geloof aan God als den Schepper aller dingen, als u door een oprechten twijfelaar daarnaar gevraagd wordt Mijne prediking van deze morgen is ook voor de geloovigen nuttig en noodig. Ook zij hebben goed te luisteren, want het gaat om de bevestiging van hun geloof, nu ik zal trachten aan te wijzen dat ons geloof aan den Schepper inderdaad vast is gefundeerd. Mogelijk zijn er hier ook die niet aan God gelooven, noch aan Zijn bestaan, nóch aan Hem als laatste oorzaak van al het bestaande. Of wel, er zijn er die zeer verlegen worden als hun W. GERTENBACH - Van Ostadestraat 13 - Telef. 145. Depót van de STOOMVERVER1J en CHEMISCHE WASSCHER1J J. LOTGERING, Groote Houtstraat 5a, Haarlem - Telef. 1561 en 771. Stoomt en verft allo soorten Dames- en heeren-Garderobe ving en onberispelijk ■ar Speciale inrichting voor het stoomen van Dekens. Bedden en Matrassen.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 1