2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 24 Septemberl916 Voor eiken dag Mededeelingen- Zoo sprekende, voerde ik de gedachten naar den Bijbel heen. Ik vroeg hem of hij een Vlaamsche Bijbelvertaling kende met kerkelijke goedkeuring. „Neen vriend", zeide hij, „die bestaat er niet. Daar is wel een groot werk met uitleggingen, maar dat is bestemd voor de priesters. Het is zeer duur: het beslaat dan ook zes groote boekdeeien". Maar menheer, zei ik, de bisschop zegt toch, dat een geleerd en deugdzaam mensch den Bijbel met oorlof in de moederlijke taal mag lezen. Als nu zoo een geleerd en deugdzaam mensch tot u om een Bijbel komt, welken geeft gij hem dan „Ik kan hem geen Vlaamschen Bijbel geven, zei de pas toor, want ik heb er zelf geen en denk niet dat er een bestaat. Maar de menschen kunnen, in plaats van een Bijbel, met vrucht de gewijde geschiedenis lezen. Ik heb lang gestudeerd in een Bijbelwerk van wel twintig deelen, maar mijn hoofd werd er suf van. De eene kerkvader zegt dit en de andere kerkvader zegt dat, elk legt den tekst op een andere manier uit en als men lang gelezen heeft, weet men nog niets. Doch er is een gewijde geschiedenis verschenen (hij noemde den naam van den schrijver, maar ik heb hem vergeten), die is klaar als een klontje suiker". Toen de pastoor zoo over de kerkvaders sprak, keek ik hem verwonderd aan en dacht een Protestant te hooren een man, die op weg is den Bijbel niet naar de kerkvaders te verklaren, maar de de kerkvaders naar den Bijbel. Ik vertelde hem, hoe heerlijk mijne ziel door Christus verkwikt werd, telkens als ik het Nieuwe Testament las en ried hem aan, dat heerlijke woord van God eiken dag ook voor zijn eigen zielevoedsel te lezen en dan die levende wateren over het volk uit te storten. Hij stapte hier uit den tram en schudde mij hartelijk de hand. Ik keek hem na met een gebed in het hart, dat God hem zou voeren uit de duisternis van de Roomsche kerk tot Zijn wonderbaar licht. Duisternis! Ja, mijn lezer. Kijk maar eens. De vier Evangeliën zijn in het Vlaamsch uitgegeven met een goedkeuring van bisschop Goossens in 1905. Bij het lezen van dat boek, denk ik soms, of de vertaler onze Statenoverzetting eenvoudig heeft afgeschreven. Met eenige uitzonderingen kunnen we ons werkelijk met die vertaling verblijden. Maar dat goede wordt bedorven door de aanteekeningen. Op Matth. 13:55, 56 teekent de vertaler aan: „Zijne broeders en Zijne zusters. Deze waren niet de eigene broeders van Jezus; zij waren niet de kinderen van zijne moeder Maria. Het is een punt van ons geloof en de H. Vaders leeren eenparig, dat Maria altijd maagd is ge bleven. En dit blijkt ook uit de H. Schriftuur. Immers, wanneer de engel Gabriël aan Maria kwam boodschappen, dat zij verkoren was om de moeder Gods te worden, dan zegde zijHoe zal dit geschieden, vermits ik geenen man beken dat isHoe zal ik moedei worden, mits ik voor genomen en zelfs belofte gedaan heb mijne maagdelijke zuiverheid te bewaren, (zie Luk. 1 34). Zou Maria die zoo bekommerd was om hare zuiverheid, als er sprake was de moeder Gods te worden, zou Maria hare zuiverheid hebben willen verliezen, om andere, gewone kinderen voort te brengen? Dat is gansch onmogelijk". Dat mag Schriftverknoeiïng heeten. Als de Apostel schrijft eerstgeboren, dan maakt de aan- teekenaar daarvan eeniggeboren. Van de eenvoudige en zeer natuurlijke vraag van Maria: „Hoe zal dit geschieden, dewijl ik geen man bekenne?" maakt de schrijver, dat Maria voorgenomen en zelfs belofte gedaan heeft, hare maagdelijke zuiverheid te bewaren. Bij Matth. 8:14 teekent de schrijver aan: „Diens schoon moeder. Petrus is dus getrouwd geweest, maar zijne vrouw was waarschijnlijk reeds gestorven. Zij wordt in de H. Schrif tuur nergens vermeld. Petrus woonde thans met zijne schoon moeder te Capernaüm". Maar de apostel Paulus zegt ons in 1 Kor. 9:5 dat in zijn tijd de vrouw van Petrus nog leefde en dat zij hem vergezelde op zijne reizen. Een Vlaamsche Bijbel bestaat niet en toch zegt de bis schop, dat men hem lezen mag met oorlof. Hij is gelijk een moeder, die tot hare hongerige kinderen zegt: „Kinderen, eet, maar er is geen brood in huis!" En als dan die bisschop eindelijk de vier Evangeliën laat uitgeven, omdat de Protestanten het land voorzien van Bijbels, dan is dat Goddelijke onderwijs bedorven door het zuurdeeg van den Paus. (Uit het Christelijk Volksblad.) Wanhoop niet als gij een misstap doet, en toon uw berouw zoo spoedig mogelijk door een schoonere daad. Gladstone. Ieder kruis heeft zijn opschrift en op het mijne was leesbaar geschreven: „Wat Ik doe weet gij nu niet, maar gij zult het na dezen verstaan". Horatius Bonar. Het is het lot van God om misverstaan te worden. Richard Rothe. Een goede preek is het hoogste wat iemand kan geven. Bungener. Indien gij Christus niet kent, beteekent het niets, al weet gij al het andere; Indien gij Christus kent, hindert het niet, al weet gij al het andere niet. Werenfels. Indien de Heilige Geest niet van binnen den prediker onderwijst, spreekt zijn tong naar buiten te vergeefs. Gregorius Magnus. Ik begrijp niet, maar ik begrijp dat ik niet begrijpen kan. Ad. Monod. Zandvoort. Mej. Bienfait hoopt al hare catechisaties in de eerste week van October wedei aan te vangen. Uren en dagen zullen nog nader bekend worden gemaakt. Nu is er Zaterdag 30 Sept. 's middags van 2—4 uur en 's avonds van 8—9 uur inschrijving in de Cousistoriekamer. Mej. Bienfait verwacht dan zoowel de meisjes die dezen winter voor het eerst de catechisaties wenschen te bezoeken als mede de oud-leer lingen van den afgeloopen cursus. Aan persoonlijke aangifte wordt de voorkeur gegeven. Zegt het voort. Naaischool. De opening is bepaald op Vrijdag 29 Sept. om 5 uur. Zondagsschool. Deze begint weer Zondag 24 September. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 15—22 September 1916. OndertrouwdW. Bol en A. M. van der Veen. Getrouwd-. B. van der Mije en C. C. van Montfort. OverledenA. Kerkman, 9 mnd. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. 1522 September 1916. OndertrouwdH. Pieterman en M. van der Lee. OverledenN. Roskam, 2 d. A. Ch. Inderman, 40 j. R. van den Berg, 92 j. A. W. Anderson, 26 j. S. Brands, 78 j.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1916 | | pagina 3