2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 18 Februari 1917 Uit de Gemeente. Hij. Hun ledig vervult Hij. „Hongerigen heeft God met goederen vervuld". Want gij weet de genade van onzen Heer Jezus Christus, die om onzentwil arm werd, daar Hij rijk was, opdat gij door Zijne armoede zoudt rijk worden. De groote rijkdom van God komt tot ons in Christus. In Hem is gegeven de rijkdom van Gods liefde en genade; van vrede en gerechtigheid; van heerlijkheid en heiligheid. Deze „goederen" bergt Hij niet weg als een gierigaard. Deze goederen deelt Hij den „hongerigen" uit met ongemeten mildheid. Als wij dagelijks als „hongerigen" komen, vervult Hij ons dagelijks van Zijn goed. Zóó, dat wij niet groeien, kommerlijk als een struik in de wildernis, maar rijk worden door Zijn overvloed. Nooit zendt Hij den „hongerige" ledig weg. Maar werkt het wonder, dat wij vol armoede tóch rijk zijn vol gebrek tóch kind van Godvol nederlaag tóch overwinnaars. BI.J- A- v. L. Zandvoort. Garage-christendom. Reeds sedert tal van jaren tracht de afdeeling Zandvoort der N. C. G. 0. V. te komen in het bezit van een eigen gebouw. Er is een bouw-fonds gesticht, waarvan het kapi taal, dat beheerd wordt door den Heer V. Bierenbroodspot, ruim f 1100.— bedraagt. Nu is men opnieuw eene actie begonnen om deze som te vermeerderen. Er circuleert een inteekenlijst tot inzame ling van giften. Ook is, naar het gerucht gaat, de garage van het Oranje-hótel gehuurd met het doel deze in te richten voor Geheelonthouders-koffiehuis. Tegen dit drijven der plaatselijke afdeeling alhier teeken ik protest aan en ik waarschuw tegen het op eenigerlei wijze steun verleenen aan deze beweging. Steeds is den Geheelonthouders in „Ons Huis" de noo- dige localiteit afgestaan tegen een minimum vergoeding. Het bezwaar dat in die Stichting bier wordt geschonken, is ten eenenmale een denkbeeldig bezwaar. Want de zaal, waar de Geheelonthouders samenkomen, om te vergade ren en de repetities te houden hunner Zangvereeniging, heeft een afzonderlijken ingang van de straat, zoodat niemand, die zich daaraan ergert, in de koffiekamer be hoeft te komen. En, gelijk het iederen bezoeker van „Ons Huis" volkomen vrij staat daar binnen te komen en te verblijven zonder iets te gebruiken, zoo is er óók voor de Geheelonthouders geen enkele verplichting om iets te be stellen aan het buffet. Zij huren de zaal en hebben verder met hetgeen er al of niet in „Ons Huis" voorvalt, niets te maken, indien zij niet willen. Dat zij, door deze zaalhuur mede verantwoordelijk zijn voor het biergebruik dat in een andere localiteit van „Ons Huis" geoorloofd is, zoodat een geheelonthouder reeds daarom naar een eigen gebouw moet trachten, is een redeneering die niet opgaat. Dr. A. Kuyper huurde indertijd Seinpost in Scheveningen af voor een Deputaten vergadering. In het Brongebouw te Haarlem en in Zomerlust te Zandvoort is kerstfeest gevierd met zondagsschoolkinderen. Nu moet iemand toch zeker wel een eigenaardige logika er op nahouden, als hij tot dit besluit komt; dat Dr. Kuyper zedelijken steun verleend heeft aan het café-chantantwaarvoor Seinpost's zalen ge bruikt werden; dat de Haarleinsche Zondagsschool aan sprakelijk is te achten voor de wereldsche genoegens waar voor het Brongebouw wordt gebezigd en dat ik de bals en uitvoeringen in Zomerlust sanctionneer door mijn daar zamenkomen tot kerstfeestviering. Nu zal men misschien zeggen dat een Geheelonthouders- vereeniging een eigen gebouw moet hebben omdat ze niet alleen een vrije vergaderzaal behoeft, maar ook een lees zaal noodig heeft, een Bestuurskamer en een koffiehuis zaal, bibliotheek enz. Maar waartoe dient, tot bereiking dezer oogmerken, wier billijkheid ik aanstonds erken, de stichting van een afzon derlijk gebouw Ik heb aan het Bestuur der plaatselijke afd. N. C. G. O. V. voorgesteld een verdieping te bouwen op „Ons Huis". Deze zou dan geheel kunnen worden ingericht ten gerieve der Geheelonthouders en ruimte in overvloed bieden. Met het bouwfonds-kapitaal zou men reeds een flinke som hebben om te beginnen. De boven-verdieping zou een eigen toegang krijgen. En de te boeken winst zou deze wezen dat de geheelonthouders te spoediger in 't bezit der gewenschte localiteiten zouden geraken, terwijl wij geen twee concureerende gelegenheden zouden krijgen in Zandvoort: een geheelonthouders-gebouw en een volks koffiehuis, maar twéé stichtingen zusterlijk vereenigd onder één dak en elkander helpend tot heil des volks, zij het ook dat men, (en dit is 't éénige verschilpunt in beginsel, daar ook in „Ons Huis" geen sterke drank wordt ge schonken) over 't al of niet gebruik van bier niet een stemmig denkt. Maar moet nu om dit verschil een geheel ander gebouw worden gesticht voor de Geheelonthouding? Moet da&rom „Ons Huis" worden vermeden en deze Instelling finan cieel worden benadeeld „Ons Huis" wil van zijn kant de geheelonthouders steunen door hun gelegenheid te geven eigen localiteiten te krijgen in de op de Stichting te bouwen verdieping. En de geheelonthouders zouden voor dat recht „Ons Huis" een billijke vergoeding betalen en zoo de Stichting, van wier gastvrijheid zij zoo lang hebben geprofiteerd, in haar bestaan niet bedreigen maar helpen. Dat is het leelijke in hetgeen de geheelonthouders thans beoogendat zij „Ons Huis" gebruiken, bij gebrek aan beter. Op alle mogelijke manieren profiteeren zij van hare lokaliteiten en, ook in de jaren dat de stichting er finan cieel zoo heel-slecht voorstond, hebben zij hun Bouwfonds ongerept gelaten om, met hun kapitaal van ruim duizend gulden, een schijntje vergoeding voor zaalgebruik, vuur en licht te geven aan een noodlijdende Stichting. En zoodra zij er even kans toe zien, zullen ze „Ons Huis" voor goed boycotten. Deze „christelijke" geheelonthouders worden beschaamd door de joodsche leeraars, die hun dis cipelen reeds vroeg inprentten: „spuw nooit in de bron, waaruit gij gedronken hebt." Ik schreef boven dit opstel als titel „Garage-christen dom". Dit genre „christendom" is een resultaat van de in Zandvoort voortwoekerende splijt-zwam. Een booze geest van verbrokkeling en krachts-versnippering is hier losge broken. Ons Protestantsche kerkgebouw, waarin zich tot voor korten tijd vereenigden die op openbare Evangelie-prediking prijs stelden, wordt nu door allerlei „lieve Broeders" angst vallig vermeden. Ze hebben een garage gehuurd, waarin ze hun geheel-onthouding van gezangen dierbaar kunnen uitvieren. Het handjevol „gereformeerden" in Zandvoort, versterkt door een paar handvollen malcontente hervormden en „wilden", komt in hun garage bijeen onder een ras- echten „orthodoxen" dominé en natuurlijk offeren ze ook hun gaven ten bate van hun kringetje. De hervormde in stellingen als „Het Diakoniehuis" en „De Wijkverpleging" krijgen van hen niets meer, evenmin als de kerkvoogdij meer een gave ontvangt voor het onderhoud van haar ge bouw. Ze hebben er vroeger van geprofiteerd. Ze profi teeren, als 't te pas komt, nóg van de wijkzuster. Maar toen ze hun kans schoon zagen, zonderden zij zich af in een garage, waarin ook „het gereformeerde volkje" onder de zomergasten zorgvuldig wordt afgescheiden gehouden van hen die onze kerk bezoeken. Vroeger kwam dat „volkje" met ons samen in ons Bedehuis en steunde ons ook gel delijk. Dat mag nu niet meer. Op aller-christelijkste wijze spuwen de „lieve broeders" in de bron waaruit ze eens dronken. En daar gaat het nu met de N. C. G. O. V. te Zandvoort óok heen. Nü is „Ons Huis" nog goed genoeg om te dienen als „toevlucht voor onbehuisde geheelonthouders". Maar onderwijl ondergraaft men het fundament dier stichting

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3