Leestafel. zou opnemen in den Zondagsbode. Maar wat heeft het mij een hoofdbreken gekost om te beslissen aan wie de prijs toekwamEigenlijk waren alle opstellen aardig. Na lang beraad gaf' ik aan onderstaand drietal de voorkeur bóven de andere. En omdat ik tusschen die drie niet kiezen kon, neem ik ze maar alledrie op. Ik hoop dat de andere meisjes niet teleurgesteld zullen zijn. Zooals ik reeds zeideal de opstellen zijn goed. Ook hoop ik dat de schrijfstertjes der „bekroonde" opstellen niet zullen gaan rusten op de behaalde lauweren maar bij een volgende gelegenheid nog meer hun best zullen doen en dus nog beter werk zullen leveren dan ze nu hebben gedaan. C. B. DE ARME KETTINGHOND. Ik ben Bruno, de hond die altijd aan een ketting moet liggen. Nooit mag ik eens een uurtje wandelen met den baas. 's Zomers en 's winters, altijd maar moet ik aan een ketting liggen. Zou u, menschen, dat zoo willen? Soms komen er Zijn kop heeft iets droevigs, misschien wenscht hij daar ook te kunnen spelen. Het arme beest is zeker een waak hond. Hoe jammer dat zulke beesten altijd aan de ketting moeten liggen. Ik denk als de jongens hem te zien krijgen, zij hem zullen streelen. dit denk ik omdat zij zoo prettig spelen met hun eigen hond en misschien brengen zij hem dan ook wel eens een versnapering, als zij weer vrij zijn van school. Ik zou dit doen want men ondervindt van een beest altijd de grootste dankbaarheid. De zonnige zijde van dit plaatje wordt verduisterd door den aanblik van den waak hond. Gelukkig dat er menschen zijn die zich het lot van zulke ongelukkige dieren aantrekken. AKKE SCHRAAL. Oud 15 jaar. menschen voorbij die loopen te wandelen met hun hond, maar ik mag niet. Voor ons huis is een groot water, waar zij hun hond dan in laten zwemmen, en gooien er een stokje in dat de hond vroolijk terug brengt. Nog nooit heb ik een stokje uit het water kunnen halen. Hoe heerlijk als ik ook eens op een warmen dag zwemmen mocht, maar hoe ik moeite doe, het geeft niets. Met ruwe woorden word ik soms in mijn hok terug gestuurd. Als gij uw hond vast legt, menschen, weest dan niet zoo wreed. Ga eiken dag eens een half uurtje met hem naar buiten. Hebt gij lieden er geen tijd voor, wel laat de hond dan een poosje in den tuin los loopen en zorg dan, dat het hok heel en schoon blijft. Denk u toch in, dat een hond net zoo goed een schepsel van God is als wij menschen een schepsel van God zijn. God is goed voor menschen en dieren en verwacht dat zeker van ons ook. BETSY VAN SOOLINGEN. Oud 13 jaar. DE KETTINGHOND. We liepen eens op een zomermiddag te wandelen. In veld en bosch, overal waar men liep heerschte een gezellige drukte. We liepen voorbij een boerderij, en zagen daar een hond aan een ketting. We stapten zonder vreezen het erf op en vroegen aan den boer, of die hond altijd aan die ketting lag. De boer lachte ons een beetje uit en zeija natuurlijk. We zeiden tegen hem stel u nu eens voor dat gij zoo'n geheelen dag, aan die ketting moest liggen. De boer scheen het nog al aardig te vinden, dat wij hem zoo brutaal de les lazen. We hebben toen ge vraagd of wij eens met dien hond mochten wandelen. De boer gaf toe maar ried ons aan voorzichtig te wezen. Toen hebben wij ook gevraagd of wij z'n hok schoon mochten maken, maar dat vond de boer geen werk voor ons en zeidedat hij daar zelf voor zou zorgen. En tot ons groot genoegen, vonden wij, toen wij terug kwamen, het hok heerlijk frisch en schoon, en ook het drinkwater was ver- verscht. Onze woorden schenen toch indruk op hem ge maakt te hebben. En nu, vrienden en keunissen, allen die dit verhaaltje lezen, zullen zoo hopen wij, meê doen het lot van die arme kettinghonden te verzachten. CORNELIA PAAP. DE ARME HOND. U vraagt een verhaaltje bij dat plaatje dat ik van U ontving en zei daar bij dat wij het aandachtig moesten bekijken. Ja, het ziet er alles even prettig en zonnig uit. Ik denk dat het zomer is, en wel Woensdag- of Zaterdagmiddag, ook kan het Zondag zijn maar toch is het een prettige dag om te spelen, zeker, want de jongens die bezig zijn met den hond hebben schik, dat is te zien aan de houding van den hond. Hoe guitig kijkt hij de jongens aan en in af wachting staat hij, wanneer zij het stokje te water zullen gooien dat hij het terug kan halen tot groot vermaak van hun drieën. Het arme beest aan de ketting heeft niet zooveel plezier, dit kan men uit alles opmaken. Indeeling van het Koninkrijk dei- Nederlanden in kieskringen en Provinciale Districten, volgens de komende nieuwe Grondwettelijke Bepalingen tot invoering van de evenredige Vertegenwoordiging, door J. R. Snoeck Henkemans.— 's Gravenhage D. A Daamen, 1917. Prijs 10 cent. De bedoeling dezer uitgave is het gemakkelijk te maken voor de bestuurders van elke kiesvereeniging om na te gaan tot welke Organisatie zij, volgens de nieuwe indeeling, behoort en verder aan eiken kiezer een beeld te geven van de nieuwe indeeling van het Rijk en van enkele wettelijke bepalingen, voor de toepassing der evenredige vertegen woordiging. Voor H.H. politici, waartoe ik gelukkig nooit behoord heb en zeker nooit behooren zal, lijkt me dit boekje zeer bruikbaar. P. M. „Voor onze Kleintjes", Liederen bundel voor Kinder-kapel, Huis gezin en Zondagsschool. Uit het Engetsch vertaald naar „Child Songs van Carey Bonner door V. Witte Eechout, M. v. Voorst v. Beest en anderen, aangevuld met enkele oorspronkelijke liede ren. Uitgave: N. V. „Stoomdruk kerij Floralia-, Assen, 1917. Een bundel, bij uitnemendheid beantwoordend aan het beoogde doel, in het Woord vooraf" en de Wenken bij het leeren der liederen nader toegelicht. Zoo moest het door allen die met kinderen omgaan begrepen worden, hoeveel er bij de kleintjes kan bereikt worden. Door hen vóór het zingen te doen begrijpen wat er in het liedje wordt gezegd, zal eerbied en vertrouwen en dankbaarheid in de jonge hartjes worden gewekt, en zullen de kleinen niet langer önnadenkend zingen maar reeds vroeg leeren begrijpen, wat het beteekent, God te aan bidden en te vereeren. Een keur van echt kinderlijke, allerliefste liedekens; be halve de teere „bid- en dank-liedere.n", zijn er oqk „wiege liederen" die bij de geboorte van een broertje of zusje gezongen moeten wordenen collecte-liedjes waaronder vooral No. 65 mij bijzonder aantrok. Verder liedjes op verjaardagen der kleinen en dan de vele liederen die mede moeten werken bij hen liefde en aandacht aan te kweeken voor de natuur. Welk een bekoring gaaf er uit van „Mei liedje" en „Regendroppels" en „Vogeltjes in den Winter" en „de Vogel en de Boom", enz. enz. Met bijzondere ingenomenheid nam ik kennis van dezen bundel, die zeker bij ieder die hem zich aanschaft bijzonder welkom zal zijn. Duidelijke, makkelijke muziek, keurige uitvoering en niet duur! Prijs f 1.35, franco p. p. f 1.50. Voor Zondags scholen bij 5 ex. a f 1.20. Tekstboekjes zonder muziek 45 ets franco. Voor Zondagsscholen bij 10 ex. 40 ets.bij 25 ex. 35 ets. 50 ex. 32Vs ets.100 ex. 30 ets. H. O. P. M.—H.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 4