Mededeelingen. geschiedenis van een meisje: Op een goeden dag ontloopt het kind na huiselijken twist de ouderlijke woning, wil zich gaan verdrinken, springt in het water, maar zie, een redder staat gereed, haalt er haar uit en later verschijnt het levensmoede meisje als een gevierde zangeres voor de bioscoop-bezoekers. Een 13-jarige jongen had op een Zondagavond die voor stelling bijgewoond, komt thuis en wordt daar door vader met grof geschut ontvangen, omdat hij ondanks verbod toch naar den bioscoop is gegaan. De jongen verlaat de woning en is er niet in weergekeerd dan zes weken later, toen hij als lijk uit de haven was opgevischt. Reeds was in die richting lang gezocht, nadat men tusschen de woning en die haven een schoen, dien de jongen dien avond gedragen had, had gevonden. Is de veronderstelling gewaagd, dat deze jongen onder den invloed van het op de film geziene, dezelfde methode heeft willen toepassen? Onderweg liet hij een schoen achter om zijn spoor aan te wijzen, hij sprong in het donkere water, maar de werkelijkheid is anders dan de film geen redder stond klaar en jammerlijk verdronk de 13-jarige jongen uit een volstrekt niet ongunstig bekend staand gezin op dien Zondagavond, vergiftigd door de onwaarachtigheid der filmbeelden. Als vanzelf denk ik terug aan het nu omstreeks eenjaar geleden voorgevallen feit, dat een 14 jarige jongen na in den bioscoop „Het geheim van de mijn te hebben gezien, waarbij een neger in een diamantmijn een kostbaren steen heeft ingeslikt en nu opengesneden zal worden t snijden zelf was uit de film gelicht), een hem volmaakt onbekende 24 jarige onderwijzeres op straat met een mes een zoodanige steek toebracht, dat zij er na enkele uren aan bezweek. Ondanks alle moeite door rechterlijke ambtenaren en psychiaters eraan besteed om klaarheid te krijgen omtrent de motieven, die den jongen tot zijn daad gedreven hadden, zijn deze steeds verborgen gebleven, maar allen waren toch overtuigd, dat de in den bioscoop eenige uren te voren opgedane indrukken onmiskenbaar meegewerkt hadden tot dit zoo ontzettend gevolg. En wilt ge nog een greep uit de practijk, zij het dan nu niet betreffende een kind, maar een man van 30 jaar? Ook de „Hollandsche" pers gaf een. zij het wat erg aangedikt, beeld van de autobandieten, die hier de vorige maand een bankaanslag pleegden. Welnu het was maar één bandiet, maar ook hier had in den opzet ongetwijfeld de bioscoop zijn fatale werking verricht: met een zwart gemaakt gezicht, een muts over het hoofd,, een slagersmes dwars in den mond en in de hand een Browning, viel hij binnen. Ondanks het feit, dat hij twee leden van het personeel zwaar verwondde, mislukte de aanslag en werd hij door het talrijk personeel overmand. Toen ik hem vroeg: maar je kondt toch vooruit begrijpen, dat dit mislukken zou antwoordde hij„ik heb op mijn vlugheid vertrouwd en dacht, dat zoo iets wel gemakkelijk ging''. „Zeker wel eens in den bioscoop gezien?'' hernam ik en een veelbeteekend „ja meneer" was het bescheid. Ook de wijze waarop hij gelukkig zonder succes, eenige jonge jongens voor zijn plan had trachten te werven, bewees duidelijk, hoe hij zich met recht een auto-bandietenstreek a la bioscope had voorgesteld. De werkelijkheid, die wij aantroffen, toen wij ambtshalve op het kantoor kwamen en daar den dader aan handenen voeten gebonden op den vloer vonden liggen en de beide slachtoffers op matrassen uitgestrekt met een geloop van doktoren, politie enz. ertusschen door, overtrof een bioscoop film in dramatische kracht. Bovenstaande staaltjes vloeiden mij uit de pen, toen ik in 't laatste kwartaals rapport van onzen Directeur weer las van den ook in de Stichting telkens weer merkbaren invloed van dit ontaarde wonder der techniek. Men blijve den strijd tegen die ontaarding toch met kracht voeren. Winschoten, 19 Januari 1917. Mr. H. DE BIE. P. S. Dezer dagen is alhier in werking getreden het algeheel verbod, om kinderen beneden den leeftijd van 16 jaren in de bioscopen toe te laten, behoudens door den Burgemeester te verleenen ontheffing, de Commissie (voor de bioscopen) gehoord. Winschoten, 2 Febr. 1917. Het bioscoopgevaar. De cursusvergadering van den Chr. Volksbond was deze week bijzonder belangrijk. Mr. A. de Graaf uit Utrecht sprak over „het bioscoopgevaar". Hij zou zich beperken en niet handelen over het bioscoopvraagstuk in het algemeen; maar vooral over het gevaar om kinderen in bioscopen toe te laten. Hij verdeelde de gevaarlijke films in drie soortende crimineele, de sensatiefilm en de kluchten en hij had tegen elke soort zijne zeer gewichtige bedenkingen. Minstens 70 percent der kuider-misdaden zijn bedreven onder invloed van de bioscoop. De kinderen worden in aanraking gebracht met inbrekerspractijken kinderen zien hoe men den sleutel van een brandkast steelt en het slot openmaaktalles gaat heel gemakkelijk op de film en de aankomende dief denkt dat hij het ook zoo kan. Vervolgens zijn er de sensationeele films, de liefdes drama's; de groote emoties groote spanningen; groot verdriet, groot geluk. De verbeelding der kinderen wordt verplaatst naar een sprookjeswereld ze komen binnen in een prachtig kasteel in Frankrijk of Italië; ze zien een bal in een der paleizen van de Londensche aristocratiede dames laag gekleed, de heeren in avond- costuum dit alles prikkelt het kind, tot het blasé wordt. Ook de burleske films, de kluchten zijn niet onschadelijk. Spreker had er eerst ook wel hartelijk over gelachenmaar al die onmogelijkheden, al dat vernielen, al die ruwheden halen den geest van het kind naar omlaag. Spr. noemde hier het woord „prostitutie van den geest'. Weet men welk acteur de rijkste der wereld is? Het is de Amerikaan Billy Ritchie, die een inkomen heeft van een millioen twee hon derd vijftigduizend gulden, en hij verdient dat met in Amerika voor films te acteeren. Billy Ritchie speculeert op de eigenwaarde en het zelf bedrog van den mensch. Hij vertoont de grootste ploerten typesen rekent er op dat zijn publiek voldaan zal zijn en zeggen „zoo'n groote ploert ben ik niet." Spr. beschouwt dezen volksbederver als zijn persoonlijken vijand. We moeten trachten een biooscoopverbod te krijgen voor kinderen beneden de 16 jaar, die moeten niet mogen komen in de bioscopen waar de films niet zijn gekeurd door een streng toezicht oefenende commissie. En voorts de slechte, prikkelende, misdadige films moeten vervangen worden door betere. De kinderziel mag niet zoo bedorven worden. Zij heeft behoefte aan wat betersze wordt ook door wat beters wel bekoord. Een viertal heeren maakte van de gelegenheid om vragen te stellen, gebruikzelfs ruim gebruik De explicateur van de familie-bioscoop meende in Mr. d. G. een bioscopen- hater te ontmoetenhij vroeg of er vóór de uitvinding der bioscopen geen misdaden onder kinderen voor kwamen zeide dat niet een verordening hier de hoogste wijsheid was, maar controle, zooals b.v. de familie-bioscoop toe paste. De geachte opponent had hier kunnen meedeelen dat de contröie-commissie als hare ondervinding kan con- stateeren dat het grootste deel der films onder een der drie rubrieken valt die door Mr. de Graaf als gevaarlijk gesignaleerd werden, en dat de film-fabrieken, althans in Parijs, en, helaas ook hier te lande, allerlei minderwaardigs naar de bioscopen zenden. Mr. de Graaf beantwoordde de sprekers waarna de voorzitter nog meedeelde dat er plannen zijn om in het najaar een klein congres te houden van alle belangstellenden in het bioscoop-vraagstuk. Zandvoort. Men lette er op en zegge het voort, dat de dienst, te beginnen den lsten April, voortaan om half elf aanvangt. De e.v. Doopsbediening zal niét in April gehouden worden, maar Zondag 6 Mei. Kinderen onder de J2 jaar worden in de Kerk niet meer zonder behoorlijk geleide toegelaten.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 4