Voor eiken dag. Mededeelingen. FEUILLETON. zonde en onreinheid telkens uit het „spoor der gerechtig heid" uitgeweken innerlijk wezen. Dan vindt de innerlijk gewonde, wanneer hij opziet tot Christus, die verhoogd is, wat de in de woestijn door slangenbeet met den dood bedreigde vond, wanneer hij opzag tot de slang, die Mozes had verhoogd. Niet het ver derf maar het leven. Want Christus opent Zijn koninkrijk, om te doen binnengaan, wie de ervaring hebben opgedaan, dat „het leven" er niet is buiten Hem. „In den nacht" komen ze, als Nicodemus. Maar als ze weer henengaan, hebben ze den drempel overschreden, die aan den aanvang ligt van den weg der genezing. En eenmaal op dezen weg, wordt aldoor de gang vaster. Omdat het opzien naar den Heer die „verhoogd" is, geen vragen meer is, maar belij den wordt. Deed Nicodemus niet zoo, toen hij op Golgotha beleefde, dat „de Zoon des Menschen verhoogd" werd Toen stonden anderen van verre. Maar hij stond vlak bij het kruis. Want hij had „het eeuwig leven" gevonden. En was genezen. BI. J. A. v. L. Verzameld door C. B. Spreek verstandig met het verstand, hartelijk met het, hart en menschelijk met beide. Lavater. De kleinste bloem, die ik zie bloeien, kan mij gedachten geven, zelfs voor tranen veel te diep. Wordsworth. Men werpt met steenen slechts naar boomen, die vruch ten dragen. Milton. Ongebroken menschen, die nooit eene groote smart of eene groote nederlaag van hun eigen ik hebben doorleefd, deugen tot niets. Hilty. Waar is het kruis, waaraan wij sterven moeten Overal waar wij zijn. Onze eigen wil is dat kruis. Zoodra onze eigen wil met Gods wil samenstemt, houdt dat kruis op. Kolb. God kan niet zeggen„spreek" tot degenen die niet hebben leeren zwijgen. Monod. Dit is de diepste smartin zijn leed te weten, dat men niet waardig is zich ongelukkig te voelen. N. N. Zandvoort. Alle stukken voor den Zondagsbode moeten, tot nader aankondiging, worden toegezonden aan Ds. van Leeuwen te Bloemendaal. Ds P. M. houdt, tot nader bericht, geen spreekuur. Verzoeken om ondersteuning van de Vereeniging voor behoeftige zieken en kraamvrouwen, tot nader bericht, te richten aan Mevrouw Driehuizen-Baggerman, Hoogeweg. De extra collecte, 1.1. Zondag gehouden, bedroeg f30.675. Kerkvoogden zeggen vriendelijk dank. Immanuël heeft de repetities hervat. Trouwe opkomst is zeer gewenscht. Nieuwe leden zijn hartelijk welkom Naaischool. Aanmelding van leerlingen (12-16 jaar) moet plaats hebben op Vrijdag 21 Sept. om .5 uur in „Ons Huis". De opening van den nieuwen cursus is bepaald op Vrijdag 28 Sept. om 5 uur. De lessen beginnen Maandag 1 Oc tober om 5 uur. Zondagsschool. De lessen beginnen Zondag 16 Sept., 's middags 12 uur. Onderwerpen voor de e.v. Zondagen: 16 Sept. 1 Samuel 16; 23 Sept. 1 Samuel 17; 30 Sept. 1 Samuel 24, 26; 7 Oct. 1 Samuel 29, 30, 31. De e.v. cursus is 11 Oct., 's avonds 8 uur. Mej. A. S. Dalman en de heer M. C. Dees hebben ont slag genome* als onderwijzeres en onderwijzer aan de Zondagsschool. Indien het kerkgaan iemand niet beter maakt, maakt het hem slechter. GUY DE BRES. in In zijn gevangenis werd Quy door een menigte edellieden en edelvrouwen bezocht, nieuws gierig den ketterschen leeraar te zien, van wien zij zoo vaak hadden hooren spreken. Sommigen hoonden en bespotten hem, anderen toonden medelijden met den armen geketende, wien de marteldood wachtte. Ook moest hij telkens met priesters en monniken over de leerstellingen der roomsche kerk disputeeren, maar had zoo wel bij die redetwisten als gedurende de an dere bezoeken, steeds gelegenheid het Evangelie te verkondigen en van zijn Heiland te getuigen, die hem vrede en blijdschap gaf, zelfs in het aangezicht van een wreeden marteldood. Zoo was het ook toen de gravin du Roeulx hem bezocht die, bij het zien van de zware keten, waarmede hij beladen was, tot hem zeide „Mijnheer Quy, ik kan mij niet begrijpen, hoe ge hier eten, drinken en slapen kunt; als ik in uw plaats was, zou ik, dunkt mij, van angst sterven". „Mevrouw", antwoordde de ge vangene, de goede zaak die ik voorsta en het goede geweten dat God mij geeft, maken dat ik beter eten, drinken en slapen kan dan allen die mij kwaad willenen wat mijn ketenen betreft, wel verre van mij te verschrikken of akelig te zijn, zijn ze mij tot een vreugde en roem ik er inja, ik acht ze meer waard dan gouden sieraden, want zij zijn mij nuttigeren wanneer ik het geluid mijner ketenen hoor, is het mij of muziek tot mijn ooren doordringt, niet alsof dat bij ketenen behoort of natuurlijk is, maar het vindt zijn oorsprong in de reden waarom ik aldus behandeld word". Nadat de gravin vertrokken was, liet zij den gevan gene wijn zenden, er bijvoegende, dat zij hem eiken dag die hoeveelheid zou doen toekomen, indien hij weer roomsch wilde worden 1 Nadat de Bres en la Orange een tiental dagen te Doornik hadden gevangen gezeten, werden zij naar Valenciennes vervoerd, waar hun von nis zou worden opgemaakt. Dit liet dan ook niet lang op zich wachten. Beiden werden tot den dood met den strop veroordeeld, omdat zij, gelijk het vonnis luidde, tegen de bevelen van het Hof te Brussel waar de landvoogdes zetelde hadden gehandeld en in het bijzon der omdat zij het Avondmaal hadden bediend, niettegenstaande dit door de Regeering ver boden was. Het was op den 31 sten Mei 1567 zij waren sedert 11 April gevangen dat de provoost des morgens om drie uur den predikanten kwam aanzeggen, dat zij zich op den dood moesten voorbereidentegen zes uur zou het vonnis worden voltrokken. Beiden dankten den provoost voor die goede tijding en loofden God. Daarop trad Guy de Bres in den voorhof, waar de andere gevangenen verzameld waren, zeide hun allen vriendelijk goeden dag en sprak hen aldus aanLieve broeders, ik ben heden ter dood veroordeeld om de leer van den Zoon van God. Hij zij er voor geloofdIk ben zeer vroolijk. Nooit had ik kunnen denken, dat God mij zoo groote eer zou hebben waardig ge keurd. Ik voel dat Zijn genade meer en meer in mij nederstroomt, en van minuut tot minuut word ik gesterktmijn hart springt op van vreugde binnen in mij". Daarop vermaande hij de gevangenen goeds moeds te zijn en betuigde dat het sterven niets was. waarbij hij uitriep„O, hoe zalig zijn de dooden, die in den Heer stervenJa, zegt de Geest, want zij rusten van hunnen arbeid". „Weest standvastig in de leer van den Zoon van God", zoo vermaande hij hen verder, „welke ik u altijd gepredikt heb, en die ik ook in tegenwoordigheid van den bisschop van Atrecht beleden heb, want deze is de waarheid Gods, en ik, ik zal van wat ik verkondigde voor het aangezicht Gods rekenschap geven. Wacht u van iets tegen uw geweten te doen, want ik voorzie dat de vijanden van het Evangelie hun kracht tegen ons zullen aanwenden, ten einde u te doen wankelen en u tegen de inspraak van uw geweten te doen handelenpast op, want indien gij dat deedt, zoudt gij daarna een beul in uw eigen geweten aankweeken, die u voortdurend zou pijnigen. O, mijn broeders, het is zulk een heerlijke zaak een goed ge weten te hebben M. F. v. L. (Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 2