Voor eiken dag. Mededeelingen. Wie 's Zondags werkt, is in de week te moe. FEUILLETON. Verzameld door C. B. Wat wij niet meer hebben, zullen wij door Christus wedervindenwat wij hebben zullen wij door Christus bewarenwat wij nog niet hebben, zullen wij door Chris tus verkrijgen. Monod. Er zijn oogenblikken waarin de stille zachte ster, die God in eenvoudige harten laat schijnen, en die de men- schen het geweten noemen, veel helderder licht verspreidt, dan de vlammende komeet van het genie, schitterend in zijne pracht. Mazzini. Elke glimlach van elk kind, dat tot de talrijke familie van den broodwinner behoort, werkt aan het broodwinnen mede. Browne. Eerst in het licht der liefde Gods leert men het wezen der zonde en de noodzakelijkheid der verzoening ten volle kennen. N. N. De vrouw is het hart van het gezin, als de man het hoofd er van is; het hoofd verliest echter zijne beteekenis, wanneer het niet door het hart wordt geinfluenceerd. Robertson. De geringste, meest alledaagsche werkzaamheid is even noodig, even onmisbaar als die, waartoe buitengewone gaven of talenten worden geëischt. Koch. Wanneer iemand die wel geschikt is voor 't een of an der, altijd aan zichzelf denkt, zal hij daardoor spoedig zoo ver komen, dat hij nergens meer toe deugt. Brooks. Zandvoort. Alle stukken voor den Zondagsbode moeten, tot nader aankondiging, worden toegezonden aan Ds. van Leeuwen te Bloemendaal Ds. Klinkhamer Bredius, Brederodestraat 117, is bereid zieken, die hem hun verlangen daartoe kenbaar maken, te bezoeken. Voor alles wat de Kraamvrouwen-Vereeniging aangaat, heeft men zich voorloopig te richten tot Mevr. D. Drie huizen, Hoogeweg. De opening van de Naaischool is Vrijdag 28 Sept., het begin der lessen Maandag 1 Oct. om 5 uur in „Ons Huis". Bloemendaal. De uitnoodigingen voor het bijwonen van den Ouder avond op Maandag 24 Sept., 's avonds 8 uur, in de Chris telijke School, zijn rondgezonden. Mag ik nog eens vragen, om niet te vergëten er heen te gaan? Ik hoop, dat zeer vele ouders van hunne belang stelling zullen blijk geven, 't Komt de kinderen ten goede, als de ouders meeleven met wat hunne kinderen het grootste gedeelte van iederen dag in beslag neemt. J. A. v. L. Wegens plaatsgebrek kan de Burgerlijke Stand van Zand voort niet geplaatst worden. GUY DE BRES. v Het uur voor de terechtstelling bepaald, was nu aangebroken en de beide predikanten wer den naar het stadhuis gevoerd om daar het doodvonnis te hooren voorlezen. Over de leer, door hen verkondigd, werd in dat vonnis niet gerept; de beschuldiging luidde enkel, dat zij ongehoorzaam waren geweest aan de edikten van het Hof te Brussel en het Avondmaal had den bediend,ofschoon de regeering hun dit had verboden. Nadat het vonnis was voorgelezen, werden de veroordeelden naar de strafplaats gebracht, waarschijnlijk op de markt, voor het stadhuis. Peregrin de la Grange werd het eerst opge hangen. Toen hij op de ladder (2) stond, sprak hij het volk nog toe en, hoewel de soldaten die de galg omringden, door veel rumoer te maken, hem het spreken trachtten te beletten, wist hij zich toch te doen verstaan en riep met luider stem dat hij voor geen andere oorzaak stierf dan omdat hij de zuivere waarheid Gods Otn welke nietige redenen werden de menschen in den tijd der „bloedplakkaten" ter dood gebrachtZoo lezen wij van eene zestig jarige vrouw, Louise Kykenpost, die 29 Juli 1568 werd onthoofd, omdat zij twee jaar te voren had goedgevonden dat een predikant een godsdienstoefening hield in een schuur achter haar huis, die haar toebehoorde (2). Tegen de hooge galg stond gewoonlijk een dubbele ladderlangs de eene klom de beul naar boven, langs de andere de veroor deelde. die. wanneer hem de strop om den hals was gelegd, van de ladder werd afgestooten. had voorgestaan en aan het volk verkondigd daarvan riep hij den hemel en de aarde tot getuigen aan. Toen deze vrome martelaar gestorven was, was het de beurt van Guy de Bres. Aan den voet van de ladder gekomen, knielde hij neder, ten einde zijn laatste gebed te doen, maar zelfs deze laatste gunst werd hem niet toegestaan de beulsknechten dwongen hem terstond de ladder te bestijgen. Daarop staande, met den strop om den hals, klemde hij de voeten tus- schen de sporten, opdat de beul hem niet op eens van de ladder zou kunnen afwerpen en hield een korte toespraak tot de omstanders, waarin hij hen vermaande den overheden ge hoorzaam te zijn en zich te houden aan de leer die hij hun steeds had verkondigddeze immers was de zuivere waarheid Gods. Hoogstwaarschijnlijk waren er velen bij den dood dezer martelaren tegenwoordig, die hen menigmaal in de kerk hadden gehoordmoest deze laatste prediking uit den mond die binnen weinige minuten zou verstommen en van een galgladder als kansel, niet een onuitwischbaren indruk achterlaten Guy de Bres wilde nog meer zeggen, maar de beul liet hem daartoe den tijd niet. Op een wenk van den schout, die waarschijnlijk den indruk dier laatste woorden op het volk vreesde, stootte hij met geweld den martelaar van de ladder af. Onder de omstanders waren natuurlijk velen bewogen over den dood der geliefde predikers en misschien werden er hier en daar oproerige kreten gehoordterstond nadat Guy de Bres van de ladder was afgeworpen, werden de soldaten die de galg omringden, als door een panischen schrik bevangen; zij renden naar alle richtingen heen en schoten in het wild hun geweren af, zoodat niet weinige burgers gedood en gewond werden, zoowel roomschen als on- roomschenja, zelfs werden enkele soldaten door hun makkers neergeschoten De protestan ten in de stad zagen daarin een oordeel Gods over den moord dien dag aan zijn trouwe ge tuigen gepleegd. En toen het Lam het vijfde zegel geopend had, zag ik onder het altaar de zielen dergenen die gedood waren om het woord Gods en om de getuigenis die zij hadden. En zij riepen met groote stem, zeggende: Hoe lang, o heilige en waarachtige Heerscher, oordeelt en wreekt Gij ons bloed niet van degenen die op de aarde wonen En aan een iegelijk werden lange witte kleederen gegeven, en hun werd gezegd dat zij nog een kleinen tijd rusten zouden, totdat ook hunne mededienstknechten en hunne broe ders zouden vervuld zijn. die gedood zouden worden gelijk als zijÉn een uit de ouderlingen antwoordde, zeggende tot mij Dezen, die bekleed zijn met de lange witte kleederen, wie zijn zij en van waar zijn zij ge komen En ik sprak tot hem Heer, gij weet het. En hij zeide tot mijdezen zijn het die uit de groote verdrukking komen, en zij hebben hun lange kleederen gewasschen en hebben hun lange kleederen wit gemaakt in het bloed des Lams. Daarom zijn zij voor den tfoon Gods en dienen Hem dag en nacht in zijn Tempel; en die op den troon zit zal hen overschaduwen. Zij zullen niet meer hongeren en zullen niet meer dorsten, en de zon zal op hen niet vallen, noch eenige hitte. Want het Lam, dat in het midden van den troon is zal hen weiden, en zal hun een Leidsman zijn tot levende fonteinen der waterenen God zal alle tranen van hun oogen afwisschen. (Openb. 6 9-11 en 713-17). VI. F. v. L. (Wordt vervolgd).

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 2