Voor eiken dag. Mededeelingen. Zandvoort. Echte Zondagsrust verdiept den levensernst. FEUILLETON. GUY DE BRES. Verzameld door C. B. God is licht dat licht aanschouw ik niet, omdat het mij te groot is, en toch al wat ik zie, zie ik alleen daardoor, gelijk het zwakke oog, wat het ziet, slechts ziet in het licht der zon. Anselmus. God heeft alle dingen niet slechts schoon, maar ook gelukkig geschapen; al de ellende die in de wereld is, mag ons er niet toe brengen dit te vergeten. Kingsley. Niemand kent beter dan ik de donkere ongastvrijheid van een menschenhart hoe weinig het mij gelukt mij wezenlijk te vereenigen met degenen die ik 't meest liefheb. Emerson. Het leven van de menschen, met wie wij omgaan, moet ons een spiegel worden, een gelegenheid om ons zeiven te leeren kennen. Terentius. Gij hebt twee ooren, een teeken dat gij de zaken van beide kanten hooren moet! Spurgeon. Een snelle voet vermag den mensch, die voor zichzelven vlucht, niet te redden. Jean Paul. Vrees niet, dat men u gestrengheid verwijtvrees niet, dat men u van overdrijving beschuldigt, vrees niet, dat men u van eenzijdigheid verdenktvrees niet in de minderheid te zijn. Manning. Donderdag 25 Oct. zal, des middags om 12 uur, de huwelijksinzegening plaats hebben van Johan Frederik Dees met Jobje Kemp en van Jan de Roodè met Elisabeth Bol. Wegens gebrek aan brandstof kunnen de bijeenkomsten van rouwen-krans en Meisjes-vereeniging (krans van Zr. Dina) vooreerst nog niet gehouden worden. De Directeur van het Distributiebedrijf te Zandvoort, de heer Rollema, deed toezegging om middelen te beramen teneinde de stichting „Ons Huis" aan de voor de vergaderingen der verschillende vereenigingen benoodigde kolen te helpen. Slagen deze pogingen, dan zal daarvan kennis worden ge geven in dit blad. De Godsdienstleerares Mej. Dr. C. Gerlings, wonende „Sunny home", Brederodestraat 22 te Zandvoort, hoopt weldra mede te deelen wanneer zij daar spreekuur houdt. De Naaischool is weer begonnen 46 leerlingen volgen den cursus. Voor de wijkverpleging is door de wijkzuster f 10.ont vangen van Mej. K. en f2.50 van den Heer K. T. alhier. Ingekomen is met attestatie uit Burg op Texel Neeltje Graaff. De jongens winter-catechisaties beginnen Dinsdag 23 October. De jongeren van 78'/2 uur en de ouderen van 8V29j/2 uur. Van Mevrouw v. T.—W. te Bloemendaal is f30.— voor de Diakonie ontvangen. De Meisjes-klasse van Maandagavond is gesplitst in twee klassen. De eerste van 7'/2— 8V2. de tweede van 8'/2—9'/2. De Meisjesklasse van Woensdagmiddag 3 4 is gevoegd bij die van 4—5. Gevonden. De koster heeft in de kerk gevonden e,en ring, waarin twee roode steentjes. Die hem verloren heeft, melde zich aan bij den koster. IX Dewijl dan nu de zaken zoo staan, mijn lieve zuster en trouwe echtgenoote, bid ik u, dat gij u in uw smarten in den Heer vertroosten Hem én uzelve én ai uwe zaken toevertrouwt; Hij is de man der getrouwe weduwen en de vader der arme wezen Hij zal u nooit verlaten, daar van ben ik zeker. Gedraag u steeds als een christelijke vrouw, trouw in de vreeze Gods, gelijk gij ook altijd gedaan hebt, en eer, zooveel gij kunt, door uw vrome leven en wandel, de leer van den Zoon van God, die uw man heeft gepredikt; en gelijk gij mij altijd hebt lief gehad, zoo bid ik u diezelfde liefde pok tegen over onze kleine kinderen te bewarenonder- rich} die in de kennis van den waren God en van Zijn zoon Jezus Christus. Wees hun tot vader en moeder en tracht ze fatsoenlijk op te voeden met het weinige dat God u heeft ge geven. Indien God u de genade geeft om na mijn overlijden als weduwe met uw kleine kinderen te leven, zult gij goed doen. Maar indien gij niet leven kunt omdat de middelen u ontbreken, en gij hertrouwt, zie dan om naar een vroom man, die trouw is en God vreest, van wien goede getuigenis wordt gegeven. Indien ik kan, zal ik aan onze vrienden schrijven, dat zij voor u zorg moeten dragen, en ik geloof dat zij u niet in den steek zullen laten. Gij hebt ons dochtertje Sara, die binnen weinige jaren volwassen zal zijn (J) zij zal u gezelschap kunnen houden en u troosten en helpen in uw smarten en moeilijkheden, en de Heer zal altijd met u zijn. Groet al onze goede vrienden uit mijn naam en zeg hun dat zij God voor mij bidden, dat Hij mij geve kracht, moed en wijsheid om de waarheid van den Zoon van God tot het einde te belijden, ja tot mijn laat- sten ademtocht. Adieu, Catherine, mijn lieve vrouw Ik bid God u te vertroosten en u met Hem eenswillend te maken, ik hoop, dat God mij de genade zal geven om u nog eens te kunnen schrijven, om u te vertroosten zoolang ik in deze arme wereld benbewaar dezen brief als gedachtenis aan mij (3)hij is heel slecht geschreven, maar dat is zooals ik kan en niet zooals ik wil. Groet ook mijn lieve moeder van mij. Ik hoop haar ook nog een troostbrief te zenden, als het God behaagt- Groet ook mijn goede zuster en zeg haar dat zij haar smart van den Heer aanneme. Het ga u wel. Uw trouwe man. Guy de Bres, bedienaar van het woord van God te Valenciennes, en thans gevangene om den Zoon van God. 12 April 1561. Een wonderschoone brief! Welk een geduld in de verdrukkingen spreekt er uit, ja zelfs een roemen daarin, welk een zekerheid des heils, welk een vergeten van eigen smart en lijden en dood, om slechts aan de droefheid en ver latenheid van anderen te denken. Maar welk een afschuwelijke misdaad ook van de roomsche kerk en haar handlangers om zulke mannen Gods ter dood te brengen en den mond die de blijde boodschap der zaligheid aan de scharen bracht, door den strop te doen verstommen 1 Voorwaar, hun verantwoordelijkheid en schuld is zwaar. Maar ook wij protestanten der twintigste eeuw zijn niet te verontschuldigen, wanneer wij zulke voorgangers vergeten. De geschiedenis der martelaren werd vroeger beter gekend dan nu. En wanneer ik ook hier uit die geschiedenis nu en dan enkele grepen doe en de helden figuren uit die martelaarseeuw voor de oogen der lezers tracht te doen herleven, dan is dat waarlijk niet om godsdiensthaat aan te kweeken, maar integendeel om ons de groote voorrechten indachtig te maken die wij als kinderen der Hervorming genieten en het elkander toe te roepenHoudt wat gij hebt 1 Bewaart het ge loof in den Heer Jezus Christus, waarvoor zoo vele edele zielen in die dagen hun bloed hebben gestort. Zouden zij zich niet over vele hunner nakomelingen moeten schamen,diehetEvangelie niet achten en den Heiland voorbij gaan Is dat Evangelie, waarvoor die martelaren in de zestiende eeuw stierven, in onze twintigste eeuw niet meer waard dat men er voor leeft? De tijden der vervolging zijn voorbij, maar zij kunnen terugkeeren en zeer waarschijnlijk zullen zij terugkeeren. Dan zal het blijken of er kracht tot lijden en sterven in ons geloof is. Aan hen, die waarlijk Gods kinderen zijn, geeft God kracht naar kruis en genade voor eiken dag en voor alle omstandigheden. Dat zien wij aan mannen als Guy de Bres. (Wordt vervolgd). M. F. v. L. Dit deed hij ook, gelijk wij zagen, in zijn brief aan de gemeente van 18 April. De kleine Sara was toen slechts zes jaar oud, maar in die dagen werden de meisjes spoediger volwassen beschouwd dan tegen woordig. Zij huwden ook op veel jeugdiger leeftijd. Dat behoefte hij niet te vragen I

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 2