2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 21 Oct. 1917. Avonddienst. Bij gelegenheid van hei 4de eeuwfeest der kerkhervorming wordt in het kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. den 31sten October een avond-dienst gehouden, aan vangende 7V2 uur. Er wordt dan een extra-collecte gehou den voor de kerk. Kerkvoogden schaften 400 exemplaren aan van het boekje dat de Algem. Synodale Commissie voor de viering van dit eeuwfeest deed samenstellen en dat o.a. is aanbevolen door Ds. van Leeuwen in den Zondagsbode van 30 Sept. 1.1. Deze boekjes worden in de kerk gratis uitgedeeld ter herinnering. Moge de opbrengst der extra collecte de vereischte uitgave van f80.overtreffen. Dien avond zullen sprekenMej. Dr. C. Gerlings én Ds. G. Posthumus Meyjes. Avondmaal. Zondag 28 October zal de Avondmaalsviering plaats hebben. Herinnerd wordt aan de wenschelijkheid dat aile Avondmaalgangers, eer zij drinken uit den beker, hun lippen afvegen met een daartoe meêgebrachten geheel- schoonen zakdoek. De Kerkeraad overweegt de mogelijkheid om tot de in voering van afzonderlijke Avondmaal-bekertjes over te gaan. Van iemand die, terwijl zoovelen van de plaats gehad hebbende ontploffing dier helsche machine groote stoffelijke schade leden, ofschoon ook hij woont in de omgeving waar 't onheil plaats had, voor schade bewaard werd, ontving ik 3000 kilo brandhout, ten behoeve van het Diakoniehuis. Welk een treffende dankbaarheids-óe/oon/ng en welk eene opwekking tot navolging voor hen die er ook goed af kwamen en het, op zijn best, bij een dankbaarheids- betuiging lieten 1 De morgendienst zal, te beginnen met Zondag 4Novem ber e.k. aanvangen om kwart over tien precies. Bij wijze van proef besloot de Kerkeraad tevens om, te beginnen met November, de godsdienstoefening, om de week, te doen plaatshebben 's avonds, inplaats van 's mor gens. Dus: 4 Nov. 's morgens, 11 Nov. 's avonds, 18 Nov. 's morgens, 25 Nov. 's avonds, enz. enz. Het uur van aanvang is 's morgens IOV4 uur en 's avonds 77a uur. Attestatie aangevraagd naar Heemstede door Arie Paap en Artje Kulk. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 12—19 Oct. 1917. Getrouwd J. van der Schaar en J. Weber. W. Th. Schulze en E. van der Werff. Geboren: Engel, zoon van E. van Koningsbruggen en A. de Mes. Johannes, zoon van H. G. Pellerin en J. C. van Duiven- boden. Aaltje, dochter van T. Koper en A. van der Werff. Henderika, dochter van K. Kemp en C. Beekhuis. Overleden J. van Keulen, 1 mnd. Bloemendaal. Gedenkdag Kerkhervorming. Voordat het oude Etrropa zijn poging tot zelfmoord tot een bevredigend einde heeft gebracht, wil het nog éénmaal feest vieren. Het Protestantisme van eiken naam, kleur en schakeering zal hulde bewijzen aan de macht van „het zwaard des Geestes, hetwelk is Gods woord". En, al huldigend, voorzichtig voor de scherpte van dat zwaard uit den weg gaande, zal het, tesamen met de Roomsche broeders, die broederlijk verdeeld zijn in de gelederen der middenrijken en der entente, de voorkeur blijven geven aan het geweld van tastbaarder zwaard, waarvan de nooit geloofde waarheid gezegd is„allen, die het zwaard nemen, zullen door het zwaard vergaan". Zullen we aan die huldiging meedoen? Zeker. Want het zou onbillijk en ondankbaar zijn om uit oorzaak van de misdadigheid van thans, te vergeten de heerlijkheid van toen. Maar „feest" zal het niet wezen. Wel een gedenkdag. Ge weet waar het om gaat. Den 31 en van deze maand zal het 400 jaar geleden zijn, dat Maarten Luther zijn 95 stellingen aansloeg aan de deur van Wittenberg's Slotkapel. Die dag is de geboortedag der Kerkhervorming. Grootsch en geweldig was die daad van Luther in hare gevolgen. Zij was het begin van een beweging, die de gedaante van Europa heeft veranderd. Zonder haar zouden ook wij. zou niemand van ons, zijn die we zijn. Spreekt het niet vanzelf, dat we op den 400sten ver jaardag harer geboorte de Hervorming en de Hervormers gedenken En ons den spiegel voorhouden van wat toen gebeurde En wat toen gebeurde zijn helle zoeklicht laten uitstralen over dezen tijd We hopen dat ook in Bloemendaal te doen, door's avonds om 8 uur een samenkomst te houden in de Kerk. Ds. G. Barger, Predt.-Directeur van Meer-en-Bosch, en Ds. van Leeuwen hopen er te spreken. De eerste over een en ander uit de geschiedenis der Hervorming; de tweede over de beteekenis der Hervorming. De heer Robert zal orgel spelen. En mevrouw Schuil, uit Haarlem, en haar dames koor, hebben de groote welwillendheid gehad, zich bereid te verklaren om eenige liederen o.a. het Lutherlied „Een vaste burcht" te zingen. Het aardige boekje, dat door de Synode ten gebruike bij de gedachtenisviering werd samengesteld, en een paar weken geleden door mij in de Zondagsbode is aangekon digd, zal dien avond aan de Kerk verkrijgbaar zijn tegen den kostenden prijs, d.i. 20 cent. En dan nog iets. Hoewel ik geen oogenblik twijfel aan de geschiedkundige kennis der Bloemendalers, heb ik ge meend, dat het velen niet onaangenaam zou zijn, om die kennis een weinig te verfrisschen. Dat zal natuurlijk ge beuren door de toespraak van Ds. Barger op 31 Oct. Maar al zal hij veel vertellen, er blijft nog zoo heel veel over, dat óók het vertellen waard is. 't Was zoo'n grootsche, geweldige tijd, vol van wereldhistorisch gebeuren, die tijd der Kerkhervorming. Er zijn stapels boeken verschenen, waarin men dat alles lezen kan. Maar.... Daarom heb ik gemeend velen geen ondienst te bewijzen, door op een avondsamenkomst nog eens een en ander uit den tijd der Kerkhervorming te vertellen. Ik hoop dat te doen op Woensdag 24 October, 's avonds 8 uur, in de Chr. School. De toegang is vrij. Ik hoop dat velen komen luisteren. BI. J. A. v. L. Een nieuwe Liturgie. Dat, over het geheel, in de Protes- tantsche Kerken in ons land, bij de godsdienstoefeningen de gemeente weinig aandeel heeft in den eeredienst, is bekend. Te weinig, zoo is men gaan zeggen. Bijna zeide ikzoo is men gaan klagen Nu, ik geloof, dat wie zoo zeggen en klagen, gelijk hebben. En nu heb ik, bij de po gingen die reeds gedaan zijn, om daarin verbetering te brengen, ook de mijne gevoegd. Ik heb een nieuwe liturgie samengesteld, ten gebruike bij onze godsdienstoefeningen. Maar vóórdat deze wordt in gebruik genomen, zou ik gaarne de gemeente in kennis stellen met den vorm, den inhoud, de bedoeling van deze Liturge. Dat kan natuurlijk niet gebeuren in een Zondagmorgen- of avonddienst. Nu we toch Woensdag 24 Oct. een samenkomst hebben, waar over ik in deze Zondagsbode iets heb meegedeeld, hoop ik dien avond eerst te spreken over die nieuwe Liturgie. Dat gaat ieder lid der gemeente aan. Dus ik verwacht, dat er groote belangstelling zal wezen voor deze „nieuwigheid". Dus: den 24en, 's avonds om 8 uur, eerst bespreking van een kleine hervorming in den kerkdienst, en dan bespreking van de groote Kerkhervorming. Mag ik op uw komst rekenen BI. J. A. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3