2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 28 Oct. 1917. Mededeelingen. Uit de Gemeente. Zandvoort. De e.v. Doopbeurt is vastgesteld op Zondag 4 Novem ber 1917. Denkt aan de extra-collecte die in den Avonddienst van 31 October voor de kerk gehouden wordt, ter bestrijding der onkosten (f80.verbonden aan de gratis uitreiking der Luther-boekjes. Van die boekjes zijn 400 ex. disponibel. De koster zal ze. den kerkgangers vóór den aanvang van den dienst geven. Ze liggen niét in de banken, opdat ze alleen in handen komen van groote menschen, voor wie ze bestemd zijn en verdeeld worden over zoovele gezinnen als mogelijk is. Mej. Dr. Gerlings, Godsdienstleerares, houdt te haren huize „Sunny Home", Brederodestraat 22, spreekuur eiken Dinsdagavond van 7—8 uur. Aan de kinderen der Zondagsscholen wordt Zondag 28 October een boekje gratis uitgereikt, getiteld„Maarten Luther", vertelling voor kinderen door W. G. van de Hulst, uitgegeven door de Jeugd commissie van het Ned. Bijbel genootschap, ter gelegenheid van het vierde eeuwgetijde der Hervorming. Het geschrift van 23 bladz., met tal van plaatjes tusschen den tekst, is op goed papier met duidelijke letter ge drukt en houdt in de levensbeschrijving van den Hervormer, boeiend en bevattelijk gesteld. Ouders wordt verzocht hun kinderen een gave mede te geven voor de collecte die Zondag 28 Oct. op de Zondagsscholen gehouden zal worden ten bate van het Nederlandsch Bijbelgenootschap. Mej. Dirkje Keur heeft de benoeming tot onderwijzeres aan de Zondagsschool aangenomen. De Jongelingsvereeniging vergadert des Donderdags, 's avonds van 8V2—'0 in „Ons Huis". Ongerekend het 7-tal gemobiliseerden, telt de Vereeniging 14 leden. Toetreding van meerderen is gewenscht. Ouders! Wekt uw jongens van 16 jaar en ouder op om lid te worden. Aanmelding bij den Secretaris K. Paap, Poststraat 12. Met dank ontving ik van Mej. A. S, te Amsterdam f 10.— „voor de kas die den meesten steun behoeft". Ik bestemde het geld voor de wijk-kas. De catechisatie van Woensdagavond, 31 October, staat natuurlijk stil. Wegens plaatsgebrek moet „Zending" één week overstaan. Burgerlijke Stand van Zandvoort. 19—26 Oct. 1917. Ondertrouwd F. Ottenbros en G. Schaap. Getrouwd J. F. Dees en J. Kemp. J. de Roode en E. Bol. Geboren Jacob, zoon van W. Keur en D. G. te Kolsté. Cornelis, zoon van L Paap en A. B. Smit. Burgerlijke Stand van Bloemendaai. Geboren Gerrit Sybren, zoon van C. Banning en G. Wonder. Johanna Maria, dochter van J. H. Brugman en M. Broe'rsma. Ondertrouwd J. Klerk en H. Iges. Overleden A. Oort, 65 jaar. Bloemendaai. Voor een overvolle zaal mocht Ds. J. A. van Leeuwen Woensdagavond zijn aangekondigde lezing houden. Ie. Over de nieuw in te voeren Liturgie bij de Gods dienstoefeningen. 2e. Over het ontstaan der Kerkhervorming. Z.Eerw. ving aan met te zeggen dat door de invoering van een meer uitgebreide Liturgie bij onze Godsdienst oefeningen, aan een sinds jaren gekoesterden wensch zijner zijds werd voldaan. Meer en meer worden in verschillende gemeenten in ons land Liturgiën ingevoerd. Zoo ook thans in onze gemeente. De bedoeling toch is om ook de leden der gemeente bij de Godsdienstoefeningen eenigszins een werkzaam aandeel in onze diensten te doen nemen. Het contact tusschen de leden der gemeente en den Predikant zal er door versterkt worden. In de geheele Godsdienstoefening kan en zal meer een gewijde stemming heerschen, welke de opheffing van onze zielen tot God, wat toch het doel onzer samenkomsten is, bevordert. Om niet in eentonigheid of een sleur te vervallen waren door Ds. van Leeuwen drie Liturgiën samengesteld, zoodat niet eiken Zondag dezelfde Liturgie behoeft gebruikt te worden en waar Ds. van Leeuwen door den bekenden maat regel éénmaal in de 14 dagen 's morgens preekt, zal dus een zelfde Liturgie slechts ééns in de 6 weken worden gehouden. Daarna werd voorlezing gedaan van de verschillende Liturgiën, nadat aan de aanwezigen een uittreksel met de verzen die gezongen worden, was uitgereikt. Deze keurig bewerkte boekjes zullen in voldoend aantal in de kerk banken worden neergelegd, zoodat ieder de te houden Liturgie gemakkelijk kan volgen. De zangvereeniging der Bloemendaalsche Evangelisatie was zoo welwillend, de, bij de Liturgie te gebruiken, liederen voor te zingen, zoodat de aanwezigen een totaal-indruk ontvingen en dus bij de eerste invoering daarmede op de hoogte zijn. Een woord van dank voor de uitnemende samenstelling van deze Liturgiën is hier zeer zeker op zijn plaats, want hoewel het voorlezen daarvan betrekkelijk weinig tijd vor derde, heeft toch deze samenstelling heel wat tijd en hoofd breken gekost. Moge ook deze arbeid niet ongezegend zijn, en ook deze Liturgie een middel zijn in Gods hand om velen op te wekken de Godsdienstoefeningen getrouw te bezoeken. Na een korte pauze werd overgegaan tot het houden eener causerie over het ontstaan der Kerkhervorming. Meer in het bijzonder werd behandeld het leven van Maarten Luther. Na een korte inleiding over den aflaathandel, welke in Luther's tijd zulke ontzettende afmetingen aannam, werd aangetoond, hoe juist deze aflaathandel de aanleiding werd waardoor in Luther's ziel een onweerstaanbare drang ont stond, om tegen deze verfoeilijke leer te protesteeren. De tijd ontbreekt mij om een volledig verslag te geven van hetgeen Ds. v. L. in gloedvolle woorden met grooten ernst en gepaste hnmor ons heeft ten gehoore gegeven. Hoewel velen het leven van Maarten Luther kennen, was het toch een genot en ware verkwikking eenige fragmenten nader te mogen bezien uit het leven van den man, door wiens overtuiging en optreden de stoot werd gegeven tot het groote werk der Kerkhervorming, waarvan wij nog steeds de heerlijke vruchten plukken. Dit gedeelte van den avond, als een inleiding bedoeld voor de feestelijke herdenking der Kerkhervorming op 31 October a.s. mag als volkomen geslaagd beschouwd worden. Met onverdeelden aandacht werd de spreker tot zelfs het vrij late uur aangehoord en werd gelogenstraft de opmer-

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3