king bij'het begin uitgesproken, als zoude men zich eenige oogenblikken vervelen. Met genoegen mag Ds. v. L. terugzien op dezen wel geslaagden avonden heeft de Bloemendaalsche gemeente opnieuw getoond, dat zij het werk van haren Leeraar, dat toch niet anders beoogt als het heil der gemeente, weet te waardeeren. Met het zingen van het bekende „Luther"-lied „Een vaste burg is onze God" enz. en een opwekking tot het bijwonen van den feestavond werd de bijeenkomst gesloten. H. Zandvoort. Begrooting van Ontvangsten en Uitgaven der Oiakonie voor het jaar 1918. Wordt het ons nadrukkelijk verboden om bezorgd te zijn tegen den dag van morgen, er is ook een zorgen voor de toekomst waarvan we niet alleen kunnen zeggen dat het niet-ongeoorloofd is, maar zeer stellig een dure plicht.' Zoo verstaan ook onze Diakenen het. En daarom zijn zij nu reeds aan het beramen van middelen om in 1918 de Armverzorging naar behooren te kunnen behartigen. De opgemaakte begrooting geeft, in ronde cijfers, de hier volgende getallen voor Inkomsten en Uitgaven Inkomsten. Rentef 800.— Kerkcollecten1000.— Ouderdomsrente 500. Jaarlijksche Bijdragen (-)600. Extra giften (s) 200. Uitgaven. Assurantie-premies Waterleiding Brandstoffen Onderhoud gebouwen (6) Huishouding Diakoniehuis Bijzondere bedeeling Haarl. Diakonessenhuis f7) Salaris Hoofd Diakoniehuis Diversen Totaal f 3100.- f 20.— 50.— 300.— 250.- 2000.— 400.— 300.— 250.— 150.— Totaal f 3720.— De rekening wijst derhalve uit dat er, in 't gunstigste geval, een tekort dreigt over 1918 van pl.nt. f600. In 1914 werd een extra gift van f2000.— ontvangen en in 1915 eene van f500.—. Daaraan is het te danken dat de lekken, die er toen reeds waren, konden worden gestopt, zoodat het Diakonie-scheepje drijvende is gebleven tot op dezen dag. Maar, als er geen redding komt, zinkt het in 1918. Dat kan, gelijk vanzelf spreekt, niemand willen nóch gedoogen. Het Diakoniehuis is eene onmisbare Instelling gebleken. De Weduwen huisjes zijn steeds een toevlucht en uit komst geweest. En de Wijkverplegingwanneer de Diakones slechts één maand in vacantie is, is heel Zandvoort in last. Wat zou er dein wel gebeuren, als de wijkzuster eens voor goed heenging Misschien dat er nog eens 'n paar extra-mooie extra gijten inkomen. Maar daarop valt natuurlijk niet te rekenen. Deze post wordt, bij den dood van een rentetrekker, terstond veel lager. (2) Door overlijden, vertrek, bedanken wisselt dit bedrag aanhoudend en wordt gedurig minder. (8) Op deze som valt natuurlijk volstrekt niet te rekenen. (4) De steeds stijgende prijzen doen vermoeden dat het uitgetrokken bedrag wel te laag zal blijken. (s) Bedoeld is: Schilder- en timmerwerk. De duurte der levensmiddelen enz. maakt dat deze uitgave jaar lijks enorm stijgt. Voor 't afstaan van de Wijkzuster (die wel 2X f 300.waard is 1) Misschien dat er nog eens iemand toe komt de Diakonie- kas bij testamentaire-beschikking te gedenken. Maar daar valt ook al geen staat op te maken. Steeds zwegen over leden Zandvoortsche ingezetenen in dit opzicht, inplaats van, door een grooter of kleiner legaat, te spreken na ge storven te zijn. Eén ding staat echter vast. Als er nieuwe jaarlijksche bijdragen bijkomen tot een flink bedrag en zij, die een bijdrage geven, dat sommetje verhoogen, dan is de vaart van 't Diakonie-scheepje weer voor een jaar verzekerd. De administreerende Diaken, de heer H. C. Voet, ziet verlangend uit naar mondelinge of schriftelijke berichten aangaande nieuwe jaarlijksche bijdragen én verhooging der bestaande. P. M. De beurtelings 's morgens en 's avonds te houden Godsdienstoefeningen. Herhaaldelijk is mij, na bekendmaking van het Kerkeraads- besluit om, met November te beginnen, de Godsdienst oefeningen om den anderen Zondag 's morgens of's avonds te doen houden, gevraagd wat de Kerkeraad toch bewoog deze beschikking te nemen Laat mij beginnen met de opmerking dat deze „nieuwig heid" is ingevoerd bij wijze van proef. Voldoet de maat regel niet aan de verwachting, dan wordt hij ten spoedigste weer afgeschaft. Wat nu de overwegingen betreft, die bij den Kerkeraad voorzaten, daaromtrent kan ik dit zeggen Herhaaldelijk kwam het voor dat opwekkingen om ter kerke te gaan, werden beantwoord met de verzekering dat men niet in de gelegenheid was 's morgens de Godsdienst oefening bij te wonen. Als er 's avonds kerk was, dan zou 't wel gaan. Natuurlijk is dit bezwaar niet zelden enkel 'n uitvluchtje, waarachter men zijn onwil tracht te verbergen. Maar er zijn er toch ook voor wie het 's morgens naar de kerk gaan bijna-ondoenlijk, ja volkomen-onmogelijk is. De ervaring heeft evenwel (hier in Zandvoort, gelijk elders) geleerd dat slechts weinigen van hen die's morgens niét kunnen, 's avonds wél komen. De avond-diensten, die werden gehouden, waren alles behalve goed bezet. Daar komt nu nog dit bijdat het 2 X preeken op één dag een kracht-toer is waartegen niet iedere Predikant be stand is op den duur. Mij althans is het onmogelijk. Met iemand die dit niet begrijpt hierover te gaan redetwisten, is volmaakt-vruchteloos. De Kerkeraad begrijpt het best en vele gemeenteleden zullen 't ook best verstaan. Dan zou er dus dit op moeten gevonden worden dat er een ander in de morgenbeurt kwam preeken, wanneer ik den avond-dienst heb, of 's avonds, als ik 's morgens optreed. Maar De Zandvoorters verwennen mij nooit door een goed gevulde kerk. Als ik-zelf echter niet preek, komen zij in nog veel geringer getal op. Ik tracht dit hier niet te ver klaren. Ik constateer alleen het feit. En nu mist de Kerkeraad de vrijmoedigheid om andere dominé's 's morgens of 's avonds uit te noodigen voorden predikdienst, terwijl hij weet dat hun gehoor zóó dun zal zijn gezaaid, als steeds het geval is geweest. Daarom vond 't voorstel van een der B.B. ingang bij de anderen om het eens te probeeren met een ochtend- en avonddienst, beurt om beurt des Zondags. En dan zal de Kerkeraad eens zien of er, om de veertien dagen, 's avonds dan wél velen komen die 's morgens nooit konden. Is dat inderdaad het geval, dan zullen de komende avond-diensten dus gevuld moeten zijn hoofdzakelijk met kerkgangers en -gangsters die ons Bedehuis tijdens de morgenbeurten zelden of nooit bezochten. Spoedig genoeg zal 't blijken of dit werkelijk -het geval is. Zoo ja, dan blijft 't genomen besluit voorloopig gehand haafd.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 4