2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 4 Nov. 1917. Burgerlijke Stand van Zandvoort. Bloemendaal. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. UIT DE GEMEENTE BLOEMENDAAL. HERDENKING DER KERKHERVORMING. Gevonden. Bij den koster is terug te bekomen een zil veren slotje van een kerkboek, door hem gevonden bij de hoofddeur van de kerk. Met attestatie uit Amsterdam is ingekomenHendrik Philip Habig. Mej. Dr. Gerlings houdt te haren huize „Sunny Home", Brederodestraat 22, spreekuur eiken Dinsdag-avond van 7-8 uur. De fongelings-vereeniging vergadert des Donderdags, 's avonds van 8l/s10 uur in „Ons Huis". Toetreding van nieuwe leden is gewenscht. Men vervoege zich daartoe bij den Secretaris K. Paap, Poststraat 12. Het wegen der baby's heeft in 't vervolg niét meer in „Ons Huis" maar in het Diakoniehuis plaats, eiken Woens dagmiddag tusschen 2 en 3 uur. Verslag van de Wijkverpleging. 1 18 Augustus. 8 Pa- tienten werden verpleegd, waarvan 6 tot de Ned. Herv. en 2 tot de R. C. Kerk behoorden. In 't geheel ontvingen zij 290 keer hulp. Daarbij werd in 2 gevallen plotseling hulp verleend, 1 patiente naar Amsterdam veivoerd en 1 overleden patiente afgelegd. Van 19—30 September. In 't geheel werden 9 patiënten verpleegd. Te zamen ontvingen zij 204 keer hulp. 7 Hun ner behoorden tot de Ned. Herv. en 2 tot de R. C. Kerk. 1 overleden patiente werd afgelegd. Maandverslag September. In deze maand werden 12 patiënten verpleegd, die in 't geheel 379 keer hulp ont vingen. 10 patiënten behoorden tot de Ned. Herv. en 2 tot de R. C. Kerk. Daarbij werd 1 patient naar Haarlem ver voerd en in 3 plotselinge gevallen werd hulp verleend 1 nacht gewaakt. Zr. Dina. De extra-collecte, den 31sten Oct. gehouden, heeft f50. opgebracht. 26 Oct.—2 Nov. 1917. Geboren Sophia, dochter van A. de Wid en E. van Groen. Nelis, zoon van J. Koper en N. Schuiten. Attestatie is gevraagd doorJacoba Margaretha Mossel naar Amsterdam Christine Kempe naar Haarlem. Geboren Jacobus Willebrordus, zoon van W. Kromhout en G. Delis. Teunis en Marinus, zoons van B. van 't Land en C. van Gent. Margaretha Hendrica Johanna, dochter van P. M. Bersee en H. M. Bruinink. Maria Elisabeth, dochter van F. Visse en A. Verschoor. Wilhelmina Catharina, dochter van J. H. van der Veldt en C. M. Maas. Jan Willem, zoon van A. van Batenburg en A. van de Kraats. Ondertrouwd H. P. Broekhof en M. C. van der Kleeff. Overleden Ch. Mendels, 84 j. D. van der Putte, 70 j. A. M. Eiselin, 83 j. B. M. Broks, 86 j. J. A. Sandhaus, 42 j. 1517 31 October 1917. Onder enorme belangstelling werd gisteravond in onze schoone Bloemendaalsche kerk het vierde eeuwfeest der Hervorming herdacht. De toeloop was zelfs zoo groot, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Nadat Ds. van Leeuwen het samenzijn met gebed had geopend en door de gemeente Ps. 68 vs. 10 was gezongen, bracht een dameskoor, onder leiding van Mevrouw Schuil, het bekende Lutherlied ten gehoore. Hierop beklom Ds. G. Barger van Heemstede den kansel, die op boeiende wijze het leven van den grooten Hervormer schilderde. Spreker ging uit van het aanslaan der 95 stellingen aan de Slotkerk te Wittenberg door den toen nog onbekenden monnik van de Augustijnerorde. Door Luther slechts bedoeld tot het uitlokken van een dispuut, werd naar God's bestel door deze daad de stoot gegeven tot de gezegende beweging der Kerkhervorming. In korte, sprekende trekken schetste spreker nu het levensbeeld, ons allen zoo bekend en toch steeds weer ons treffend, van die heldengestalte, Maarten Luther. De man met den onverzettelijken wil, met leeuwen moed, bovenal de man des geloofs. Toen Ds. Barger zijn rede geëindigd had, gaf de heer S. Robert een orgelsolo Toccata, Adagio en Fuga, C.gr. t. van J. S. Bach op een wijze, boven mijn lof verheven. Het woord was nu aan Ds van Leeuwen, die de gods dienstige beleekenis van de Hervorming in het licht stelde, ja, in den vollen zin van het woord, „in het licht stelde". In een rede, tintelend van geestdrift, wees spreker drie hoofdlijnen aan, die zich in de Hervorming afteekenden. Zij heeft ons gebracht de wederontdekking van God, van het Evangelie en van de ziel. Op meesterlijke wijze, zooals wij dit van Ds. v. Leeuwen gewend zijn, werd nu uiteen gezet hoe de Roomsche kerk met haar leer en instellingen zich had ingeschoven tusschen God en de ziel en daardoor de persoonlijke gemeenschap met God in den weg stond. De Hervorming baande weer den weg tot den levenden God, gaf God terug aan ieder die Hem zocht. Zoo was het ook met het Evangelie, in de Heilige Schrift vervat. Wie kenden in die dagen den Bijbel? Slechts weinigen, ook onder de geestelijken. Wie verstonden den Bijbel Schier niemand. Zooals een, die versmacht van dorst en een bron van frisch water ontdekt, zoo Luther, toen hij den Bijbel vond. Daarin beluisterde hij het verlossende woord: De rechtvaardige zal door het geloof leven. God geeft aan wie gelooft, deel aan wat Christus heeft gedaan. Geloof, dat is het woord der Hervorming. Zoo heeft de Hervorming als het ware ook de ziel weer ontdekt. Rome deed de ziel te kort. De kerk, de priesters deden alles, het zieleleven werd door hen gekneed. De Hervormers, door den nadruk te leggen op persoonlijk geloof, ontdekken voor de ziel een ruimer leven, waar zij zich ten volle kan ontplooien. Met de ernstige opwekking de schatten, die de Hervorming ons heeft gegeven, niet te verwaarloozen, maar te bewaren als kostbaar bezit, besloot spreker zijn treffende rede. Geheel in overeenstemming met het zoo bezielend ge sproken woord, waren de schoone klanken, die uit de liederen Sehet door Hauptmann en Laudate Pueri door Mendelssohn, door het dameskoor op de schoonste wijze vertolkt, tot ons kwamen. Na een woord van dank aan allen, die tot het welslagen van dezen avond hadden bijgedragen, ging Ds. v. Leeuwen voor in dankgebed en ging de „menigte" na het zingen van Gez. 96 en den ontvangen zegen huiswaarts. Aan den uitgang werd gecollecteerd voor het Hervormingsfonds Pembaroean. Zeker wel namens allen, die de zoo welge slaagde bijeenkomst bijwoonden, spreek ik, wanneer ik Ds. van Leeuwen, die het initiatief nam voor de herdenking der Kerkhervorming in onze gemeente, hartelijken dank en hulde breng. Moge deze gedachtenisviering tot een blijvenden zegen voor onze gemeente zijn. Bloemendaal, 1 Nov. 1917. K.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3