BRANDHOUT Hotel FOcéan - Zandvoort 6ns Brood en onze Besc ihuit zijn onovertrefbaar. BRANDHOUT LUXE BROODBAKKERIJEN GEBR. J. VAN ucn wicnrr Tel No 129 Tel No 130 Eiken= en Berkenblokken M. HOLLENBERG. Handel in Brandstoffen A. SCHUITEN, Handel in Brandstoffen. Allerlei EIKEN- en BERKEN- steeds verkrijgbaar bij Dagmeisje Modern ingericht Y Y Bekend Familie-Hotel C. BEEKHUIS, Zandvoort. Handel in Brandstoffen en Schelpen. was ik onvoorzichtig genoeg om mede te gaan, daar ik wilde zien hoe zij het aanlegden en hen tevens wilde bemoedigen. De leeuw was gewond, sprong op mij en beet mij in den arm, zoodat het been gebroken werd. Nu is de arm weer bijkans in orde, maar nog zwak, daar ik hem zoo lang in één houding heb moeten dragen. Maak u maar niet bezorgd over mijlang voordat deze brief u bereikt, zal hij wel weer zoo sterk zijn als vroeger. Wij moeten enkel dankbaar zijn en God prijzen, maar aan de zaak zelve niet verder denken. Spreek er asjeblieft met niemand over. Want ik houd er niets van om bepraat te worden". Toen hij later in Engeland was en eenige belangstellende vrienden hem vroegen, waaraan hij wel dacht, toen hij in de klauwen van den leeuw lag, was zijn karakteristieke antwoord: ,.lk dacht er over, welk deel van mijn lichaam het beest het eerst zou opeten In 1844, toen Livingstone 31 jaar oud was, had er een belangrijke gebeurtenis in zijn leven plaats: zijn huwelijk met Mary, de oudste dochter van den zendeling Robert Moffat, die hem een trouwe levensgezellin en hulpe geweest is. Het jonge paar vestigde zich te Mabotsa, en later te Chonuane, niet ver van daar. Spoedig daarop had hij de vreugde het opperhoofd SeChéle voor Christus te winnen. Toen deze pas het christendom had aangenomen, meende hij zijn onderdanen wel met geweld, desnoods met de zweep te mogen dwingen christen te worden, evenals Karei de Groote het indertijd met de Saksers deed; doch het duurde niet lang eer hij de beginselen van het Evangelie beter leerde verstaan. Het was Livingstone's groote wensch om overal nieuwe zendings- posten te stichten en die later aan de zorg van beproefde inlandsche evangelisten over te laten, terwijl hij zelf verder trok. Daarbij moest hij echter telkens op hevigen tegenstand stuiten van de zijde der Boeren. Dezen, die in die dagen sterk tegen de zending gekant waren, daar zij in Kaffers en Hottentotten minderwaardige schepsels zagen, zonder ziel en voor slavernij bestemd, zagen met leede oogen het werk van Livingstone aan en verhinderden het zoo veel zij konden. Wanneer hij aan een Boeren-commandant verlof vroeg een inlandschen prediker op een zendingspost te mogen plaatsen, werd dit vaak geweigerd: op den wensch der bevolking werd daarbij niet gelet. Een der Boeren zeide zelfs, dat het beste, wat men met een inlandschen prediker kon doen, was hem te doodenEr waren natuurlijk onder de vrome Boeren enkele gunstige uitzonderingen, wien het zieleheil hunner negerslaven ter harte ging, maar de meesten vreesden dat de negers, wanneer zij christenen werden, te vrij zouden worden en wilden hen liever in dienstbaarheid en duisternis van heidendom laten. Het ging zoo ver, dat de Boeren later een bloeienden zendingspost van Livingstone te Kolobeng heb ben verwoest, gelijk ik verder verhalen zal. Wij kunnen ons dus licht voorstellen, dat Livingstone niet goed over hen te spreken was, en het blijft een droevige vlek in de in menig opzicht zoo schoone geschiedenis der Boeren, dat zij in hun verblindheid een edel man als Livingstone, in zijn arbeid voor het koninkrijk Gods zoo hebben tegengewerkt. Veel later eerst is de publieke opinie onder de Boeren ten opzichte van de zending veranderd en thans mogen wij met vreugde vaststellen, dat zij zeiven zendelingen onder de negerstammen uitzendenmaar Livingstone heeft dit niet meer beleefd. Wordt vervolgd). M. F. v. L. Daartoe heeft Andrew Murray veel bijgedragen. Verzameld door C. B. VERGEVEN. Zendeling Taylor bezocht voor zijn vertrek naar Engeland in 1874 de zendingsstations op Nieuw-Zeeland, waar hij het Evangelie gebracht had. Aan het einde eener samenkomst in een volle kerk werd het Heilig Avondmaal gevierd. Daar stond een man weder van de tafel op en ging naar zijne zitplaats terug. Daar echter niet gerust, nam hij straks weder plaats aan den Verbondsdisch. Over deze zonderlinge handelwijze ondervraagd, was zijn bescheid: „Toen ik aan tafel kwam, wist ik niet naast wien ik zou komen te zitten. Daar neemt naast mij plaats de man, die vóór eenige jaren mijn vader heeft gedood en diens bloed heeft gedronken en dien ik toen den dood had gezworen, zoo spoedig ik hem wèer zou zien. Gij kunt begrijpen wat ik gevoelde. Ik werd getroffen, kon het niet uithouden en keerde naar mijne plaats terug. Daar gekomen, zag ik de tafel weder aangericht en een stem fluisterde mij toe: „Daaraan zal ik bekennen, dat gij mijne discipelen zijt, zoo gij liefde hebt onder elkander". Deze gedachte overweldigde mij, ik nam weer plaats en meende nu voor mij te zien een kruis en daaraan een Man genageld, en ik hoorde Hem bidden: „Vader! vergeef het hun, want zij weten niet wat zij doen." ADVERT E N T I E N. nrn UfCRFP Kerkstraat 12 Dr. Mezgerstraat 48 steeds voorradig bij Telef. 157. Telef. 157. TELEF. 184 TELEF. 184. gevraagd, tot 3 a 4 uur. Boven 16 jaar. Tramstraat 13. TELEFOON 185 LEVERING IN AERDENHOUT ZONDER PRIJSVERHOOGING. PAKVELDSTRAAT 14

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 5