2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 25 Nov. 1917. Uit de Gemeente. Leestafel. Bloemendaal. Kiescollege. Bij de gehouden jaarlijksche stemming voor gemachtigden, werden tot lid van het Kiescollege herkozen de heer G. Warnderink Vinke, en gekozen de heeren J. P. van Leeuwen en J. de Jong. Alle drie hebben hunne be noeming aangenomen. Kerkboek. Het verloren schaap is terecht. Blijkbaar had iemand in de volte op 31 October gemeend zijn eigen kerkboek in handen te hebben, maar is tehuis tot de ont dekking gekomen, dat het niet 't zijne was. De wettige eigenaar is blijde, dat het werd teruggebracht. Attestaties. Kerkelijke attestaties zijn gevraagd door Leendert Beekhuizen. Susanna van Keulen, Guurtje Beek huizen en Dirk Beekhuizen naar Apeldoorn. Dirk van den Berg en Catharina de Koe, naar Santpoort. Gijsbert Lodder en Roelina llbina Postma, naar Enschedé. Zending. Wat doet ge voor de Zending, d.w.z. om het voorrecht dat ge zelf geniet in het kennen van Christus, ook te doen deelen door wie Hem niet kennen, onder de niet-blanke volken In Haarlem, en de in grooter of kleiner kring er omheen gelegen gemeenten, bestaan verschillende vereenigingen, die öf zelfstandig werken voor een of andere zendingspost, öf als onderafdeeling van een onzer Neder- landsche Zendingscorporaties, meer of minder hun best doen om vooral geldelijk, deze corporatie te steunen. Samenwerking tusschen al deze plaatselijke vereenigingen bestaat er weinig. Wanneer die samenwerking wèl bestond, zou dat ongetwijfeld het werk der zending, en dus de mannen en vrouwen die iets willen doen om Christus en Zijn evangelie te brengen waar men Hem niet kent, ten goede komen. Uitgaande van deze overtuiging is door de heeren Ds. Blauw, van Paassen en van Leeuwen een uitnoodiging ge richt tot de verschillende plaatselijke zendingsvereenigingen, en enkele anderen, die geen lid zijn van zulk een vereeni- ging, om eene bespreking te houden over mogelijke samen werking, teneinde te komen tot meerdere, krachtiger zendings-actie. Door alle uitgenoodigden ongeveer, is aan de oproep voldaan. In de nieuwe consistorie te Bloemendaal heeft eene samenkomst plaats gehad. Door alle plaatselijke ver eenigingen is samenwerking toegezegd. Er werd een com missie benoemd, om het plan verder uit te werken. Deze commissie heeft 1.1. Maandag vergaderd, en een plan ont worpen, dat aan de onderscheiden vereenigingen zal worden voorgelegd, terwijl in gemeenten, waar geen kring bestaat, die voor de Zending arbeidt, pogingen zullen gedaan worden, om zulk een kring te vormen. Ik hoop, dat deze pogingen een zegen zullen brengen aan velen. Spoedig hoop ik in de gelegenheid te zijn te vertellen, dat en hoe al dit pogen resultaat heeft. BI. J. A. v. L. Liturgie. In den dienst van a.s. Zondag-morgen hoop ik de 2e liturgie te gebruiken van de drie liturgien, welke ik ten dienste onzer eeredienst heb saamgesteld. Evenals de vorige maal, zullen de boekjes die deze liturgie bevatten, op de plaatsen in de Kerk aanwezig zijn. BI. J. A. v. L. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. Geboren Petrus Bernardus, zoon van P. L. van Kessel en M. Mense. Marinus, zoon van A. van Santen en L. de Ruyter. Cornelia Johanna, dochter van A. J, van Schooten en S. P. van Leeuwen. Ondertrouwd: C. Kiljan en L. Wezenaar. Getrouwd S. Kalf en C. Kuneman. G. J. Gaartman en M. C. E. Volkamp. G. H. Brakke en P. G. Mulder. Overleden S. van Es, 82 jr. A. de Goede, 46 jr. J. Th. Andriesse, 81 jr. Zandvoort. Vrijwillige Bijdragen voor de Diakonie. De begrooting voor 1918 wijst een dreigend tekort aan van pl.m. f 600. Dit beteekentdat de Diakonie-instellingen gevaar loopen. En daar zoowel de Wijkverpleging, het Diakoniehuis, de weduwen-huisjes en de wekelijksche uitkeeringen aan behoef- tigen ónmisbaar zijn, doen Diakenen een beroep op de offer vaardigheid der gemeenteleden om tijdig te zorgen dat het ontbrekende geld worde bijeengebracht. Indien de vrijwillige jaarlijksche bijdragen met f600,— toenemen, is het gevaar bezworen. Gegeven het zielenaantal onzer kerkelijke gemeente, zijn die enkele honderden guldens zeker gemakkelijk op te brengen. Wat is er boven dien in het afgeloopen seizoen niet veel geld verdiend 1 Wanneer het voorbeeld van dien onbekenden gever van „10 °/0 van zijn zomerhuur" (zie onder Mededeelingen) algemeene navolging vond, zou er zelfs van een dreigend tekort niet eenmaal sprake kunnen zijn 1 Nu komen Diakenen met een drievoudig voorstel. Zij richten zich allefeerst tot hen die nog steeds in gebreke bleven een jaarlijksche contributie te geven, om zich niet langer te onttrekken. Dan wekken zij hen, die vroeger wèl een bijdrage schonken, maar daarmee ophielden, met 't compliment „dat ze er niet meer aan deden", op om op nieuw de goede zaak te steunen. En eindelijk verzoeken zij allen, die een geringe jaar lijksche som geven, om hun bijdrage te verhoogen. Diakenen minachten het kleine niet, maar kunnen toch, vooral in dezen duren tijd, met weinig middelen onmogelijk in veel uitgaven voorzien. De administreerende Diaken, de heer H. C. Voet, zal gaarne opgaven van nieuwe, hernieuwde en verhoogde con tributies ontvangen. En ondergeteekende is daartoe even graag bereid. Ver antwoording van ingekomen giften en toezeggingen wordt in den Zondagsbode gedaan. P. M. School en Leven, Weekblad voor op voeding en onderwijs in school en huis gezin, onder redactie van R. Casimir, 19de Jaargang No. 10. Dit nummer, ons ter recensie toegezonden, is hoofd zakelijk gewijd aan Abraham Kuyper. Nu zou deze om standigheid alleen reeds voldoende voor mij zijn om het ongelezen ter zijde te leggen. Niet dat ik geen oog heb voor de ongeëvenaarde genialiteit van den man, die onlangs, bij gelegenheid van zijn tachtigsten verjaardag zoo uitbun dig is gehuldigd. Maar een „genie" is nog geen „karakter". Adres aan den duivel, wiens genialiteit onbe twistbaar is, evenals zijn karakterloosheid. En nu kan ik verbaasd staan over Kuyper's veelzijdige geleerdheid en de menigerlei gaven op allerlei gebied ondubbelzinnig ge bleken, zónder nochtans bewondering te koesteren voor de middelen waarvan hij zich bediend heeft om zijn doeleinden te verwerkelijken. De Nieuwe Courant heeft Kuyper onlangs genoemd een virtuoos in het liegen en misleiden. Dat was zeker niet complimenteus. Maar is het niet de waarheid M.i. heeft Mr. Plemp van Duiveland alle reden om dit vernietigend vonnis te vellen. Daarom ben ik afkeerig van

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1917 | | pagina 3