2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 27 Jan. 1918 Voor eiken dag. Mededeelingen. Vragenbus. 4. Verbiedt hun te vloeken, alcohol te gebruiken, te rooken, slechte zedenbedervende tooneel- en bioscoop voorstellingen te bezoeken en onzedelijke boeken te lezen. 5. Houdt hun de onbehoorlijkheid van baldadigheid en straatschenderij duidelijk voor oogen en zonder ophouden. 6. Leert hun het gezag en de overheid te eerbiedigen en spreekt daarover nooit in hun bijzijn met geringschatting, veel minder met minachting. 7. Geeft uwen kinderen voortdurend bezigheid zendt hen voor ontspanning zoo mogelijk naar speelterreinen, sportvelden, leeszalen, enz. Ledigheid is des duivels oor kussen. 8. Stelt hen in de gelegenheid, goede toespraken aan te hooren en in zich op te nemen van godsdienstigen, op voedkundigen en zedelijken aard. 9. Zorgt, dat uwe bevelen, voorschriften en waarschu wingen ook worden opgevolgd. Bestraft de onwilligen en de nalatigen. 10. Verzuimt niet, in uw gezin al datgene te doen en te bespreken, dat strekken kan om de goede vruchten eener degelijke opvoeding niet te doen verloren gaan, maar veeleer te doen toenemen. I 1Bevordert in uw huis orde, netheid en reinheid verzet u met kracht tegen elke verwildering, ook al kost u dat onder de bestaande omstandigheden vaak zeer veel moeite. 12. Voorkomen is beter dan genezen en bestraffen. Een mensch, die zijn knie niet langer voor Gods wijsheid buigen wil, begint weldra hoogmoedig van menschelijke wijsheid te spreken en eindigt met zijn eigen wijsheid te aanbidden. Martineau. Hij die geëerbiedigd wil worden omdat hij rijk is, kan evengoed verlangen dat de menschen respect hebben voor een berg, omdat hij goud bevat. y0N kleist. Vele menschen hebben zich reeds dood getobd, maar nog nooit heeft iemand zich dood gebeden. Josephson. Zwaarmoedigheid is geen geloof, maar het tegendeel er van. Men kan evengoed zuchtende als lachende ter helle varen. Krummacher. Er is zooveel kermend christendom, dat geheel anders worden zou, wanneer er meer gesteund werd op hetgeen God ons gegeven heeft. lobstein Een „gentleman" maakt nooit lawaai. Emerson. Wie is een „gentleman" Op deze vraag heeft eene Amerikaansche vrouw eens'het volgende antwoord gegeven: „Een gentleman is een man, die met een vrouw praten kan, zonder haar voortdurend te laten merken, dat zij voor hem in de eerste plaats het andere geslacht is". pR Foerster Zandvoort. De e.v. Doop is vastgesteld op Zondag 3 Februari. Aan gifte moet geschieden ten huize van den Koster op Maandag 28 Januari, des avonds van 8—9 uur. Zondag 3 Februari zal de maandelijksche extra-collecte voor de kerk worden gehouden. Ds. P. M. die in Februari de vacature-beurt te Haarlem zou hebben te vervullen, heeft deze geruild en preekt daar Zondag 27 Januari in de Groote Kerk. Aan den anonymen gever van 10.voor bedoeld her derlijk werk. Maak u aan mij bekend in 't belang van de zaak, die ik reeds behartigde. De uitvoering van „Immanuël", met welwillende mede^ werking van Mej. Blaauw uit Haarlem (zang), wordt ge geven ten bate van de Diaconie. Het programma van 13 nummers is veelbelovend. In de pauze spreekt Ds. P. M. Uit Zandvoort ontving ik voor de Evangelisatie in Spanje f9.0172 uit het busje van de Bewaarschool, waarvoor ik hartelijk dank betuig. M F v L Burgerlijke Stand van Zandvoort. Geboren Jan, zoon van G. Koning en W. J. de Wid. Engel, zoon van E. Bol en J. Keus. Overleden C. Boon, 4 mnd. Bloemendaal. ..Aanpakken"Zoo langzamerhand zal iedereen wel gaan weten, dat er in vele predikantsgezinnen gebrek en armoede heerschen, doordat de tractementen van dien aard zijn, dat ze een aanklacht tegen en een schande voor de gemeenten zijn, die ze durven aanbieden. Ook zal bij velen bekend wezen, dat men bezig is in ons geheele land een fonds te vormen, om uit de renten daarvan de laagste predikantstractementen zoo te verhoogen, dat in den allerergsten nood is voorzien. Van meer dan eene zijde werd mij gevraagd, of het plan bestaat, ook te Bloemendaal en Overveen voor deze zaak iets te doen. Laat ik mogen mededeelen, dat dit plan inderdaad be staat. Er is reeds een begin van uitvoering aan gegeven. Te Haarlem is eene vergadering gehouden, waarin besloten werd, in alle gemeenten van den Ring Haarlem, plaatse lijke commissies te vormen of te doen vormen, die gelden voor bedoeld fonds dat den naam „Aanpakken" ontving bijeen te brengen. Elke commissie zou dat doen in haar eigen gemeente. Ik hoop hier later uitvoeriger op terug te komen. Maar deel dit nu reeds mede, in antwoord op de boven ge noemde vragenen voor hen, die eene bijdrage voor dit doel zouden willen geven, maar in 't onzekere verkeeren, of die óók in onze gemeente zal gevraagd worden. BI. J. A. v. L. Burgerlijke Stand van Bloemendaal. Geboren Erich, zoon van C. Bosloper en J. J. M. Kirschnick. Ondertrouwd G. G. van der Wal en E. A. W. Hertsig. Overleden M. J. Marcus, 81 j. C. L. J. Duijvesteijn, 90 j. Vraag. Is alle onwaarheid spreken altijd zonde Kunnen zich geen omstandigheden voordoen, waarin datgene, wat anders zonde zou zijn, ophoudt dat te zijn? Kan nooit de noodzakelijkheid voorkomen om af te wijken van de letter van het negende gebod? Om een voorbeeld te noemen, zou men werkelijk zondigen, door een dronken persoon, of een krankzinnige, met een puur verzinsel of met eene belofte, die men niet van plan is te houden, naar huis of naar bed te praten, als men geen andere mogelijkheid ziet? Wat dunkt u van I Sam. 16 vs. 1 en v.v. Stelt Samuël de zaak daar niet anders voor dan ze werkelijk is? Hij doet het op Gods bevel. Maar zou het daarom juist niet totnavolging strekken Niet willekeurig natuurlijk, en niet lichtvaardig,

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1918 | | pagina 3