2e Blad van „De Zondagsbode" van Zondag 10 Maart 1918 Voor eiken dag. ZENDING. niét dezelfde is. terwijl Gezang 260 gezongen wordt op 'n veranderde wijze van Gezang 32, zooals trouwens ook in onze kerboekjes is aangegeven. Dus nóg eensmen zinge thuis, zoo mogelijk bij 'n orgel, de te zingen verzen van te voren eenige malen door. Aan de uitvoering der Matthaus-Passion is, dat begrijpt ieder, heel wat arbeid vooraf gegaan. Maar er zijn óók groote onkosten aan verbonden. Toch heffen we geen entree en stellen we de tekstboekjes gratis beschikbaar. Maaraan de deuren wordt, 's morgens én 's avonds, gecollecteerd tot bestrijding der uitgaven. Laag geschat, bedragen die f 200.—. Moge 't nu blijken dat de gegoeden, door milde giften bij de extra-collecte, toonen al de moeite en inspanning die besteed is aan deze uitvoering, op hóógen prijs te stellen. Er komen natuurlijk ook vélen die niets of maar heel weinig kunnen geven. Ais de met aardsche middelen rijker geze- genden dan maar metéén voor hun onvermogende broeders en zusters geven. In de concertzaal betaalt men hooge prijzen voor 'n plaats bij de Matthaus-Passion. In onze kerk wordt dit kunstgenot „om niet" aangeboden. Maar die al hun tijd en kracht geven voor dit goede doel, mogen toch niet met 'n nadeelig saldo blijven zitten en onze kerk moet bovendien 'n flink bedrag innen ter vergoeding méde van de verwarming en de verlichting van het gebouw en het extra-werk van den Koster. De eigen plaatsen worden 's morgens én 's avonds gere serveerd. Evenwelmen mag niet laat komen. Want dan worden ook die plaatsen bezet. De kerkklok luidt, naar gewoonte, 's morgens én 's avonds een half uur én een kwartier vóór de kerk begint, dus 's morgens om kwart vóór 10 én om 10 uur en 's avonds om 7 uur én om kwart over 7. Want de morgen-dienst begint om IOV4 en de avond dienst om 7V2 uur. Dringend wordt den eigenaars van zitplaatsen verzocht 's morgens om 10 uur en 's avonds om 7V< aanwezig te zijn op hun plaats. Wie later komt, loopt kans dat hij zijn plaats bezet vindt. De Koster heeft orders om gehuurde zitplaatsen, waarvan de eigenaars dien 17den Maart 10 minuten vóór den aanvang van de diensten niet present zijn, aan anderen ter beschikking te stellen. Kinderen onder de 15 jaar worden, tenzij ze onder be hoorlijk geleide komen, niet toegelaten. P. M. Namen der gedoopte kinderen op Zondag 3 Maart 1918. Catharina, dochter van Martinus Loos en Cornelia Visser. Sijtje, dochter van Maarten Keur en Dirkje Keur. Engel, zoon van Evert Bol en Jobje Keus. Engel, zoon van E, van Koningsbrugge en A. de Mes. Maandverslag Wijkverpleging. In Februari werden 17 patiënten verpleegd, die te zamen 322 keer hulp ontvingen. Veertien hunner behoorden tot de Ned. Herv. Kerk en drie tot de R. C. Kerk. Naar Haarlem werden 2 patiënten vervoerd in 5 plotseling voorkomende gevallen werd hulp gegeven, terwijl 19 baby's werden gewogen. Zuster D. Bronders. O GodGij zijt steeds even rijk. Alle eeuwen door U zelf gelijk, Ik bouw op U alleen. Geeft Gij mij kracht en rust en raad, 'k Heb dan een schat, die nooit vergaat. Hans Sachs. Dit is de kracht van 't waar geloof, Dat, zelf als alles schijnt verloren, Voor wanhoop en vertwijf'ling doof, Het nog des hemels licht ziet gloren 't ls van Gods almacht wél bewust, Die 't al volbrengt, als 't was beschoren, E11 is gerust. Nicolaas Beets. Vrees voor straf vormt den slaaf, die de zweepslagen ducht Hoop op loon vormt den knecht, die slechts arbeidt om vrucht; Maar de liefde, die God boven- alles bemint, Zij vernieuwt en herschept u en maakt u Zijn Kind. Van der Pot. Wat leed of ramp u treffen moog', Sla 't oog Tot God omhoog En vouw de handen samen Kniel biddend en vertrouwend nêer En zeg: „Uw wil geschiede, o Heer!" En de Englen zeggen 't „Amen". J. Chr. Gewin. Ik vrees niet voor den dood, Ik zie mij daaglijks sterven Maar 'k mag ook iedren dag Een beter leven erven. Scheffler. Laat het kostelijkst van al U niet roekeloos ontslippen, Dat 's de tijd, die snel gaat glippen Zonder dat hij keeren zal. Och, hoe dun is het getal Dat zijn uren weet bij stippen, Eer de dood den draad komt knippen Van hun leven onverwacht, Meest verloren, minst geacht. Vondel. Door eendracht en door teederheid Wordt 't leven zoet, al 't leed ten spijt. Gellert. DE ISLAM. V. De Islam is voor Europa een nationaal vraagstuk en een zware verantwoordelijkheid geworden. Hij gaat eiken britschen onderdaan, eiken inwoner van Nederland, Frankrijk, Rusland of Italië aan. Onder de banen van de „Union Jack", de engelsche vlag, zijn vijf millioen meer mohammedanen dan christenen. Koning George, die zich evenals zijn voorgangers, „Defender of the faith", „Verdediger van het geloof" noemt, heeft vijf en negentig millioen muzelmannen als onderdanen en die voegen bij hun geloofsbelijdenis in één God de formule: „Muhammadu Rasulu Allah", „Mohammed is de profeet van God". Het kleine Nederland heeft vijf en dertig millioen mohammedaansche onderdanen. Frankrijk heeft er twintig millioen, Rusland een even groot getal; Italië anderhalf millioen in Tripoli- Zelfs die Europeanen, die niet in Christus gelooven, en evenmin de weldaden van het christendom willen erkennen, zullen toch moeten toegeven dat de regeeringen dier europeesche landen die mohamme danen onder hun onderdanen tellen, verantwoordelijk zijn voor de economische ontwikkeling, het sociale welzijn, de verstandelijke ver lichting en zedelijke verheffing van die millioenen muzelmannen die aan hun zorgen zijn toevertrouwd en nooit in de gelegenheid zijn geweest dat alles mede te maken wat hun europeesche broeders en zusters genoten. In Egypte bij voorbeeid, waar van de duizend mohammedaansche vrouwen, slechts drie kunnen lezen, is daar Engeland niet voor God verantwoordelijk voor de opvoeding van de egyptische vrouw De veelwijverij vermindert bij de muzelmannen, om verschillende oorzaken; in Turkije doet daaromtrent de westersche invloed zich gelden; in andere landen is het de gewoonte dat men aan iedere vrouw een afzonderlijk huis en een afzonderlijken bediendenstoet geeft; slechts rijken kunnen zich die weelde veroorloven. Maar overal is de veelwijverij toch nog geoorloofd. Mohammed heeft het getal der wettige vrouwen voor den geloovige op vier gesteld, maar het aantal bijvrouwen onbepaald gelaten Na den dood van zijn eerste vrouw, met wie hij gedurende twaalf jaren gelukkig

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1918 | | pagina 3