Haariemsche Bankvereeniging Mededeelingen. Christel. Hoogere Burgerschool, Christelijk Gymnasium, Christelijk Lyceum, Christelijke H. B. S een Christelijk Gymnasium of een Christelijk Lyceum Volgestort Kapitaal f3.050,000.-. Reserve f712.500.—. nette Dienstbode, geleefd had, huwde hij er achtereenvolgens nog twaalf, en op een paar uitzonderingen na, waren dat alle wettige huwelijken. Hij heeft zichzelf dus ook niet aan dat getal van vier wettige vrouwen gehouden. Zijn volgelingen doen als hij. Zij kunnen zich ook op zijn voorbeeld beroepen om zeer jonge meisjes, kinderen nog, tot vrouw te nemen, want onder de twaalf vrouwen van Mohammed was er een meisje van tien jaar Zoo lang als Mohammed bijna als een god vereerd wordt en zijn volgelingen naar zijn voorschriften zullen handelen en zijn voorbeeld zullen volgen, is er van den Islam geen verbetering te wachten. De enkele ontwikkelde en beschaafde muzelmannen, die er onder lijden dat het huwelijk zoo weinig hoog gehouden wordt en zoo weinig in eere is; die hun vrouwen achten en het familie leven zouden willen verbeteren en op een hooger peil brengen, zullen slechts weinig invloed op de massa des volks kunnen uitoefenen. Ziehier wat het tegenwoordig meest geachte wetboek in den Islam over de opvoeding van de jongens zegt: „Hij moet op den zevenden dag besneden worden. Van zijn zevende jaar af moet men hem straffen als hij stout is - tot zijn zevende jaar is hij niet verantwoordelijk. Is hij dertien jaar, dan moet hij naar het gebed en als hij niet goed schiks gaat, moet hij geslagen worden. Op zestienjarigen leeftijd moet zijn vader hem uithuwelijken" In de verschillende mohammedaansche landen is eenig onderscheid in deze levensindeeling. Een vrouw bij de Koerden zocht een vrouw voor haar elfjarigen kleinzoon; toen de vrouw van een zendeling daarover haar verbazing uitdrukte, zeide zij: „Over twee jaar zal hij kunnen trouwen: dan zal hij zijn vrouw kunnen slaan, zijn kudde weiden en eindelijk sterven". Al Ghasali, de grootste en meest beroemde godgeleerde van den Islam, zeide: „Wanneer men een goed doel even goed door waarheid als door leugen kan bereiken, moet men de waarheid spreken; maar wanneer slechts de leugen tot het goede doel leiden kan. of ook wanneer de leugen eenvoudig nuttig en dienstig is, dan moet men liegen". Een fraaie moraal. Ziedaar het vraagstuk van den nood leugen al heel gemakkelijk opgelost. Het gelijkt veel op de moraal van sommige Jezuieten. M. F. v. L., (Vrij naar Paul' Harrison en Dr. Zwemer, Zendelingen en Egypte). Zandvoort. Van de fam. H. alhier werd, uit dank voor genoten hulp van de Wijkzuster, f 5.ontvangen. De Oudjes in 't Diakoniehuis zijn onlangs door 'n paar vriendelijke menschen heerlijk verrast. Twee kistjes sigaren, elk van 100 stuks, zijn ter distributie aan Mej. Horstink ter beschikking gesteld, terwijl reeds eerder een kolossale zak, gevuld met sigaren-puntjes, gegeven was. Dit laatste materiaal wordt in 't Diakoniehuis verwerkt tof pruim en rooktabak, om er hun pijpje mêe te stoppen. Alles is even duur tegenwoordig. Ook de sigaren. De mannen krijgen er eik 3 des Zondags, wat dus iedere week 21 stuks wordt, want er zijn 7 gegadigden. Nu kosten hun sigaren wel 3 maal zoo duur als anders. Dat beteekent dus, wat de uitgaven betreft, dat die 21 stuks wekelijks nu zooveel kosten als vroeger in 3 weken voor sigaren werd uitgegeven. Daarom zijn die 200 gekregen stuks zoo bijzonder welkom. Maar éér we 10 weken verder zijn, zijn ze op. Moge daarom 't goede voorbeeld navolging vinden en de tractatie door anderen worden herhaald X te Zandvoort stelde mij, ter voortzetting van de uitgave van den Zondagsbode, f 100.— ter hand. De bloed arme patiënt voelt zich na dit staal-bad bepaald krachtiger. Zondag 17 Maart staat de Zondagsschool stil. De cursus van a.s. Donderdag vervalt dus. Wegens plaatsgebrek moet de Burgerlijke Stand van Bloemendaal één week overstaan. Burgerlijke Stand van Zandvoort. Ondertrouwd T. van Duivenboden en E. Koning. Geboren Maria Francisca, dochter van J. J. Castien en J. Zegwaard. Gerardina Theodora, dochter van J. S. Vink en W. Vermeulen. ADVERTENTIE N. TE HAARLEM. Allen, die ingeval van Stichting van eene te HAARLEM, hunne Kinderen van dit onderwijs zouden willen doen genieten of wel de wenschelijk- heid van zulk eene Onderwijs-lnrichting beseffen, worden dringend verzocht daarvan vóór den llden Maart a.s bericht te zenden aan den eersten ondergeteekende. Financieel staat de mogelijkheid daarvan voor ondergeteekenden reeds vast. Mr. H. B. VER LOREN VAN THEMAAT, Bloemendaal. J. H. DE WILDE, Bloemendaal. Mr. J. H. MONNIK, Bloemendaal. M. PETR1E, Haarlem. J. C. BENDER C.Czn., Heemstede. Haarlem, aalsmeer, beverwijk, edam, hillegom hoofddorp, leidejm, lisse, ijmü1den, zandvoort. Bijkantoor ZANDVOORT, KERKSTRAAT 3. Deposito, Rekening-Coorant, Effecten en Coupons, Proiongatiën, Incasso's, Credietbrieven, Vreemde Munt. SAFE-DEPOSIT. Zandvoort. GEVRAAGD in klein gezin, zonder kinderen, een kunnende koken. Zich te vervoegen in persoon Strandweg 10, „Bella Vista".

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1918 | | pagina 4