Voor eiken dag. Mededeelingen. DE DAG DES HEEREN: DE KROON DER DAGEN. FEUILLETON. Helden der wetenschap zijn niet de mannen die proef dieren martelen en tot loon daarvoor met roem en eer bekroond worden maar 't zijn zij die, wanneer zij meenen dat zulks voor 't heil der zieke menschheid noodig is, hun eigen gezondheid en leven wagen om de oorzaak der ziekte beter te ieeren kennen en middelen daartegen te zoeken. Felix Ortt. Spreek over godsdienstige zaken niet dan uit de volheid des harten het misbruik van vrome woorden is het meest geschikt om de gevoelens, die ze uitdrukken, in het hart te verzwakken. Vinet. Een vriendelijke jeugd laat haar licht zeker ook schijnen over het latere leven des menschen. Wallis Weet gij waartoe het tegenwoordige leven dient? Hiertoe dat het de weg worde naar het toekomende leven en de loopbaan waarin de kronen van dat toekomende leven te behalen zijn. Als het daartoe niet diende, was het veel erger dan een duizendvoudige dood. Chrysostomus Dat een beschaafd mensch in onze dagen inderdaad het katholieke christendom in ernst voor het werkelijke chris tendom zou kunnen houden, is een ontzettende gedachte. Rothe. Laster is een vergif dat de liefde doodt, zoowel in den lasteraar zelf, als in dengene, die naar hem luistert. St. Bernhard. Het is gemakkelijk in de wereld te leven volgens de meening der menschen het is gemakkelijk in de eenzaam heid volgens zijn eigen meening te leven, maar groot is hij die onder de menschen de onafhankelijkheid der eenzaam heid weet te bewaren. Emerson. Zandvoort. Donderdag 18 April zal,s middags 12 uur, de huwelijks inzegening plaats hebben van Dirk Paap en Antje de Roode. Herinnerd wordt aan de wenschelijkheid om, indien men kerkelijke huwelijks-inzegening begeert, zich daartoe bij mij aan te melden vóór de vaststelling van den trouwdag. Er zijn nog altijd Bruidsparen die de bedoeling van dit verzoek niet schijnen te verstaan. Laat mij er dit van zeggen: is eenmaal de onder-trouw geschied, dan staan dag en datum en uur vast. Maar als ik, hiervan niet tijdig in kennis gesteld, dan eens 'n ver gadering èlders heb of om andere redenen van huis ben? Weet ik vóóruit wanneer de inzegening is, dan verzet ik er alles voor. En indien dit niet gaat, dan wil ik met 't a.s. Bruidspaar overleggen welke dag van weerskanten 't beste uitkomt. Nu moest ik telkens ter elfder ure mijn plannen wijzigen. Mij dunkt, als iemand er bepaald op gesteld is dat ik de de bevestiging zal leiden, dan kan hij zich bijtijds met mij in verbinding stellen. Men bespreekt toch ook lang te voren de lokaliteit waar men bruiloft wil vieren en verzekert er zich bij tijds van dat de gelegenheid beschikbaar is. Laat men zoo ook ten opzichte van mij handelen. Voor genoten hulp van de Wijkzuster worden met dank de volgende giften vermeld: van Mevrouw B.G. f25.—, van Mevrouw v. d. S. f2.50, van Mej. L. f 10.Voorts werd van Mej. S. voor 't gebruik van een windkussen fl. ontvangen. Het Bestuur der Kraamvrouwenvereeniging ziet zich door de tijdsomstandigheden gedwongen tot den volgenden maat regel over te gaan. Aan Kraamvrouwen, die, op voorschrift van den genees heer of der vroedvrouw, melk moeten ontvangen wordt door de vereeniging niet langer dan 14 dagen één Liter melk per dag verstrekt, behoudens uitzonderingen in bij zondere gevallen. Aan zieken van 1 4 weken 1 Liter melk per dag en in langdurige ziektegevallen tot 6 weken. In chronische ziektegevallen mag de aanvrage voor melk na 2 maanden herhaald worden. De aanvragen moeten worden ingeleverd bij de wijk zuster iederen dag van 1—2 uur, waarbij een briefje moet gevoegd zijn of 't gezin in 't bezit is van een bonboekje van de Distributie en hoeveel melk men per dag daarop ontvangt. Bijbelsche verhalen in den Talmud. XXI. Jacob (Vervolg). En toen de koningen van Kanaan hoorden, dat de lijkstoet van Jacob in aantocht was, haastten zij zich dien tegemoet te gaan, ten einde hun liefde voor den ontslapen aartsvader en hun droefheid over zijn dood uit te drukken. En Esau, Jakobs broeder, kwam ook met zijn zonen en zijn volgelingen, en daarna begaven allen zich naar de spelonk van Machpela, die bij Hebron is Maar toen zij de spelonk bereikten, zie, toen naderden Esau en de zijnen Jozef en zijn broeders, zeggende: „Jakob mag hier niet be graven worden, want deze spelonk behport ons toe". Jozef en zijn broeders waren daarover zeer vertoornd en Jozef sprak tot Esau: .Wat zegt gij daar? Heeft niet Jakob onze vader, na den dood van Isaak vijf en twintig jaar geleden al uw bezittingen in het land Kanaan voor een grdote som gelds gekocht, opdat zij voor zijn kinderen tot een eeuWige bezitting zouden zijn? Waarom spreekt gij dan aldus?" Maar Esau antwoordde: „Ik heb niets aan Jakob verkocht". „Wij hebben de koopakte", zeide Jozef weder om, „en uw eigen handteekening zal bewijzen dat de waarheid aan onze zijde is". „Breng mij die koopakte dan", antwoordde Esau, „en wat ik geschreven heb dat zal ik doen". Toen riep Jozef zijn broeder Naftali tot zich, die sneller van voet was dan de reebok en zoo licht van stap, dat hij over het koom kon loopen zonder dat het onder hem boog, en hij zeide tot hem: „Loop snel naar Egypte en haal mij de koopakte van de spelonk en ook dat stuk, waarbij Esau zijn eerstgeboorterecht aan onzen vader verkocht. Ga zoo snel gij kunt en kom spoedig terug". En toen Esau vernam dat Naftali gegaan was om die stukken te halen, gaf hij bevel dat de begrafenisplechtigheid niet verder zou voort gaan, eer hij terug was. En Jozef en zijn broeders bewaakten het lichaam huns vaders en de spelonk. Den volgenden dag ontstond er een twist tusschen de beide groepen, die met een gevecht eindigde; Esau en zijn volgelingen aan de eene zijde en Jozef en zijn broeders met de Joden en de Egyptenaren die den lijkstoet gevolgd hadden, aan de andere zijde. Onder deze laatsten bevond zich ook Husim, een zoon van Dan Hij was stom en was als wachter bij de kist geplaatst die het stoffelijk overschot van zijn grootvader bevatte. Ofschoon hij niet in den twist gemengd was, bemerkte hij toch dat er iets ongewoons voor viel en vroeg door teekenen aan hen die bij hem waren, waarom de doode niet begraven werd en waarvan de plechtigheid zoo op eens was opgehouden. En toen hij de reden vernomen had, werd hij zeer toornig en zich te midden der strijdenden begevende, zocht hij Esau en sloeg hem met één slag het hoofd van de schouders. Daarop overwonnen de zonen van Jakob. Van Esau's volgelingen waren veertig man gesneuveld, terwijl de tegenpartij geen verlies geleden had. Zoo werd door den dood van Esau de vrees van Rebekka; toen Esau zijn broeder wilde dooden; „waarom zou ik van u beiden beroofd worden op éénen dag" (Genesis 27 45) be waarheid. Daarop werd Jakob in de spelonk van Mach pela begraven en de zonen van Esau woonden de plechtigheid bij. Gedurende zeven dagen bleven Jozef en zijn broederen in hun woningen, rouwende en zich niet tot hun gewone bezig heden begevende; en daarna, ofschoon zij hun dagelijkschen arbeid weer hervatten, bedreven zij twaalf maanden lang nog rouw. Sedert dien tijd is dat bij de Joden een gewoonte gebleven bij den dood van een naastbestaande. De verslagen zonen van Esau gingen heen en namen het lichaam van hun vader met zich. Zijn hoofd begroeven zij te Hebron, waar hij gevallen was, maar zijn lichaam werd in het gebergte Seir ter aarde besteld. (Wordt vervolgd). M. F. v. L.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1918 | | pagina 2