ADRESBOEK VOOR ZANDVOORT ZENDING. Allerlei. P. SAAF te Zandvoort Die eer van God wordt gezongen. Maar zij moet ook in den handel en wandel der leden tot haar recht komen. De naam „Immanuël", God-met-ons, beantwoordt niet altijd aan de werkelijkheid. Met 'n woord' van opwekking om toe te zien dat naam en wezen niet met elkaar strijden mogen, besloot spreker zijn eenvoudig, degelijk en moedig getuigenis. De heer Schraal droeg 'n gedicht voor „IJdelheid" getiteld. Inhoud en voordracht waren voortreffelijk. De heer S. heeft 'n bijzonder sympathieke stem, die zich tot 't voordragen van verzen uitnemend leent. De heer Kop, Secretaris van „Immanuël" vervulde de titel rol in een door hem vervaardigd stukje „De deserteur", dat vlot werd gespeeld en ook om zijn strekking valt te prijzen. Ook ik-zelf heb, als Eere-Voorzitter, nog 't woord gevoerd en gelegenheid gevonden Den Immanuël te verkondigen. Ik besluit met den wensch dat onze Zangvereeniging groeie en bloeieDe vervulling daarvan houdt ten nauwste verband met 't gespaard blijven van Immanuël's onmisbaren Directeur! P. M. Voor honderd jaren en thans. Een eeuw geleden waren Azië en Afrika bijna geheel voor het Evangelie gesloten; men vond er niet meer dan een handvol zende lingen. Thans zijn er ongeveer vijf en twintig duizend protestantsche zendelingen in alle oorden der wereld. Toen was de Bijbel in vijf en zestig talen en tongvallen vertaald; thans in meer dan vijfhonderd. Toen gaf men niet meer dan enkele duizenden guldens per jaar voor de zending; thans geven de protestantsche christenen zeventig millioen gulden per jaar. Toen waren er nog. geen inlandsche evangelisten; thans zijn er honderd twaalf duizend inlandsche predikers, evangelisten, bijbel vrouwen en andere helpers en helpsters. Toen was er geen enkele vrouwelijke zendeling; thans zijn er meer dan zes duizend. Toen waren er slechts enkele zendingsscholen; thans zijn er meer dan vijf en dertig duizend protestantsche zendingsscholen met twee millioen leerlingen. Toen was er nog geen zendingsdrukkerij: thans zijn er vierhonderd christelijke bladen en tijdschriften, die op het zendingsveld zelf worden gedrukt en uitgegeven. Toen had geen enkele Kerk als zoodanig, het zendingswerk ter hand genömen: thans heeft bijna elke Kerk haar inwendige en uit wendige zending. Toen was er nog geen enkel zendingshospitaal of zendingsweeshuis; thans zijn er zeven honderd zendingshospitalen en vijfhonderd wees huizen en toevluchtsoorden. Deze cijfers zijn voorzeker verblijdend en moedgevend Al gaat er veel zaad dat uitgestrooid wordt, verloren, veel komt toch op, tot eer van Qod en vreugde van den zaaier. Wij hebben de belofte dat Gods woord niet ledig wederkeert. Schoon en heerlijk is de arbeid in alle werelddeelen door de getrouwe getuigen van Christus verricht; schoon en heerlijk ook daarom, omdat hij de wederkomst van Christus voorbereidt die wij als zijn discipelen verwachten. Dat wij dan geen ledige, trage toeschouwers van dien arbeid blijven, maar, waar wij zeiven om de een of andere reden niet kunnen uitgaan, toch door onze belangstelling, onze liefde, onze gaven en ons gebed mede arbeiders worden en de handen van hen die uitgaan, sterken. Het devies van een zendeling. Een amerikaansche zendeling, die naar China vertrok, maakte de volgende opmerking: De „Standard Oil Company" heeft tot devies aangenomen: „Een vat petroleum voor elk dorp in het Oosten". De amerikaansche Tabak-maatschappij heeft tot zinspreuk: „een sigaret in den mond van iederen Chinees". Welnu, als arbeider in den grooten wijngaard van Jezus Christus, neem ik tot devies deze woorden: „Christus en zijn leer in elk dorp van het chineesche rijk". M. F. v. L. (Naaar de „Missionary Review of the World".) AANSCHOUWELIJKE PREEKEN. Van Spurgeon wordt verteld dat hij met zulk een drama tische kracht preekte, dat de hoorders bij een predikatie over David's slingerworp naar Goliath omzagen, waar de steen bleef. Krasser is nog wat de Christian Commonwealth verhaalt. Dr. Post Newton, dezer dagen predikend in de City Temple over Petrus „die thuis lag bij een zekeren Simon, een leerlooier" (Hand. 10:6), „herinnerde er aan, dat dat de tekst was van een van Parker's meest beroemde preeken en voegde er aan toe dat, toen hij (Parker) deze preekte in Amerika, zijn taal zóó levendig was, dat de hoor ders verklaarden, dat zij „de leerlooierij konden ruiken." OVER HET NAAR DE KERK GAAN. Een volle kerk is als een jubelende roepstem, die schijnt te zeggen „gij die vermoeid zijt van den strijd, gij die geen hoop meer hebt. gij die geen kracht meer hebt, geef het niet op, span uw laatste krachten in, zie nog eenmaal om hoog, laat nog eenmaal de ziel opgaan in heilig verlangen. Allen, die hier zitten, hebben ten minste een flauw verlangen naar een beter ik en een betere wereld, zij zouden er naar willen trachten. Gij staat niet alleen". Als men dan weer nieuwen moed heeft, als de vlam der hoop weer opleeft, neemt men 's Maandags heel anders den arbeid weer op. Ja het is heusch de moeite waard naar de kerk te gaan. Ik geef niets om preeken, die zware theologische, philo- sofische en maatschappelijke problemen behandelen. Daar hoor ik liever over spreken in een voordracht of lees er boeken over na. Ik houd van preeken, die de spinne- webben voor onze levensvensters wegvegen, zoodat ik de ongeziene werkelijkheid en schoonheid des Levens beter kan zien en daarvoor moeten mijn oogen helder zijn. Ik houd van preeken, die mijn blik naar de toekomst wenden en mij mijn taak wijzen, die mij moed geven, in gemeenschap met menschen en eenswillendheid met God mijn leven en de wereld beter te maken en een rijker en dieper toekomst bevorderen. Ik houd van preeken, die mijn blik en mijn gedachten ruimer maken en op de menschheid richten, die mij voeren uit de engte van eigen gezichtspunt naar de groote zaak der wereld. Ik ga naar de kerk, omdat zij mij helpt vooruit, niet achteruit te zien omhoog, niet omlaag. ADVERTENTIE N. Bij den Uitgever verschijnt het nieuwe tot op heden bijgewerkte met lijst der namen van Villa's en plattegrond. Prijs f 0.75 De gelegenheid tot het plaatsen van Annon ces is nog tijdelijk opengesteld.

De Zondagsbode voor Zandvoort en Aerdenhout | 1918 | | pagina 4