182 Bruid en bruidegom hebben daarbij te bedenken, dat de wet uitdrukkelijk de vrije toestemming der aanstaande echtgenooten het wezen zelf noemt van het huwelijk. Uit vrijen wil komen aanstaande echtgenooten in tegenwoordigheid van getuigen ten overstaan van den openbaren ambtenaar verklaren, dat elk hunner op zich neemt om in stoffelijken en in zedelijken zin niets anders dan het welzijn van elkander blijvend te behartigen. Wanneer het hem blijkt dat bruid en bruidegom, doordrongen van de verantwoordelijkheid, die zij aldus op zich nemen, niets liever willen dan zich daaromtrent uitdrukkelijk te verklaren, verzoekt de ambtenaar van den burgerlijken stand het paar van zijne zetels op te staan, elkander de rechterhand te geven en hem te antwoorden op de vraagOf zij bruid en bruidegom, in die hooge beteekenis welke de wet aan het huwelijk toekent elkander aannemen tot echtgenooten en verklaren alle plichten aan den huwelijken staat verbonden getrouw te zullen naleven. Waarop het paar met: „jè", of met: „jè, dat wil ik" geantwoord hebbende de ambtenaar zegt: „dan verklaar ik ambtenaar van „den burgerlijken stand, in naam der wet dat deze beiden door „den echt aan elkander zijn verbonden." Hij verzoekt daarop zijn bijzitter de huwelijksakte te willen voorlezen. Na voorlezing en onderteekening staat het den ambtenaar vrij het echtpaar toe te spreken om het geluk te wenschen met den gelegden band, die somtijds kerkelijk wordt bezegeld; is dit het geval dan zal de ambtenaar kort zijn, doch wijzen op de gewichtige beteekenis der wettelijke verbintenis zonder welke de kerkelijke niet kan worden toegelaten. De ambtenaar wijst de jonge echtelieden op den hen wach tenden maatschappelijken strijd waarin sterkte van karakter, overleg, geduld en veel arbeid wordt gevorderd om stoffelijk en geestelijk wel te varen. Hij wijst de echtelieden er op, dat krachtens de in allen vorm gesloten echt de Wet hare machtige hand beschermend over hunne samenleving uitstrekt. Dat de nederlandsche samenleving, dat de omgeving waar zij zich zullen nederzetten op het jeugdig echtpaar eens roem zullen dragen, is de slotwensch van den ambtenaar. Met eene plichtpleging tegenover de aanwezigen wordt de plechtigheid gesloten.

Adresboeken Bloemendaal | 1910 | | pagina 234