25 De heer De Waal Malefijt, terugkomende op hetgeen straks omtrent de bloemisten dezer gemeente gezegd is, wijst erop, dat in Bloemendaal de gronden voor arbeiderswoningen te duur zijn, zoodat deze bij voorkeur in Haarlem worden gebouwd en wel in het zoogenaamd „Leidsche kwartier". Nu zou men in dit opzicht de kaarten kunnen omkeeren en tot Haarlem zeggenSta ons ter wille van onzen duurderen grond dit goed koop kwartier af, liever dan dat gij ter wille van dit laatste een deel van ons kostbaar Bloemendaal neemt. De heeren Koolhoven en Rijnierse achten het denkbeeld niet aanbevelenswaardig. De heer I)e Waal Malefijt betoogt verder, dat Haarlem aan Bloemendaal zijn duurston en besten grond, de bloembollen- velden, wil ontnemen, Zij wil het water erbijspreker acht het gelijk te staan met het inpakken van heel Bloemendaal. Van zijn oostelijke grens, die productief is, kan Bloemen daal niets missen, de westelijke, die ten behoeve van vreemde gemeenten door waterafvoer reeds werd uitgedord, is voor andere plaatsen feitelijk een oord van uitspanning geworden. Ook acht de heer De Waal Malefijt het klagen van Haarlem over den last, dien Haarlem van Bloemendaalsche werklieden zou ondervinden, zeer eenzijdig. Daartegenover toch staat, dat de kring van omringende buitengemeenten met hare rijke bewoners, aan de Haarlemsche neringdoenden groote voordeelen verschaft. De voorzitter voegt daaraan toe, dat die Haarlemsche neringdoenden de frissche lucht van Bloemendaal allerminst kunnen missen. De heer Bos meent reeds bij voorbaat te kunnen beweren, dat verwezenlijking van het ontwerp de kosten der gemeente- buishouding voor Bloemendaal niet noemenswaard zal vermin deren, terwijl daarentegen de inkomsten zullen dalen. Met cle conclusie van den heer Bos gaat de voorzitter volledig mede. Naar aanleiding der wijziging zal Bloemendaal zelfs geen nachtwaker kunnen ontslaan. De heer Koolhoven vraagt, of ten behoeve van het plan ook een beroep is gedaan op politie, verlichting en scholen. In dat geval zou dit beroep al even gemakkelijk te bestrijden zijn. De voorzitter antwoordt, dat, terwijl inderdaad Bloemendaal in het geheel niet geniet van de Haarlemsche politie of ver lichting, ook uiterst gering is het gebruik, dat voor Bloemen daalsche kinderen van het openbaar onderwijs der gemeente Haarlem gemaakt wordt. En voor zoover dit nog geschiedt, moet anderhalfmaal het schoolgeld betaald worden. Reeds toen- niet geheel ontbloot van imperialistische neigingen ten opzichte van Haarlem. Bed.)

Adresboeken Bloemendaal | 1910 | | pagina 45