I - 31 weerd, laat staan bewezen, dat Bloemendaal in eenig opzicht van bestuur bij Haarlem achterstaat? Is Haarlem eene wel varende gemeente, Bloemendaal is naar verhouding veel wel varender en zijn bestuur is dus in staat veel meer te doen in het belang' der algemeene zaak. Heeft Bloemendaals bestuur zijn taak dan zoo verwaarloosd? Is er in Bloemendaal een grensgebied dat niet in toom gehouden worden kan? Wordt daar wanordelijk gebouwd? De feiten die men daarvoor aan zou kunnen voeren blijven uit. Is er dan in de toekomst wanbeheer en een onordelijke toestand op het grensgebied te wachten? De feiten, die zooiets waarschijnlijk maken worden niet genoemd. Noch algemeene, noch bijzondere belangen vereischen een verandering van den bestaanden toestand. G-een enkele bewoner van het grensgebied van Haarlem of van Bloemendaal heeft eenige behoefte aan verandering. Aanleg van wegen, straten, parken heeft in Bloe mendaal reeds sedert tal van jaren stelselmatig plaats, dit zal zoo blijven ook al vloeit eenmaal op eenig punt een huizenrij meer van Haarlem in een Bloemendaalsche over. Politie, brand weer, verlichting en waterleiding zijn in Bloemendaal zoo goed als elders, het verkeer vindt er veel beter wegen dan in de steden, om haar gezondheid wordt de plaats door velen steeds bezocht en woningtoestanden, gelijk in Haarlem nog bestaan, zijn er gansch onbekend. Waarom zou Bloemendaal voor Haar lem wijken en Haarlem niet veel liever al zijne aandacht wijden aan zoovele misstanden, die binnen hare grenzen welig tieren, veeleer dan met een ongemotiveerd beroep op eigene voortref felijkheid aanspraak te maken op een grensgebied van Bloe mendaal, voorloopig nog van stedelijke ongezondheid, stedelijke ondeugd vrij Onnoödig is hier elke wijziging der grenzen, dus onwettig, en onbillijk, speciaal is zulks een wijziging als bij het ontwerp wordt beoogd. De Raad kan deze stelling met beroep op onderscheidene bijzonderheden staven. Hoe zonderling om bij het stedelijk bebouwd gebied van Haarlem, dat zich slechts op enkele punten uitstrekt tot de grens van Bloemendaal een landelijk gebied te willen trekken, dat daar niet bij past. Wie zegt dat langs den Zijlweg, aan de Houtvaart enz. eenmaal een stedelijke bouw verrijzen zal, hij heeft de werkelijkheid niet voor oogen. Een sterk verhoogde spoordijk is alom het beste middel gebleken om eene stedelijke bebouwing tot staan te brengen, dit spreekt van zelf, een spoor dijk heeft slechts weinig overwegen, nog minder tunnels en beneemt het uitzicht en bederft zoodoende het verkeer en het

Adresboeken Bloemendaal | 1910 | | pagina 51