genot, zoodat zoowel de nijvere als de genietende bevolking liever elders woont. En bovendien, in 't onderhavige geval: Overveen kan zelf den grond aan den Overveenschen weg en Brouwersvaart niet missen. Die wijk van Bloemen daal ontwikkelt zich thans merk baar onafhankelijk van Haarlem en heeft vooral ter oostzij bouwterreinen noodig, omdat de westelijke zandgrond voor het grootste deel, nog wel hoofdzakelijk in het belang van Haarlem, door de aanwezigheid van schietbanen en waterleiding voor bouwdoeleinden niet meer bruikbaar is. En noordelijker dan den Zijlweg liggen in 't gebied van Haarlem nog verscheiden bunders bouwterreinen ongebruikt! De Delft immers, die natuurlijke grensscheiding van Haar lem en Bloemendaal, is op vele plaatsen nog honderden meters van de stedelijke bebouwing verwijderd. Men zal ons tegenvoe- ren, dat de Exploitatie-Maatschappij, die Haarlem met het Kleverpark en aanliggende straten heeft verrijkt, in aansluiting daaraan terreinen in den handel brengen gaat, die dit park scheiden van den Bloemendaalschen weg. De Raad acht die terreinen slechts geschikt voor exploitatie van de Bloemendaal- s( he zijde uit. Maar bovendien kan dit een reden zijn tot wijzi ging van de gemeentegrens? Indien dit waar was zou het een reden zijn om de geheele kom van de gemeente Bloemendaal te annexeeren, want als evenbedoeld terrein bebouwd zal zijn is Bloemendaal en Haarlem ééne aaneengebouwde strook bijeen behoorende" tot boven op het duin. Als dat een reden wezen kon tot wijziging der grens, dan zou het ook onredelijk wezen om, gelijk het ontwerp wil, de grenzen te verleggen naar een eind ten westen van den Kle- erlaanschen tol, want aan die laan juist bouwt een Bloemen- daalsche Maatschappij van Bloemendaal uit eene stedelijke buurt, <lie door de ontworpen grens op allerzonderlingste wijze in twee stukken wordt gesneden, zoodat men aldaar binnenhaalt de moeilijkheden die 't bestuur van Haarlem voor de toekomst zegt te willen mijden. De Raad wijst nog op het waarschijnlijke geval, dat met doortrekking van de spoorlijn VeisenBloemendaal in rechte en Zuidwestelijke richting over den Zijlweg heen naar de ver hoogde spoorbaan Haarlem—Leiden, gepaard zal moeten gaan eene verhooging van de eerstgenoemde baan, minstens van de Kleverlaan tot aan den Zijlweg, waardoor al wat ten westen van die spoorbaan ligt door zijn natuurlijke gesteldheid één met Bloemendaal zal zijn en van Haarlem afgesloten. Men late dus de Delft als grens bestaan. De Raad meent zelfs dat Bloemendaal cle Delft onmogelijk ontberen kan. Oor spronkelijk gegraven 0111 het overtollig uit de duinen vloeiende

Adresboeken Bloemendaal | 1910 | | pagina 52