29 - zorg dragen voor de zuiverheid van het water in beide genoemde vaarten, want ook van deze zijde kwam meermalen het zoute water in Haarlem, n.l. wanneer de Velserdijk aan het Wijkermeer over liep. Het kwam dan langs de duinen, over de niet-bepolderde landen, tot aan den Zijlweg, waar het meestal stuitte i). Ook kwam het meermalen tegen den singel, tusschen de Kruis- en Zijlpoort te" Haarlem. Daar de Brouwersvaart met een sluis was afgesloten, kon daar het water niet brak worden, al liep het over dien singel. Doch omdat het water dikwerf zóó hoog kwam opzetten, dat het over den Zijlweg liep, moest deze meermalen worden opgehoogd. (Zie 1533). 1478. Vergunning aan Haarlem tot uitbreiding der 10 Febr. vrijheid van de stad, n.l. één vierde mijl in den omtrek. (Zie 1480). 1478. De weduwe van Rein oud van Brederode, Jolante van Lalaing, houdt eenigen tijd verblijf in het kasteel van Brederode. (Zie 1486). 1480. Aan baljuwen, schouten, enz., wordt bevolen 10 Sept. recht te doen bij openbare vierschaar op den weg ofin een huis waar geen drank ver kocht wordt. 1482. Een gedeelte der krijgsmacht van den heer Juli. Van Eg mond tracht Haarlem te plunderen, doch wordt geslagen. (Zie 1492). 1486. De prior van het Karmelietenklooster te Haarlem, Omstreeks. Johannes van Leyden schrijft, op verzoek van Jolante van Lalaing, een werk over den oorsprong enz. der Brederode n. Vermoe delijk om te vleien liet hij dit geslacht afstammen uit de graven van het Hollandsche Huis, waar- if De Zijl of het toevoer van duinwater, dat zich in de na bijheid der Zijlbrug bevindt. S ij 1 - waterleiding, waterloop, afwateringsluis, soms ook schutsluis. (Zie 1336).

Adresboeken Bloemendaal | 1912 | | pagina 43