65 1874 waarvan het uiteinde opgehaald kon worden (thans over een aarden dam) aan de poori, die in een vierkanten toren staat en den toegang verleent tot een tweede, door grachten omgeven en met wallen verdedigde, enceinte. Deze poorttoren, die nog geheel in wezen is, was aan de zijde van het kasteel geopend. Daardoor kon men op de boven verdiepingen gemakkelijk krijgsmaterieel ophijschen, en was het mogelijk de poort van het kasteel uit te beschieten, wanneer deze in handen van den vijand mocht zijn gevallen. Achter de poort staat een vierkant gebouw, nog slechts gedeeltelijk in wezen, waarin het logies was van de verdedigers der enceinte. Een houten brug leidt van hiernaar het met grachten omgeven kasteel. Men moet eerst door een vierkant binnenhof, dat met wallen ver dedigd is; aan de n.o. zijde staat de eenige ronde toren, dien men alhier gebouwd heeft. Ten zuiden vindt men de overblijfselen van twee ruime ver trekken en aan den z.o. hoek een vierkanten toren, die de gracht bestrijkt. Van de poort, door welke men in het binnenhof komt, moet men over een houten vloer het kasteel binnen treden, dat de westzijde inneemt. Deze vloer kon in tijden van gevaar weggebroken worden. Thans is dit terrein nog met puinhoopen versperd. In het kasteel had men twee ruime vertrekken, waarvan aan de eene zijde de muur verdwenen of liever omgeworpen en in de grachten terecht gekomen is, waar men er de kolossale brokken van ziet liggenbeneden waren de keukens, boven was een hoog verheven ridderzaal, bedekt met een houten zoldering. Aan deze zalen grenst ten z. een vierkante toren, die den z.w. hoek van het kasteel beschermde. Ten noorden der zalen verheft zich een dubbele kolossale vierkante „donjon", het laatste toevluchtsoord der verdedigers. Hij bestaat uit vier verdiepingen, 5

Adresboeken Bloemendaal | 1913 | | pagina 81