67 1874 wel niet aan de burchtzaten hebben toebehoord, tenzij reeds vóór dat de tabak hier bekend werd, de gewoonte bestond om een of ander geurig kruid aldus in rook te doen opgaan. Maar een later geslacht heeft hen wel achtergelaten! Als gindsche walvischwervels op Brederode werden bewaard, laat het zich gissen, dat een der reus achtige bewoners der Poolzeeën, herwaarts afge dwaald op de kust der Noordzee binnen het gebied der heerlijkheid den dood vond. De Heeren van Brederode zullen wel geen aquarium hebben ge had! Van den tijd toen het slot nog een vaste burcht was, getuigen die steenen kogels; de looden zijn wellicht uit later dagen, toen bij de belegering van Haarlem hier een Spaansche bezet ting lag. Van de oude versiering van het huis bleven een paar beeldjes over en een paar ge schonden beschilderde ruitjes, waarop de zwijnskop nog is te onderscheiden, terwijl het looden raam werk, waarin zij gevat waren, eveneens is bewaard. Over den welbekenden plattegrond schrijft de heer Craandijk dat hij onecht is, De oorspronke lijke teekening dateert niet uit 1257, maar is een voort brengsel van veel lateren tijd, vermoedelijk uit de 18e eeuw, van de hand van Klaas K o 1 ij n, de schrijver van de welbekende verdichte kroniek. De plattegrond is verre van nauwkeurig en komt van verre niet in vergelijking met dien, welke volgens de opmetingen der commissie van rijks adviseurs is opgemaakt. October. Voor rekening van mejuffr. J. J. van der Vliet te Overveen worden in publieke veiling gekocht debosch- en teelgronden van Oosterduin.1) 16 Dec. De broodzetting wordt afgeschaft. (Zie 1854). Allan II, 138.

Adresboeken Bloemendaal | 1913 | | pagina 83