5 ter meer Hollandsche gravinnen geweest van, bet Kleefsche huis. We noemen o. a.Aleid van Kleef. De laatste Aleid was een dochter van Diederik, Graaf van Cleve en de huisvrouw van Diederik Vil, Graaf van Holland. Hij Margriet's over lijden 'kwam de ambachtsheerlijkheid met het slot, nu Huis ter Kleef, aan haar bloedverwante Katharina van Cleef, die heer lijkheid en huizing tot 1434 bezat en toen verkocht. Zie hier den koopbrief: „Wij1, Katharina van Cleve ende Van der Marck, doen condt allen luyden: alsoo wij Heeren Henrick van Borselen vercoft ende overgegeven hebben mit desen brieve dat huys tot Scho ten, mitten goede ende erve, also dat bij Haerlem gelegen is, daartoe die dorpen, als Sloten, Oestorp en Amstelreveen met tynseoe tienden e;nde alle hieerlicheit daertoe behoorende, so wij die voirtijüs te bruken ende te hebben plagen einde gehalden van der Graeflijkheit van Holland", enz. Toen was Hertog Filips van Bourgondië Hollands Graaf. Hij schreef o. a.: „onze lieve ende geminde nidhte, jonkvrouw Katharina van Cleve, gecomen is voor ons en onsen getrouwen raidc, ende heeft ons opge dragen ende quytgescouden, also onsen mannen wijsden dat recht was, tot behoeff onses getrouwen raets ende camerling Heer Henrick van Borselen alsulcke heerlijkheden ende leen- goeden, als zij van onser Graeflyckeit vain Hollant, mits dode der hoger geboren Vorstinne, Vrouwe Margrieten van Cleve, onser lieven michte en lieve zuster an heur cornen waren, te houden plach, dat's te weten 't Ihuis tot Scoten mit allen synen erven, die daartoe behoren leggende tot Scoten 't ambacht van Aemstelreveen, mit allen sinten renten, 't ambacht van Nuwer Amstel, 't ambadhit van Sloten ende Oestorp," enz. Hieruit blijkt 's Graven goedkeuring van de overdracht aan Hendrik van Borselen. Hendrik van Borselen, 's Graven stadhouder over Holland, verloor zijn eenigen zoon Karei op 13-jarigein leeftijd. Uit het huwelijk met Jeanne Halewijn werd Wolfert geboren. Deze huwde met de zuster van Jakob I van Sdhotland. Wolferts oudste zuster, Margriet, die in 1492 met Walraven van Brede- rode huwde, werd zoodoende de erfgename van het Huis ter Kleef. Uit dezen tijd dateert hoogstwaarschijnlijk de aanleg der Kleverlaan. De Bredlerodes hadden rtatuurlijk behoefte aan een verbindingsweg tussc'hen het stamslot en het door huwelijk

Adresboeken Bloemendaal | 1915 | | pagina 23