6 aan hun talrijke bezittingen in Kennemerland toegevoegde Huis ter Kleef. In 1417'kwamen door hiet huwelijk met de rijke erfdochter van Vianen, dit stadje, Ameide, het slot Batenstein, enz.; het grondgebied der Brederodes vermeerderen. In 1529 werd voor drieduizend Karolus-guldens, de ambachtsheerlijkheid, waarvan het Huis ter Kleef een deel uitmaakte, aan de „goede stede van Amsterdam" verkocht, nadat eerst een twist tusschen Reinout VII van Brederode en Amsterdam was uitgebroken, die op een proces van meer dan 30 jaar uitliep. Het Huis ter Kleef bleef evenwel aan de Brederodes. Dat er romantische personen onder hen waren, is wel bekend. Boven genoemde Reinout maakte het adellijk huis tot een tooneel van ongeoorloofden minnehandel. Door de kapittelheeren der orde van het Gulden Vlies werd hij ernstig onderhouden over het hebben van ee;n bijzit. Deze bijzit was waarschijnlijk een schoonzuster van Coomhert, n.l. Katharina Simonsdochter. Na den dood zijner eerste vrouw ontmoette Reinout ten huize van de,n heer Van Schagen te Haarlem, een achttienjarige sohoone uit Holten, Katharina Goosensdochter. Deze bekoorde hem zoo, dat hij besloot 'haar te schaken. Toen zij' op een goe den dag eens de straat op was om in een burgerhuis iets te koopen, liet ;hij haar door zijn hellebaardiers opnemen en in een gesloten rijtuig naar het Huis ter Kleef voeren. Drie maanden lang hield Reinout haar daar gevangen. Toen zwichtte zij voor zijn aandrang en beloofde hem trouw. Daarna nam hij haar mee naar zij:n slot Batenstein te Vianen, waar Brederode in 't geheim met haar huwde. Veertien jaar lang stond zij hem als zijn huisvrouw bij. Geheel andere tooneelen speelden zich op het Huis ter Kleef af in het jaar 1566. Toe;n had Reinouts zoon, Hendrik van Brederode, de levenslustige edelman, er zijn intrek ge nomen. Wij kunnen ons hem voorstellen, zooals hij met Lodewijk van Nassau aan het hoofd van driehonderd edelen, op 7 April 1566 in plechtigen optocht naar het paleis der land voogdes, Margaretha van Parrma, door Brussels straten voort schrijdt om haar het smeekschrift te overhandigen, waarin zij de schorsing der bloedplakaten verzochten. De Landvoogdes ont stelde toen zij zag, hoe vele e;n hoe machtige edelen tot het ver bond waren toegetreden. Barlaimont zocht haar gerust testellen

Adresboeken Bloemendaal | 1915 | | pagina 24