Wamelen de poort uit naar het Huis ter Kleef, waar Brederode in den hof op en neer liep. Het antwoord, vol plichtplegingen en verontschuldigingen, maakte melding van ,,de kleine macht en staat der gemeente". Hendrik nam er genoegen mee en zonder verder op de zaak in te gaan, werd aan tafel wederom .goeden cier" gemaakt. In Haarlem ontbrak het evenwel niet aan aanhangers der geuzenzaak. In haar schrijven van 16 Juli 1567, trachtte Haarlems regeering aan de Landvoogdes te bewij zen,'dat Brederode niet veel geestverwanten had. De regels van' het Concilie van Trente werden opnieuw in den lande afgekondigd. Dit was de aanleiding tot den Beeldenstorm, die in Brabant aanving en zich als een loopend vuur verspreidde. Dank zij het wijs beleid van Coornhert, bleef Haarlem ervan verschoond. Van tevoren waren reeds onderscheidene klooster schatten (o. a. de portretten der Hollandsche Graven uit het Karthuizerklooster, nu nog in de Stadhuishal) in 't Stadhuis opgeborgen. Pieter Gabriël en Jan Arendtzoon, twee hagepreekers, had den i;n de tweede helft van Juli 1566 bij het Huis ter Kleef de hervormde beginselen verkondigd. Om nu de poorten der stad te sluiten, hadden Burgemees- teren een mooi voorwendsel. Een galeiboef was ontsnapt en had zich in de stad verscholen. Daarom werden nu de stads poorten gesloten. Met massa's kW;amen de aanhangers der nieuwe leer van uit Amsterdam en de omliggende dorpen van Haarlem naar de vrijheid van het Huis ter Kleef om de geuzenleer te hooren prediken. Daar, onder de hoede van Brederode, voelden de nïeuwgeloovigen zich veilig. Spoedig zou het Huis ter Kleef andere bezoekers zien. Mar- garetha de landvoogdes zond in 't najaar Quaderebbe Meyei van Leuven en De la Torre, geheimraads-secretaris, als haar commissarissen naar Haarlem. In 't Regulierenklooster aan den Alkmaarschen straatweg tegenover de Kleverlaan namen zij hun intrek. Hoe Weinig het hem ook aanstond, diende Hen drik van Brederode de heeren luisterrijk te ontvangen. Coorn hert, die hem om familiezaken was komen opzoeken en met hem had gemiddaglmaald, bleef op Brederodes verzoek om het onthaal bij te wonen, 's Avonds om zeven uur ging hij met toortslicht de laan af, vergezeld o. a. van den jonker an

Adresboeken Bloemendaal | 1915 | | pagina 26