10 Onder de vele pogingen om Haarlem te helpen herinneren, we slechts aan die van den heer Van Batenburg, die over Sassenherm en Noordwijkerhout tot den Haarlemmerhout was genaderd en daar 8 juli 1573 werd verslagen. De Spanjaarden veroverden daarbij acht veldstukken, die op het Huis ter Kleef werden geplaatst. Den 14 Juni trokken de Spanjaarden de stad Haarlem binnen. Daarop werden, in weerwil der overeenge komen voorwaarden, nadat alles bij elkaar geschraapt was om de bedongen afkoopsom van f 240.000,- te vinden, nog vele unzen geplunderd, En ofschoon het leven der burgers gespaard bleef, te feller woedde de vijand tegen de dappere bezetting. Vele hoplieden en vaandrigs werden o. a. op 't Huis ter Kleef gevangen gezet. Onder de slachtoffers bevond zich ook de edele Kipperda, die zijn Frieschen naam bij de verdedigino- van Noord-Hollands hoofdstad vereeuwigd heeft. Hij werd op denzelfden dag met zijn luitenant Horrenmaker, een Gentenaar onthoofd, iets later ook jonker Jan van Duvenvoorde, kolonel er Schutterij van Haarlem, eft, Lancelot van Brederode halfbroer van Hendrik, een der beroemdste Watergeuzen en ijverigste voorvechters in den strijd der vrijheid. De bezetting van Haar- em, van 3 a 4 duizend man was versmolten tot 1800 en van dezen werd de helft omgebracht, maar den vijand had dit beleg 12000 man gekost. Eén hoofddoel had de Spanjaard nu bereikt Door den val van Haarlem was Noord-Holland van Zuid-Holland gescheiden. Het einde van bet oude slot naderde nu vast. Uit het Memo- riaelboek' blijkt, dat ,,na de gehoucte belegering dit fraye buys m den jare 1573 door ondergelegd buskruit uit last van den Spaanschen generaal", werd opgeblazen. Geen muur bleef er heel. Niets dan een verwarde murenhoop met brokstuk ken var. torens en een massa puin van steen, pannen en eien blee) er over. Van, te voren waren d.e meubelen uit het s ot vervoerd. Misschien heeft Don Fredierico zoo gehandeld uit haat tegen Brederode. Waarschijnlijk vreesde hij, dat zoo Brederode weer in 't bezit van het Huis ter Kleef kwam, deze vandaar uit Haarlem zou kunnen bestoken. Door latere heeren^ van Brederode werd tegen een zeskantig torentje „een nieuw en tamelijk fraai gebouw met een spitse kap gedékt gemetselt Deze ridderhofstede, nog bekend als „de hofstede met het torentje" diende „tot een somwijligen optrek:, als zij in Kenne-

Adresboeken Bloemendaal | 1915 | | pagina 28