11 merland op hunne lantgoederen quamen, dewelke door een bijzonderen rentmeester, die in dit bijgetimmerte woonde, bestiert werden". J-olhan van Wijngaarden van Vollenhoven be woonde 't in 1627 als zoodanig. Wolfaert, de 27ste en laatste heer van Bredero-de, leefde van 16501679. L. Smid vertelt nog, dat 28 Mei 1756 alle overgebleven vensterglazen nog getee- kend waren met het jaartal 1626. Misschien is in dat jaar de boerenwoning wel gebouwd tegen den eenigst overgebleven toren van ibet kasteel. Brederodes goederen kwamen, ,nia de Pacificatie van Gent aan de familie terug. Hendriks neef, Reinoud, was zijn erf genaam. De Staten van Holland verleidden hem al de rechte leenen, vroeger ter begeving van den Graaf. We zullen u verder niet vermoeien met het familieverband' der opvolgers. Alleen dit. Met Wolfert daalde de laatste stamhouder in rechte linies der Brederodes in 1679 ten grave. Zijn oudste zuster was erfgenaam. Zij stierf ongehuwd, en nu kwamen de goederen aan haar halfzuster, de Gravin van Dohna. Deze verloor haar beide zoons, zoodat haar dochter, gehuwd met den Graaf van Lippe-Detmold erfgenaam werd. Diens zoon volgde in 1700 op. Deze zat diep in schulden. Hij had 6335 gulden, tien stui vers en acht penningen te betalen, met den intrest (bij sen tentie van 6 Aug. 1694). De schuld werd niet betaald. Zoo kreeg de regeerende Graaf van Lippe bij gesloten brief bericht dat „het Huis ter Kleef benevens de Kleverlaan met het inkomen der jaarlijksche gabellen (tollen), van dien mitsgaders de wooninge en landerijen daaraan behoorende, groot omtrent 12 morgen" zouden worden verkocht. '24 September 1713 deed Wijnand Spex, deurwaarder onder de jurisdictie van Zuid- Akendam, Tetterode en Overveen, de -eerste Zo.ndagsebe afkon diging en stelde huis met laan, e:nz., te koop; op denzelfden dag werd het huis c. a. ook voor het Rechthuis te Overveen aangeplakt, en 25 September op marktdag, te Haarlem van de pui voor 't Stadhuis voorlezing gedaan van den on vrij willi gen verkoop. Zooals toen gebruikelijk was, hadden vier Zondagsche aan kondigingen en vier op marktdagen plaats, van de verkooping. In het Vergulden Vlies had de veiling plaats door den deur waarder, bijgestaan door twee schepenen en den secretaris van Haarlem, nadat de stadsomroeper verklaard had de ver-

Adresboeken Bloemendaal | 1915 | | pagina 29