Hendrik Schumacher te vragen, of hij beide betrek kingen tijdens de vacature wilde waarnemen. Dat de keus op hèm viel, sprak bijna van zelf, daar hij gedu rende Hogerbeets' ziekte hem reeds zingende en voor lezende vervangen had. Schumacher nam „völveerdig" de benoeming aan. Hij zou daarvoor het salaris ontvangen aan beide betrekkingen verbonden. Maar vertellen de kronieken dat salaris heeft hij „edelmoedig ge schonken aan de weduwe" van den overleden meester. En nu moest nog voorzien worden in de betrekking van hoofd der school. Dat ging een beetje omslachtiger. Daar moesten aan te pas komen de Kerkeraad, de Schout en Schepenen van Aelbertsberg, Tetterode en Vogelensang, en de burgemeesters van Haarlem. De Kerkeraad deed de benoeming;, want zoolang Bloemen- daal een school had dat is van 1632 af stond deze, als school der gemeente, onder het bestuur van den Kerkeraad. Maar de Kerkeraad pleegde bij eene onderwijzersbenoeming overleg met Schout en Schepenen, omdat kerkelijke en wereldlijke overheid de goede gewoonte hadden om samen te werken in een zoo belangrijke zaakals het onderwijs is. En de burge meesters van Haarlem waren titulair-ambachtsheer der gemeente, om het groote aandeel, dat zij vroeger gehad hadden, zoowel in het stichten dat beteekentop bouwen der Bloemendaalsche Kerk als der Bloemen- daalsche School. Als voorzitter van den Kerkeraad heeft toen Ds. de Genestet den Schout verzocht de Schepenen te doen samenkomen, om een gemeenschappelijke vergadering te houden, „ten einde wij die zaak aan de volle verga dering mogten voordragen." De toenmalige leden van den Gemeenteraad wisten zonder moeite de consistorie der Kerk te vinden, en kwamen daar den 2Óen April met den Kerkeraad samen, om overleg te plegen. En wat denkt ge, dat ze daar besloten Drie dingen. Waar van het eerste zeker het meikwaardigste is. De predi kant en éen der ouderlingen werden afgevaardigd naar de weduwe Hogerbeets, om haar te vragen, of zij het schoolmeesterschap wilde waarnemen, totdat er een ander 6

Adresboeken Bloemendaal | 1918 | | pagina 14