hoofd benoemd was. Staande de vergadering hebben beide afgevaardigden zich van die opdracht gekweten. Ze keerden spoedig terug met de boodschap dat de weduwe Hogerbeets het voorstel aannam. Is dat met de moeite waard? In dezen tijd ontneemt de huwelijks- acte aan vele onderwijzeressen het recht, om op eene school werkzaam te zijn. In 1780 oordeelde men, dat het bezit eener huwelijksacte voldoende was om, zonder eenige on derwijs-acte, een poosje aan het hoofd eener school te staan. Wat zouden die brave Schout en Schepenen, en wij elkander raar aankijken, als we eens samen moesten vergaderen, om het hoofd eener school te benoemen! Het tweede besluit der vergadering was, eene adver tentie te plaatsen in de Haarlemmer Courant, waarbij „bekwaame subjecten" werden uitgenoodigd „om voor ons hunne gaven te laten zien en hooren Die adver tentie is bewaard gebleven. Voor de merkwaardigheid schrijf ik ze hier even over. Ze luidde aldus: „Alzo het Schoolmeesters en Voorzangers ambt te Aelberts- berg of Bloemendaal is komen te vaceren op een jaarlijks tractement van 230 Guld., vrije inwoning en verdere Emolumenten, zo worden de Schoolmeesters, die daartoe genegendheid en de verijste bekwaamheden hebben, verzogt hunne gaven aldaar te laten zien en hooren van den 30 April tot op den 5 Junij incluijs van 1786. te adresseeren bij den Schout en den Predikant aldaar. N.B. gene andere Personen zullen daar toegelaten worden als die tegenwoordig het ampt van Schoolmeester waar nemen, en werkelijk in die functie zijn". Laat ik nu reeds mogen vertellen, dat op deze advertentie 35 „be kwaame subjecten" zich hebben aangemeld. Het derde besluit der vergadering was den Schout en den Predikant, met één Schepen en één ouderling af te vaardigen naar den burgemeester van Haarlem, „Ambachts Heer Titulair der plaatse, om zijn WelEd. Gr, Achtb. bekend te maken onze broederlijke zamen- komste, en zuijvere oogmerken, om uit te zien naar een bekwaam subject ter vervulling van de vacature van onze Schoole". Deze deputatie zal het uit alle sollicitanten 7

Adresboeken Bloemendaal | 1918 | | pagina 15