op te maken drietal, en den daaruit benoemde aan de „Burgemeesteren van Haarlem presenteeren". Achtereenvolgens kwamen de 35 gegadigden zich aanmelden en hebben zich allen aan het volgende examen moeten onderwerpen. De Kerkeraad en de „Achtbare Magistraal" gingen in de kerk zitten (natuurlijk op een of anderen dag in de week), waar dan de meesters om de beurten een paar versjes moesten zingen. Dat moest uitwijzen, of ze geschikt waren om voorzanger te zijn. Meer dan eens bleek het meesterschap in het zingen niet groot; er sukkelde nog al eens zoo'n solo-zanger van de wijs af. Na die proeve van zangkunst werden de meesters verzocht in de consistorie te komen. Daar kwamen hun „pronkschrivten" voor den dag de beroemde, met krullen en slingers om alle hoofdletters, en met prachtige tirelantijntjes om elk letterdeel dat boven of onder de regels uitstak. Maar de „Achtbare Magistraat" had kwade vermoedens bij het zien van al dat fraais en verzocht plotseling de sollicitanten „in onse tegenwoordigheid voor de vuijst" te willen schrijven. Je kon nooit weten, nietwaar? Misschien waren die „pronkschrivten" wel door anderen geschreven. Of dat achterdochtig denken recht van bestaan had, heb ik niet kunnen uitvinden. Wel zijn er na die schrijfproef terstond velen te licht bevonden. En na aftrek van de meester zangers, die geen wijs konden houden of te hard schreeuwden, werd een drietal opgemaakt. Dat bestond uit den „Schoolmeester en Voorzanger" te Catwijk aan Zee; dien te Delfsgaauw, en dien ,,in de oude Loosdrecht". Naar elk van die plaatsen werd een gezantschap gezonden van twee personen, om inlich tingen in te winnen naar gedrag en wandel der meesters. Zoodra mogelijk hebben die afgezanten „een favorabel rapport" uitgebracht aan Kerkeraad en Magistraat. Maar tevens moesten zij mededeelen, dat de candidaat uit Loosdrecht al vast voor een benoeming had bedankt. Hij bleef liever te Loosdrecht. Daarom werd in zijn plaats op het drietal gezet de meester uit Zunderdorp. En daarop werd het aldus aangevulde drietal uitgenoo- digd, om nóg eens te komen zingen en voorlezen. Nu 8

Adresboeken Bloemendaal | 1918 | | pagina 16