niet alleen voor Kerkeraad en Gemeenteraad, maar „voor een aanzienlijk aantal toehoorders van alle plaatsen samengekomen". Ze kwamen. Ze zongen. En wrijf nu eens goed uw oogen uit ze werden „geëxamineerd in het Sijfferen". Werkelijk waar. Ze moesten sommetjes maken. En om die op te geven en na te zien was uitgenoodigd meester Rijperman „Schoolmeester in het naburig Velzen". Deze collega had de vereerende opdracht gaarne aanvaard; en na zangproef in de kerk gingen de drie uitverkoren zangers naar de school, om examen te doen in het rekenen. Toch wel een goedige beredderingdrie mannen, die reeds hoofd eener school zijn, examen doende in het maken van sommetjes, hen door een ander hoofd uit de buurt opgegeven Maar misschien gebeuren er in onzen „verlichten tijd ook wel dingen, wier wijsheid wij bewonderen, maar waarvan die na ons komen, de zonderlingheid zullen zien. Dat zonderlinge van zoo'n rekenexamen werd in het minst niet gezien door de slachtoffers of door wie het voorschreven. Nu konden ze immers op goede gronden een keuze doen? Ze hadden gezongen, gelezen, geschreven, gecijferd. Toen mochten ze een poosje gaan wandelen. En intusschen beraadslaagde Kerkeraad en Magistraat. Daarvan was het resultaat dat met „eenparige verkiezing" tot opvolger van Hogerbeets werd benoemd Cornelis Bakker, schoolmeester en voorzanger te Delfs- gaauw. Onmiddellijk werd deze ter vergadering geroepen. Daar werd hem zijn benoeming meegedeeld. En meteen gevraagd of hij die aannam. „Hetwelk zegt de oude Kroniek door hem met veel aandoening en blijschap geschied is." Was het een goede keuze, die van Cornelis Bakker, schoolmeester en voorzanger te Delfsgaauw, tot dezelfde ambten, plus dat van „gravenmaker", te Bloemendaal? Na veel vijven en zessen was eindelijk deze benoeming gedaan. Meester Bakker had haar „met veel aandoening en blijdschap" aangenomen. Hij heeft toen „den eed van suyvering volgens Formulier No. 3" te Haarlem ten stadhuize afgelegd. En was daarop zoo spoedig mogelijk 9

Adresboeken Bloemendaal | 1918 | | pagina 17