naar Bloemendaal gekomen, om zijn werk te beginnen. Plechtig werd hij geïnstalleerd in eene vergadering van den kerkeraad. Daar werd hem het reglement voorge lezen, waarnaar hij zich „stiptelijk zal hebben te gedra gen". Daar werd hem zijn plicht nogmaals ernstig voor gehouden. En toen hem „daartoe den Goddelijken bijstant en nodigen zegen was toegewenst is hij beleef delijk van onse vergadering gegaan". O, o, meester Bakker, als ge toen, die vergadering verlatende, eens de gave hadt ontvangen, om door de komende jaren heen te zien! Als ge eens hadt kunnen zien, hoe ge 35 jaren later, diezelfde vergadering zoudt binnenkomen. Ge zoudt het eenvoudig niet geloofd hebben, wanneer men 't u töen had gezegd, op dien feestelijken dag der aanvaar ding van uw taak. Den 2'3sten Juli 1786 heeft meester Bakker „eenen aanvang met sijn kerkedienst en met sijn schooldienst op den daarop volgenden Maandag gemaakt". En wat er in al die volgende jaren gebeurd is met dezen voor ganger der jeugd en voorzanger der gemeente, weet ik niet. Ik weet alleen, dat 19 Juli 1821 een kerkeraads- vergadering werd gehouden, belegd om te beraadslagen over meester Bakker. Want meester was stomdronken tehuis gebracht. Boven op een rijtuig was hij van Haarlem komen rijden „in zulk een toestand en gesteldheid, dat hij zich nauwelijks op het rijiuig kon houden". Hier of daar, niet ver van zijn woning, was hij er afgerold. En men was verplicht geweest hem naar huis te dragen. Blijkbaar stond dit feit niet op zichzelf. Gedurig was meester dronken aangetroffen, in school en buiten school. Maar nu ging het van kwaad tot erger. En de voorzitter van den kerkeraad was van oordeel „dat zulke onge bondenheden niet mogten of konden worden geduld". Er moesten maatregelen genomen worden „dat de ge meente niet langer ontstigt en geërgerd werdt door zulk een voorwerp". Vandaar die vergadering. Den meester werd gevraagd om voor den kerkeraad te verschijnen. Daar werd hem gewezen op „het zondige, het lage en strafbare van zijn levenswijze", en verboden langer den kerkedienst waar te nemen. En wat doet meester 10

Adresboeken Bloemendaal | 1918 | | pagina 18