De drie Oude Kasteelen van Bloemendaai Iedere Bloemendaler weet al den tweeden das van zijn Bloemendaalsch Burgerschap, dat Bloemendaai wel de hoofdplaats is, maar dat de gemeente Bloemendaai drie dorpen met omgeving bevat, n.l. van het zuiden af te beginnen Vogelenzang, Overveen en Bloemendaai. Mis schien weet hij al reeds van het villapark Aerdenhout en dan hoort zij of hij ook al gauw van het wordende villa park Oosterduin. Na langer tijd komt hij aan de weet, dat de gemeente is ontstaan uit de vereeniging van drie heerlijkheden, n.l. Aelbertsberg, Tetterode en de Vogel- sanck. Dit zijn tevens de namen van drie kasteelen. Een daarvan bestaat nog, n.l. Aelbertsberg. 't Is evenwel een treurig overblijfsel van vroegere schoonheid, n.l. een oude hechte zwaarbemuurde welfkelder die al sinds men- schenheugenis als aardappelschuur dienst doet en met een ruw bouwvallig pannendak is overtogen. (ie vindt het in de weide achter Met Huis te Bloemendaai, dicht bij den boschrand en nabij den meest westelijken oever van het Meertje van Caprera. Een landpad door net afsluithek der weide brengt er u heen. De naastomliggende grond is tuingrond en de omringende sloot roept u voor den geest de slotgracht, die het hoofdgebouw met de ridder zaal omgaf. Het tweede kasteel Tetterode of Tetrode moet gestaan hebben waar nu Duinrust is en wel op de plaats van den vleugel waar de minvermogende kostgangers wonen. Het derde stond in het bosch van Vogelenzang. Niemand kan u precies de plaats aanwijzen, waar het stond. Nog nooit heeft men in het bosch muurbrokken in den grond gevon den, die de voormalige standplaats aanwijzen. Laat ik u even mededeelen, dat van Aelbertsberg en Vogelsanck de historie juist is en die van Tetrode wellicht tot het Rijk der legenden behoort. Behandelen we nu elk der kasteelen afzonderlijk. II

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 17