Het huis te Bloemendaal. De firma Enschedé zond 17 November 1813 den lezers der „Opregte Haarlemsche Courant" 't laatste exemplaar in t Fransch en Nederlandsch toe en tevens daarbij 't eerste in 't Nederlandsch, voorzien van het Haarlemsche wapen. Op den zijkant lezen we in een advertentie „Op de geamoveerd wordende Hoffstede het Muis te Bloemendaal zijn te koop: Een groote Partij Bouwmate rialen, als onderscheidene van onlangs nieuw gemaakte schuif- en Deurkozijnen, Balken, vloer- en zolderdeelen enz. marmere plinten. Onderdoek voor Papier-Behang sel, Hardsteenen Paardenkribben met Strookisten, enz.; voorts 800 stuks Beuke, Esse, Abele, Ipe of Olme, Eiken, Linde, en andere soorten van Boomen, waaronder van bijzondere zwaarte, fraaije, jonge verplantbare Vrucht- boomen en ander Plantsoen." t Is dus ruim een eeuw geleden, dat dit buitengoed als zoodanig werd geslecht. Nog in 't midden der 18e eeuw vond men er een gebouw met talrijke sporen van hoogen ouderdom, blijkens zijn dikke muren, zijn onregelmatig geplaatste vensters en zijn verweerde trapgevels. Toen was 't half heerenbehuizing, half boerenwoning, een treurig overblijfsel van het oude huis Aelbrechtsberg. In de onmid dellijke nabijheid was de St. Petronella's kapel te zien. Jarenlang, neen eeuwen zijn daar voor de bewoners der heerlijkheden Aelbertsberg en Tetrode godsdienstoefenin gen gehouden, totdat in 1636'de Protestantsche Kerk te Bloemendaal voltooid was, maar nog tot omstreeks 1750 werd geregeld eens per .iaar dienst gehouden in 't oude kapelletje, gesticht door Petronella van Saksen, de gema lin van een onzer Hollandsche Graven, n.l. Floris de Vette. Toen we Aelbrechtsberg schreven, heeft zeker menigeen gedacht aan het groote houten huis op een kleine hoogte even voorbij Wildhoef, aan den weg van Bloemendaal naar Santpoort. Neen, wandelaar, daar niet, loop iets verder, nu links den Krullenweg op. Aan 't einde daarvan de oude bank. Laten we hier even zitten en zien op de hooge woeste duintoppen. Die grazige weide voor u met dat slingerend meertje, 't meertje van Berkhout, zij vor- 12

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 18