men samen het middelpunt van 't oude buitengoed Ael- bertsberg. De oude Hollandsche Graven vertoefden graag aan Holland's duinzoom. Daar was een heerlijke natuur, daar konden zij jagen. Zoo stichtte dan Floris II de Vette, omstreeks 1122 daar een jachthuis en noemde dit naar den ijverigen christenprediker Adelbrecht, den Engelschen Gravenzoon, die zoo lang in Kennemerland had gewerkt. Deze Adelbrecht was de eerste geloofsprediker in deze streken en werd patroon van Kennemerland. Toen Floris de Vette stierf, geraakten zijn beide zonen Dirk VI en Floris de Zwarte in oorlog, Deze laatste stak 't vaderlijk jachtslot in brand. Naderhand werd "t her bouwd en diende daarna vaak tot Hof en Schatkamer der Graven. Dat blijkt uit bezegelde brieven aldaar ten jare 1284, 1288, 1291, 1292 door Floris V uitgegeven en ten jare 1313 door Jan II. Zooals we reeds schreven hielden de Graven ook hier verblijf. Zelfs toen de prachtige kas teden te Haarlem en die Haghe voor de in macht zoo zeer toegenomen vorsten waardiger verblijfplaatsen aan boden, toen Graaf Floris V in het houtrijke duin van Vo gelenzang een jachtslot had gebouwd, werd Aelberts- berg nog niet vergeten. Herhaaldelijk vinden wij er de graven uit het Henegouwsche huis Willem III en Willem IV ook gehuisvest, de laatste verkeerde er met zijn ge malin weinige maanden vóór zijn droevigen dood. In het Charterboek vonden we o. a. de volgende char ters te Aelbertsberg uitgegeven. Graaf Willem I verleent aan zijn gemalin Maria als huwelijksgift de stad Dord recht met den tol, het ambacht van Dortflith en Manlande, den hof Falckenburgh en eenige goederen in Zeeland. Juni 1230. Graaf Willem II belooft aan die van Utrecht de schade te vergoeden, die zijn de stad doortrekkende krijgsvolk mocht veroorzaken. 2 Juni 1255. Verdrag van den heer Van Cuyk met de poorters van Dordrecht over den tol te Cuyk, in tegenwoordigheid dei- graven van Holland. 9 September 1285. „Dit geschiede tot Aelbrechtsberglie in 't jaar ons Heren, duysent twee hondert in de vive ende tachtich, den ne- 13

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 19