genden dach in September," zoo luidt van dit stuk het onderschrift. Om dit vorstelijk buiten als zoodanig beter in geheu- genis te houden, hebben latere eigenaars ter gelegenheid van een vertimmering aan het gebouw in den muur naar de zijde van den boomgaard een hardsteenen zerk doen plaatsen met het opschrift: H 1 C QUONDAM. HOLLANDIAE C U A I A, D. Hier was voorheen het Hof van Holland. Dicht bij Zomerzorg vinden we het Huis te Bloemen- daal, een boerderij aan den Aelbrechtsbergweg. Hier stond eenmaal het koetshuis en de stal van Aelbrechtsberg. Het oude jachtslot is hier zeer nabij, aan den voet der hooge duinen, dicht bij den ouden Rijnarm, bekend als meertje van Caprera. Het landhek naast de boerderij door, volgt men het weidepad, dan langs een akker en uw oog ontmoet een onaanzienlijk gebouwtje met heel dikke muren, een hoo- gen overwelfden kelder met rood pannendak. De slot gracht is als smalle röndloopende sloot te herkennen. Dit aardappelschuurtje is het treurig overblijfsel van 't oude grafelijk jachtslot. Thans is de onmiddellijke omgeving, waar dit stond, nog onder den naam Aelbrechtsberg bekend en verder heeft Beets gelijk, waar hij zegt, dat een dichterlijk Bloe- mendaal het historische Aelbrechtsberg heeft vervangen. Beuwen na den bouw van 't slot, 'leefde de naam nog voort in de heerlijkheid Aelbrechtsberg. Ook deze ver dween om met Tetterode en Vogelenzang vereenigd te worden tot de gemeente B.loemendaal. Haarlem bewaart de herinnering aan 't oude slot in den naam van een straat in 't Klcverpark, voorts door talrijke platen ten archieve in „den stedelijken atlas" en Bloemendaal in een weg, n.I. de Aelbrechtsbergweg, boven reeds genoemd, die vroeger midden door het buiten liep. 14

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 20