Tetterode. TetterodeZoo heette dan Overveen met om geving naar de oude heerlijkheid van dien naam en naar t het kasteel. Het moderne huis uit den jare 1865, dat zich. van vóór het dorp als Tetterode doet kennen, draagt wet den naam, maar beslaat niet de plaats van het oude, sinds lang verdwenen kasteel, dat hier eens in de wildernis moet hebben gelegen en als „tette rode" d.w. z. kleine ontgonnen: vlakte tegenover de „breede rode" stond. Klein Tetterode, een pas of wat terug naar Haarlem, wijst evenmin de plaats aan, ook niet villa Cora. Zoo we reeds zagen, moeten we de plaats van het kasteel zoeken aan de achterzijde van „Duinrust". Noch bij den aanleg der spoorbaan, een dertig jaar terug, noch bij het bouwen van „Duinrust" is eenig spoor van Tetterode gevonden. Tetterode met Aelbrechtsberg en Vogelenzang vereenigd. behoorde tot 1772 onder het baljuwschap van Brederode. Bij den verkoop dier uitgestrekte heerlijkheid, die in ver schillende deelen werd gesplitst, kocht de Haarlemsche regeering de ambachtsheerlijkheid der drie aan elkander verbonden en aan het grondgebied der stad grenzende plaatsen. De hoogere rechtspraak behielden de Staten van Holland en West-Friesland aan zich. Voor Haarlem was het van groot belang haar rechtsgebied te kunnei* uitstrekken over landstreken, waaruit haar burgerij tot dusver zooveel overlast had geleden van allerlei gespuis, dat in de naaste heerlijkheid ongestraft kon terugtrekken. Gelijk Aelbrechtsberg .zijn naam van lieverlede in Bloe- mendaal zag veranderen, zoo verwisselde Tetterode den zijne voor Overveen. Deze naam is heel goed, want van Haarlem af gerekend lag dit over het veen, dat de stad op het binnenduin van de zeeduinen scheidde. Overveen dan was reeds in de 18e eeuw een bloeiend plaatsje, wef zonder kerk, maar uit de buitengoederen, de bleekerijen en de bloemkweekerijen eromheen, trok het ruime voor deden. In het groote Nederlandsche Wapenboek kunt ge een heele reeks vinden van leden uit het adellijk geslacht vair Tetterode, nog eenige eeuwen nadat het kasteel niet meer 15

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 21