eer vergaan," zoo roept hij heftig uit, „niet zij." Dan treedt Vrouwe Geertruide de Ruwaardes binnen met haar hofstoet. Zij had alles verstaan. Zij knielt neder aan de voeten der zoo diep bewogen en gefolterde moe der en met berouwvolle tranen in de oogen, kust ze de blanke, maar nog verslapte hand der Burchtvrouwe van Tetterode. „Dat is mijn boete," ,zoo spreekt de trotsche Lands vrouwe, „langer aarzelen zou wreed zijn. Nimmer klopte in vrouwenborst een hart zoo groot, zoo edelmoedig." „Gij, Diedrycs gade, zijt een dorperskind, maar gij draagt een adelbrief in u. Voor u buig ik de knie als de Koningin der Trouw." De Vogelsanck. Het bosch, algemeen als het Vogelensangsche bekend, beslaat een oppervlakte van ongeveer 81 Hectare en bevat behalve het Huis Vogelensang nog een andere Heeren- huisinge, n.l. Klein-Teylingerbosch. Zonder eenige afslui ting door te gaan, treedt men het bosch in, welks prach tige wandeldreven en lanen algemeen bewonderd worden. De beukenlaan wordt zelfs voor een der schoonste uit ons vaderland gehouden. Aan de zuidzijde van het huis, dat recht tegenover de Vogelsangsche of Teylingerlaan staat, loopt een andere laan in dezelfde richting. Deze overtreft de eerstgenoemde zoo mogelijk nog in boo- menpracht. Men ontdekt aan denzelfden kant van verre tusschen hoog en zwaar geboomte het reeds genoemde Heefenhuis Teylingerbosch. Aan zijn noordzijde heeft dit de aangenaamste waterpartijen, die door de schoon ste beplantingen van bloem- en heestergewassen zijn afgezet. Slaat men den Vogelenzangschen weg af naar Aerden hout en verder richting Overveen, dan valt al spoedig een landhek op met opschrift: ,,'s Gravenmade". Hier dus een herinnering aan de oude graven en kan men gaan mijmeren over het oude grafelijk jachtslot in het Vogelzangsche bosch, dat in de vaderlandsche literatuur niet vergeten is. Jakob van Lennep vertelt er van in 19

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 25