zijn Roos van Dekama en brengt u met graaf Willem IV van het tournooi op het Zand te Haarlem in 1345 om daar wat rust te vinden en kracht voor den volgenden dag. Deze vooral vertoefde er vaak. Nog een andere naam herinnert u aan de graven, n.L 's OravenwegL Nu een landpad; was dat vroeger 4e weg, die het jachtslot met den Doodweg verbond. Eén groot deel van den tegenwoordigen Vogelenzangschen straatweg was vroeger een zandweg, de Doodweg. Aan 't einde daarvan, bij de Teylingerlaan, zaagt ge naar het verre westen over de weide en langs de r.-k. kerk rtaar de bosschen en landerijen van Noordwijkerhout, en mieer nabij, dus dichter aan den duinrand, over golvende graan velden op een schilderachtig gelegen boerderij, die door den reeds genoemden 's-Gravenweg gemeenschap heeft met den straatweg, die voor een paar jaar is verbreed. De voormalige ambachtsheerlijkheid Vogelensanck, nu deel der gemeente Bloemendaal, was in het Baljuw schap van Bredèrode gelegen. Het grenst ten noorden aan Overveen, ten oosten aan Berkenrode, Heemstede, Bennebroek en Hillegom, ten zuiden aan Noordwijker hout en ten westen aan Zandvoort. 't Ligt dus voor een groot deel tusschen den H. IJ. spoorweg en de Leidsche- vaart, terwijl een duinbeek, de Watering, de .zuidhelft van Vogelenzang van het noorden naar het zuiden door stroomt om zich in de Leidschevaart te ontlasten. Het vroegere ambacht bevat het dorp Vogelenzang en eenige verspreid liggende huizen en buitens in den Aerdenhout, volgens kadaster van 1848 met een oppervlakte van 1184.5 H.A., waarvan circa 1175 H.A. belastbaar land, 58 huizen, bewoond door 78 huisgezinnen, uitmakende ceri bevolking van 440 zielen,' die meest hun bestaan in land en tuinbouw vinden, verder in de bloemkweekerij en in den arbeid op de hier aanwezige buitenplaatsen, waar onder Boekenrode,. Mariënbosch, Woestduin, Leiduin, Het Huis te Vogelenzang, Klein Teylingerbosch, het Huis Kuilenburg (eigenlijk Kuil en Berg), villa Cornelia en Casa Nuova de belangrijkste zijn. Doen we daarbij aan sluiten de belangrijke boerderijen 's Gravenweg en de Koekoek, dan gelooven we, dat Van der Aa na 60 jaar 20

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 26