nog yoor een groot deel gelijk heeft. Zoo is het ook met wat hij vertelt van Het Huis te Vogelenzang, van ouds Vogelensanck, buiten in het baljuwschap Brede- rode, 1 Vt uur z.z.w. van Haarlem, gemeente Bloemen* daal, enz. Het diende langen tijd tot grafelijk lust- of jachtslot. De naburige duinen en bosschen boden voor de jacht een uitgezochte gelegenheid aan. Het is gesticht in 1249 door Graaf Floris V, die er menigmaal verblijf hield, wat ook blijkt uit verschillende gftbrieven, aldaar uitgege ven. In Hollandsche diverse Kronieken, lezen we o. a. „Deze Grave Floris dede maken vele kostelijke hoven en ridderlijke woningen als 't Huys te Vogelsang, in 't Haer- lemmeirhout (deze strekte vroeger uit tot Noordwijk), daer hij stadelijk met Heren, ende Ridderen Vrouwen ende Jonkvrouwen plag te koveren, vliegen ende jagen, ende ridderlijke oeffeningen steken en tirnoyen te han teren". In 't Charterboek der Graven van Holland vond ik onder n°. 990 op blz. 453 deel II o. a. een Latijnsche giftbrief met dezen inhoud: Graaf Jan I bepaalt den lijftocht zijner gemalin Gravin Elisabeth. Zij krijgt daarbij 8000 pond 's jaars uit bezittingen te Die Haghe en elders, waaronder zijn bezitting, genaamd de Vogelenzang en alle landen in Noord-Holland, Kennemerland en Water land, met goedkeuring van zijn vermoedelijken erfge naam Jan van Avesnes, 4 Mei 1297. Het oorspronkelijke stuk berust in het Rijksarchief te Londen. Hertog Albrecht van Beieren schonk genoemd Huis in 1363 aan Heer Reinoud van Brederode, waardoor de voormalige grafelijke bezitting aan de heerlijkheid Bre derode kwam en later aan het Baljuwschap van Bre derode werd gehecht. Aan genoemden giftbrief ontleenen we: „Albrecht..,. doen cond allen lieden dat wij gegeven hebben, ende geven met desen brieve voor ons ende voor onze nako melingen, onzen lieven ende getrouwen Hae'n Reynoudt, Here van Bredenroede ende Ghennip, also om menigen trouwen dienst die hij ons gedaen heeft, ende noch doen sal, onze Hofstede ter Vogelensang mitter uterste grafte also alsze gelegen is. 21

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 27