Voord so hebben wij hem gegeven, ende geven hem ende zijnen nakomelingen of degenen, die dese voorschr. hebben, of bezitten, dat zij hun koeijen, paerden, scha pen, ende varkens, ende andere beesten sullen laten gaen in onsen Houte weyden sonder enig wederseggen van ons of van onsen Houtvester die nu is, of namaels wesen sal, sonder enigen pacht of duungelt daer of te geven, ons, noch onse nakomelingen, durende tot ewigen dagen. Gegeven in den Hage opten XIII dag in Aprille, in 't jaer ons Heren MCCC drie entachtich. 13 Mei 1383." Eenige eeuwen een rustoord voor de Graven van Hol land, geraakte het slot langzamerhand in verval. On danks gedaan onderzoek heeft men geen spoor ervan meer kunnen ontdekken. Langen tijd heeft het als een vergeten puinhoop te midden van het schoone bosch ge legen tot omtrent het midden der 17e eeuw. Toen werd het door Jacobus de Jong herbouwd en in den staat gebracht, waarop wij het op heden in hoofd zaak nog kennen. Omstreeks het midden der 18e eeuw was het Huis in het bezit van Bartholomeus Andreoli. In 't midden der vorige eeuw was het eigendom van jlrr. Willem Philips Barnaart van Bergen, woonachtig te Haarlem. Genoemde Jacobus de Jong liet ook een klei nen, fraaien zeskanten toren aanbrengen. Verrukkelijk schoon is het uitzicht, dat men vanaf de duinen achter het bosch over de omgeving heeft. Met de daartoe be- hoorende gronden heeft het een oppervlakte van 294 H.A. 19 vierk. roeden. Het eigenlijke bosch met de 2 hee renhuizen is groot 80 bunder, heeft rechtlijnig gemeten ongeveer 10 minuten gaans diepte en 7 minuten gaans breedte. Het andere buiten, Klein Teylingerbosch, noemde Van der Aa in 1848 aanzienlijker en fraaier gelegen. Het heeft aan de noordzijde de fraaie waterpartijen met de noo- dige bruggen en voortreffelijke aanplantingen van bloe men en heesters en is met bosch- en andere partijen tot aan het duin doorsneden. Moge dit stukje er toe bijdra gen om den Bloemendalers, die den zuidkant hunner ge meente niet kennen, belangstelling ook voor die prachtige streek in te boezemen. G. J. B. 22

Adresboeken Bloemendaal | 1919 | | pagina 28